Senatorowie chcą przywrócenia przywilejów dla VIP-ów

Senatorowie chcą przywrócenia przywilejów w opiece zdrowotnej prezydentowi, premierowi oraz marszałkom sejmu i senatu. Proponują natomiast, by księża płacili składkę zdrowotną z własnej kieszeni. Senacka Komisja Zdrowia zakończyła pracę nad ustawą o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. Senat zajmie się ustawą na posiedzeniu, które odbędzie się 10 sierpnia, następnie ustawa wróci do sejmu po czym trafi do prezydenta.

Senatorowie wręcz w błyskawicznym tempie rozpatrzyli 144 poprawki.Wiele z nich miało charakter porządkujący, ale część dotyczyła kluczowych kwestii systemu opieki zdrowotnej. Komisja nie przyjęła poprawki senatora Prawa i Sprawiedliwości, Krzysztofa Jurgiela zgodnie z którą składka na ubezpieczenie zdrowotne wzrosłaby do 9 procent już od przyszłego roku. Senatorowie przegłosowali natomiast poprawkę zgodnie z którą księża płaciliby składkę zdrowotną z własnej kieszeni, a nie z funduszu kościelnego. Poprawke zgłosiła senator Krystyna Sienkiewicz z Unii Pracy, przedstawiciel rządu był jej przeciwny.

Komisja przegłosowała poprawkę przywracającą szczególne przywileje w dostępie do opieki zdrowotnej prezydentowi, premierowi, marszałkom sejmu i senatu oraz członkom ich rodzin. Zgodnie z sugestiami ekspertów senatorowie przyjęli poprawki zwalniające gminy i powiaty z dodatkowych zadań w opiece zdrowotnej ze względu na brak źródeł ich finansowania. Takie zadania pozostawiono jedynie wojewodom.

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil