REKLAMA

Senatorowie PiS nie wzięli udziału w głosowaniu nad uchwałą ws. RPO

2021-04-14 20:08
publikacja
2021-04-14 20:08
Senat RP

Nie chodziło o złamanie kworum, po prostu zdecydowaliśmy, że nie będziemy brali udziału w tym spektaklu - powiedziała PAP senator PiS Maria Koc, odnosząc się do niewzięcia udziału w głosowaniu nad uchwałą wyrażającą uznanie dla RPO Adama Bodnara przez senatorów PiS.

Senat - 51 głosami za, przy dwóch przeciwko - przyjął w środę uchwałę, w której wyraża podziękowanie i uznanie dla Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara oraz "stanowczy sprzeciw" wobec prób odsunięcia go od pełnienia obowiązków, zanim zostanie wybrany jego następca.

Za przyjęciem uchwały opowiedzieli się senatorowie: z klubu KO (42), koła KP-PSL (3), klubu Lewicy (2), koła Polska 2050 (1), koła senatorów niezależnych (2) oraz senator niezrzeszony Stanisław Gawłowski.

W głosowaniu nie wzięła udziału większość z 48 senatorów PiS, oprócz dwóch: Tadeusza Kopecia i Wiesława Dobkowskiego, którzy głosowali przeciwko uchwale. W głosowaniu nie wzięła udziału także senator niezależna Lidia Staroń.

Senator Maria Koc (PiS), pytana przez PAP czemu senatorowie PiS nie brali udziału w głosowaniu zapewniła, że nie chodziło o złamanie kworum.

"Po prostu zdecydowaliśmy, że nie będziemy brali udziału w tym bałwochwalczym spektaklu. Naszym zdaniem ta uchwała deprecjonuje rolę senackich uchwał w ogóle i dotyczy urzędnika, który w naszym przekonaniu jest jednym z najgorszych rzeczników praw obywatelskich, bo bardzo upolitycznionym" - powiedziała.

"Nie wiem, czemu dwóch senatorów PiS zdecydowało się wziąć udział w tym głosowaniu, być może nasza decyzja do nich nie dotarła" - dodała Koc.

Wcześniej w środę w Senacie Adam Bodnar przedstawił informację o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich za rok 2020 oraz o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela. Gdy zaczynał wystąpienie, senatorowie PiS opuścili salę obrad.

Jak tłumaczył w rozmowie z PAP wicemarszałek Senatu Marek Pęk, senatorowie PiS chcieli w ten sposób "pokazać swój stosunek nie tylko do jego kadencji RPO, bardzo upolitycznionej, ale też do tego, jak zachowywał się w Senacie, oceniając ich działania jako niekonstytucyjne, i przekraczając swoje kompetencje". (PAP)

autorka: Wiktoria Nicałek

wni/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa nr 1 w Polsce wg plebiscytu Złoty Bankier 2021! RRSO: 7,44%

Karta kredytowa nr 1 w Polsce wg plebiscytu Złoty Bankier 2021! RRSO: 7,44%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki