Senatorowie USA chcą sankcji na wykonawców Nord Stream 2

Dwoje amerykańskich senatorów, Republikanin Ted Cruz z Teksasu i Demokratka Jeanne Shaheen z New Hampshire, zamierza zgłosić projekt ustawy, przewidującej sankcje na wykonawców gazociągu Nord Stream 2 – informuje serwis Bloomberga.

(Nord Stream 2)

Celem jest zwiększenie presji na Rosję.

Projekt przewiduje sankcje wobec statków pracujących przy układaniu Nord Stream 2 oraz odmowę przyznawania wiz menedżerom firm powiązanych z tymi statkami. Ponadto autorzy projektu chcą zablokowania transakcji, których przedmiotem byłyby „nieruchomości lub interesy” w USA należące do tych osób. Przewidują też karanie podmiotów ubezpieczających projekt Nord Stream 2.

Autorzy projektu ustawy są członkami senackiej komisji spraw zagranicznych. Bloomberg odnotowuje sprzeciw wobec Nord Stream 2, wyrażany m.in. przez prezydenta USA Donalda Trumpa, który wzywa Unię Europejską do dywersyfikacji źródeł dostaw i kupowania skroplonego gazu z Ameryki Północnej.

Bloomberg zwraca też uwagę, że Nord Stream 2 podzielił Unię Europejską; wskazuje, że niektóre kraje, z Polską na czele, obawiają się umocnienia dominacji rosyjskiego Gazpromu, jeśli nowy gazociąg wejdzie do eksploatacji.

W materiale zwrócono uwagę, że jednym z głównych beneficjentów dążenia kanclerz Niemiec Angeli Merkel do zamknięcia elektrowni węglowych i atomowych będzie gazownictwo, generujące obecnie połowę energii elektrycznej w tym kraju. I choć rząd stara się pobudzić wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, fachowcy przewidują, że Niemcom potrzeba będzie więcej gazu ziemnego.

Zdaniem Bloomberga pomaga to zrozumieć, dlaczego Merkel zezwala na budowę Nord Stream 2 oraz zachęca do budowy obiektów służących importowi gazu LNG.

Nord Stream 2 to projekt liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej przez Bałtyk (z Ust-Ługi w Rosji do Greifswaldu w Niemczech), o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie. Gazociąg ma być gotowy do końca 2019 roku i jednocześnie Rosja zamierza znacznie ograniczyć przesyłanie gazu tranzytem rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy. Przeciwne budowie Nord Stream 2 są Polska, kraje bałtyckie, Ukraina i USA. 

az/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 sztos1

co jeszcze zrobi USA [ m.in. z Polska w roli przydupasa ] aby pozbyć się EUROPEJSKIEGO KONKURENTA

! Odpowiedz
1 10 talmud

dlaczego nikt nie zglosi projektu sankcji na arabie saudyjska albo izrael ?
aipac dalby im popalic ze by pamietali rosyjski miesiac......

! Odpowiedz
8 7 jaguar_61

wysokie cła na niemieckie samochody eksportowane do USA może spowodują wreszcie oświecenie Makreli.....

! Odpowiedz
13 17 ajwaj

"" Celem jest zwiększenie presji na Rosję.""

Malo prawdopodobne :) Rosja sie nie da szantazowac, tym bardziej, ze GAZPROM nie jest wykonawca, a konsorcjum firm zachodnich. Do roboty kal-boje, a nie sypac piasek w tryby innych.
3 statki ukladarki rur kosztuja dziennie 1,5 mln $
A drogi gaz z krainy Indian Kaczynskiego PISy zrujnowal by eksport Niemiec

Tam mysla

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 19 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
13 7 and00

Jak Ameryka chrząknie to Niemcy kaszlą, a Ruscy mają zawał
Nie ten rozmiar kapelusza

! Odpowiedz
8 13 marxs odpowiada and00

to chrząkanie to tylko objaw rychłego śmiertelnego zejścia

! Odpowiedz
2 3 sztos1 odpowiada and00

jakoś ci Ruscy żyją i pomimo wieszczenia od lat o ich śmierci maja się coraz lepiej w każdej dziedzinie .

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne