REKLAMA

Senat za skreśleniem przepisu o rekompensatach za wybory korespondencyjne

2020-08-13 23:28
publikacja
2020-08-13 23:28
fot. piosi / Shutterstock

Senat opowiedział się w czwartek wieczorem za poprawką do ustawy o ochronie zdrowia w epidemii i po jej ustaniu, skreślającą przepis o rekompensacie dla podmiotów, które zrealizowały polecenie premiera związane z przeprowadzaniem wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym.

Senatorowie przegłosowali w czwartek wieczorem kilkadziesiąt poprawek do ustawy o ochronie zdrowia w epidemii i po jej ustaniu.

Wśród przyjętych poprawek jest skreślenie przepisu, zakładającego przyznanie jednorazowej rekompensaty dla podmiotów, które w związku z przeciwdziałaniem COVID-19 zrealizowały polecenie premiera związane bezpośrednio z przeprowadzaniem wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym.

Opozycja twierdziła, że w ten sposób rządzący chcą pokryć z pieniędzy podatników wydatki (ok. 70 mln zł), jakie m.in. Poczta Polska poniosła w związku z wyborami 10 maja, które nie doszły do skutku.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński mówił podczas prac w senackiej komisji, że wysokość rekompensat będzie dokładnie szacowana przez ekspertów z Urzędu Komunikacji Elektronicznej. W tej sprawie będzie także wymagana opinia Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej. "I dopiero wtedy, kiedy to zostanie wyjaśnione, ustalone i nie będzie już żadnych wątpliwości, te wydatki zostaną pokryte ze środków Krajowego Biura Wyborczego, czyli instytucji, która zawsze finansowała wszystkie koszty związane z wyborami" - podkreślał. Przepis stanowi m.in., że rekompensata nie obejmuje zasadnie poniesionych kosztów w przypadku, gdy zostały one poniesione na zakup środków trwałych, wyposażenia lub na inne wydatki, które mogą być wykorzystane w bieżącej działalności podmiotu.

Ustawa, do której Senat zgłosił w czwartkowym głosowaniu poprawki, zmienia wybrane przepisy zawarte w 16 regulacjach zdrowotnych m.in. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, pielęgniarki i położnej, fizjoterapeuty, diagnostyce laboratoryjnej, przeciwdziałaniu narkomanii, systemie informacji w ochronie zdrowia, świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Regulacja wprowadza m.in. możliwość zdalnych egzaminów specjalizacyjnych w wybranych zawodach medycznych i doprecyzowuje przepisy związane w informatyzacją ochrony zdrowia.

Za całością zagłosowało 90 senatorów, trzy osoby były przeciw, jedna wstrzymała się od głosu. (PAP)

autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ pś/wr/

Źródło:PAP
Tematy
Nowa, elektryczna Mazda MX-30 teraz z Ekodopłatą Mazdy już za 810 zł netto miesięcznie

Nowa, elektryczna Mazda MX-30 teraz z Ekodopłatą Mazdy już za 810 zł netto miesięcznie

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Wybory prezydenckie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki