REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Senat przyjął własny projekt zmiany ustawy o OZE

2021-11-26 11:41
publikacja
2021-11-26 11:41
Senat przyjął własny projekt zmiany ustawy o OZE
Senat przyjął własny projekt zmiany ustawy o OZE
fot. Laura Penwell / / Pexels

Senat przyjął w piątek własny projekt nowelizacji ustawy o OZE z regulacjami dla prosumentów. Senackie przedłożenie zakłada m.in. rozliczenia prosumentów ze sprzedawcą w stosunku jeden do jednego oraz określenie zasad i okresów rozliczeń w umowach.

Za projektem głosowało 49 senatorów, 47 było przeciwko, dwóch się wstrzymało. Projekt zgłosiła senacka komisja nadzwyczajna ds. klimatu. Teraz trafi do Sejmu.

Senacki projekt przewiduje wprowadzenie definicji elektroprosumenta, elektroprosumenta zbiorowego i elektroprosumenta wirtualnego, oraz agregatora sprzedaży. Zgodnie z definicjami elektroprosument energii odnawialnej to odbiorca wytwarzający energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby w mikroinstalacji, mikroinstalacji wyposażonej w magazyn energii lub instalacji magazynującej energię i oddająca? energię w dowolnym momencie.

Elektroprosument zbiorowy wytwarza energię w mikro- lub małej instalacji OZE, przyłączonej do jednej sieci dystrybucyjnej za pośrednictwem wewnętrznej instalacji elektrycznej budynku wielolokalowego lub grupy takich budynków.

Elektroprosument wirtualny energii odnawialnej wytwarza energię w mikro- lub małej instalacji OZE bez względu na lokalizacje?, w instalacji OZE przyłączonej do jednej lub wielu sieci dystrybucyjnych w innym miejscu niż miejsce lub miejsca dostarczania energii elektrycznej do odbiorcy.

Agregator sprzedaży zawiera umowę uprawniającą go do reprezentacji elektroprosumentów, np. w relacjach ze sprzedawcą oraz operatorem systemu dystrybucyjnego.

Senacki projekt zakłada, że elektroprosument będzie płacił opłaty sieciowe zmienne od energii pobieranej z sieci, i w związku z tym będzie mógł zawierać umowy kompleksowe i rozdzielone.

Rozliczenia energii wprowadzonej i pobranej przez elektroprosumenta z obsługującym go sprzedawcą ma następować w stosunku ilościowym jeden do jednego. Elektroprosument i sprzedawca będą mogli ustalic´ inne zasady rozliczenia energii.(PAP)

wkr/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Ochrona klimatu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki