Senat: ustawa o podatku bankowym z poprawkami

Piętnaście poprawek przyjęli w czwartek senatorowie do ustawy o podatku bankowym. Jedna z nich powoduje, że firmy ubezpieczeniowe nie będą mogły się dzielić, by zmniejszyć własne aktywa i w ten sposób uniknąć podatku.

(fot. Krystian Maj / FORUM)
Ustawa o podatku od niektórych instytucji finansowych, przyjęta we wtorek przez Sejm przewiduje, że od lutego 2016 r. m.in. banki, firmy ubezpieczeniowe, SKOK-i i firmy pożyczkowe będą obłożone tzw. podatkiem bankowym, wynoszącym rocznie 0,44 proc. wartości ich aktywów.

Do ustawy Senat wprowadził w czwartek 15 poprawek, choć początkowo senacka komisja budżetu i finansów wnioskowała, by zaakceptować dokument bez poprawek.

Za ustawą wraz z poprawkami zagłosowało 59 senatorów, 21 było przeciw, dwóch się wstrzymało.

Większość poprawek ma charakter legislacyjny i doprecyzowujący. Najważniejsza z nich zakłada, że firmy ubezpieczeniowe będą objęte analogicznym zapisem, jakim objęte są w ustawie firmy pożyczkowe. Przepisy dotyczące firm pożyczkowych zakładają, że limit aktywów powyżej których będą płacić podatek (200 mln zł) dotyczy nie pojedynczych firm, ale całej grupy kapitałowej. W wyniku decyzji senatorów zapis o powiązaniach kapitałowych będzie zatem dotyczył także firm ubezpieczeniowych, w odniesieniu do ich limitu 2 mld zł. Poprawkę tę Senat przyjął jednogłośnie.

Ma to, jak przyznawał podczas środowej wieczornej debaty autor tej poprawki i zarazem szef komisji budżetu i finansów Grzegorz Bierecki (PiS), zapobiegać sztucznemu dzieleniu firm, by uniknąć podatku.

Inna z przyjętych poprawek zakłada, że obowiązek złożenia deklaracji podatkowej obejmie wszystkie podmioty, u których powstał obowiązek zapłaty podatku.

Teraz ustawa wróci do Sejmu, który ustosunkuje się do przyjętych przez senatorów poprawek.

Celem ustawy o podatku bankowym jest, jak argumentowali autorzy - posłowie PiS, pozyskanie dodatkowego "źródła finansowania wydatków budżetowych, w szczególności wydatków społecznych". Zgodnie z ustawą, opodatkowaniem zostaną objęte banki (krajowe, oddziały banków zagranicznych, oddziały instytucji kredytowych), zakłady ubezpieczeń i reasekuracji, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe oraz firmy pożyczkowe.

W przypadku banków oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych wartość aktywów wolnych od podatku wynosi 4 mld zł. Dla ubezpieczycieli jest to 2 mld zł, a dla firm pożyczkowych - 200 mln zł. Zwolniony z podatku bankowego został Bank Gospodarstwa Krajowego oraz ewentualnie inne banki państwowe, które mogą powstać w przyszłości.

Podczas środowej debaty Bierecki, który w Senacie był sprawozdawca ustawy, odpowiadał na pytania senatorów o konsekwencje jej wejścia w życie. Wyjaśniał, które grupy instytucji świadczących usługi bankowe będą zwolnione z podatku w związku z przyjęciem limitu aktywów 4 mld złotych jako podstawy do nałożenia podatku.

Według szefa senackiej komisji budżetu i finansów, zwolnione będą np. wszystkie banki spółdzielcze, a także Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. W przypadku banków zrzeszających banki spółdzielcze, Grupa BPS będzie zwolniona z tytułu postępowania naprawczego, a grupa SGB będzie zwolniona z większości podatku w związku z zapisem ustawy, że aktywa banków spółdzielczych, które są częścią zrzeszenia, nie będą sumowały się przy wyliczaniu kwoty podatku.

"Banki spółdzielcze są największym beneficjentami tej ustawy" - zaznaczył Bierecki. Z kolei w przypadku spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, zwolnionych będzie 43 proc. aktywów, a "57 proc. aktywów sektora będzie podlegać opodatkowaniu" - mówił Bierecki.

Dopytywany, o które konkretnie SKOK-i chodzi, zaznaczył, że o Kasę Stefczyka, która dysponuje aktywami ok. 7 mld zł, stanowiącymi właśnie 57 proc. aktywów kas. "Słyszałem te pohukiwania, że ta ustawa jest robiona dla SKOK-ów, ale to nie jest prawda" - podkreślał Bierecki.

Podatkiem będzie też objętych większość parabanków i firm pożyczkowych z racji niskiego, wynoszącego tylko 200 mln zł progu aktywów w ich przypadku - informował.

Bierecki zapewniał też, że skutkiem wejścia w życie podatku nie będzie obniżenie akcji kredytowej banków i zmniejszenie przez nie finansowania gospodarki. "Straszenie nas, że osłabnie akcja kredytowa banków jest jedną z bajeczek lobbystycznych" - powiedział.

Przywołał też dane firmy Deloitte, z których wynika, że w krajach, w których wprowadzono podatek bankowy, nie spowodowało to wzrostu ceny usług bankowych. "Myślę, że banki szybko oswoją się z tym podatkiem" - zaznaczył Bierecki.

Pierwotnie zakładano, że podstawa opodatkowania miesięcznie wyniesie 0,0325 proc. W trakcie prac posłowie PiS złożyli poprawkę by stawkę zwiększyć do poziomu 0,0366 proc. miesięcznie, czyli z 0,39 proc do 0,44 proc. rocznie. Podczas wtorkowego głosowania w Sejmie większość posłów poparła tę zmianę.

Przedstawiciele PiS tłumaczyli tę podwyżkę utrzymaniem wpływów z tego podatku na zaplanowanym wcześniej poziomie. Obawiali się ich spadku wskutek wprowadzenia do ustawy innej autopoprawki - mówiła ona o wyłączeniu z podstawy opodatkowania kwot obligacji, które zostały zakupione na finansowanie długu publicznego. Sejm zdecydował też, że aktywa banków spółdzielczych, które są częścią zrzeszenia, nie będą sumowały się przy wyliczaniu kwoty podatku.

Premier Beata Szydło mówiła niedawno, że opodatkowanie sektora finansowego jest potrzebne, by można było realizować projekty prospołeczne rządu takie jak: 500 zł na dziecko, obniżenie wieku emerytalnego, czy zwiększenie kwoty wolnej od podatku. "Uderzamy w korporacje finansowe, bo dzisiaj Polacy mają najdroższe opłaty bankowe, najdroższe marże, usługi bankowe są jednymi z najdroższych w Europie" - mówiła w TVN24. Podkreśliła jednocześnie, że podatek bankowy jest "podatkiem stosowanym w większości krajów europejskich". (PAP)

pś/ ura/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
27 15 ~Asa

Czekamy na wylew szamba z GW i innych banksterskich propagandówek. Polska małymi krokami zostaje przestawiona na dobry KURS! Dobra zmiana!:)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~jesttani odpowiada (usunięty)

za 250 - ma 2 dzieci....

! Odpowiedz
4 11 ~chf

Banksterkę to już w rządzie masz - ministra rozwoju, który zarobił miliony premii na kredytach w CHF a teraz jest ministrem w nagrodę. Na naiwnych polaczkach co łykali kredyty walutowe zarobił kasę do końca życia a dziś struga męża stanu. Już zatrudnia kolegów z dawnej branży i dba żeby ustawa CHF nie weszła w życie... a naiwni frankowcy jeszcze wierzą że się uda. Nic sie nie uda ustawy o chf i podatku system nie udźwignie wiec rząd woli zapełnić swoją kiesę niż wam pomóc naiwni wyborcy. Oszukali was tylko jeszcze o tym nie wiecie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~MAC

Bank to nie instytucja dobroczynna - swoją kasę odzyska (kosztem swoich klientów i pracowników) - będzie 500 zł na dziecko od Prezesa (jak pozwoli) i nie będzie premii dla księgowości banku lub sprzedawców, kasjerów, obniży się prowizję pośrednikom, doda małą opłatę za używanie karty/konta, obniży troszkę oprocentowanie lokaty (aneksem wchodzącym w życie po 30 dniach, chyba że wycofasz kasę uiszczając opłatę manipulacyjna), podniosą Tobie lub sąsiadowi cenę OC za jego 15 letni samochód którym jeździ tylko do kościoła ... ale myśl dalej że to "dobra zmiana" ... pytanie dla kogo dobra ;) i tak na koniec dnia zapłacimy wszyscy, chyba, że za przewodem Prezesa kasę w skarpecie będziemy trzymać i samochodem nie będziemy jeździć :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
18 14 ~awert

Kłamstwo kłamstwem popychane. Tyle można napisać o tym co wyprawia się w Polsce.

! Odpowiedz
6 5 ~Pytanie

Takie pytanie dla osób obeznanych w temacie.
Skoro aktywami banków są obligacje i te aktywa zostaną obłożone podatkiem rocznym 0,44, to czy nie spowoduje to że banki nie będą kupowały obligacji RP, co z kolei przyczyni się do wzrostu ich oprocentowania?
W sumie to byłoby nielogiczne, bo rząd wprowadzając taki podatek podciął by gałąź na której siedzi, ale tak wynika z informacji przekazywanych przez media. Proszę o wyjaśnienie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 13 ~Tom

Już wyjaśniam, w artykule jest napisane :
"wskutek wprowadzenia do ustawy innej autopoprawki - mówiła ona o wyłączeniu z podstawy opodatkowania kwot obligacji, które zostały zakupione na finansowanie długu publicznego"
Czyli obligacje RP nie będą wliczane do aktywów jako podstawa opodatkowania. Co z kolei może spowodować całkiem odmienny skutek niż napisałeś.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Pytanie odpowiada ~Tom

thx

! Odpowiedz
1 2 ~df

Oprocentowanie to nei wszytko - greckie miały 30% i co z tego? Obligacje (kraje emitujące) mają też ratingi. Nasze obligacje kupują banki (z reguły zagraniczne) a zachód a z tym rządem raczej pracować nie będzie chciał.

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl