REKLAMA

Senat przyjął sprawozdanie z działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji 2018 r.

2019-09-26 21:29
publikacja
2019-09-26 21:29

Senat przyjął w czwartek sprawozdanie z działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji 2018 r. Przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski powiedział w Senacie, że "w skali europejskiej mamy silny i zróżnicowany rynek radiowo-telewizyjny".

/ fot. Aleksiej Witwicki / FORUM

Za przyjęciem głosowało 56 posłów, przeciw 13, od głosu wstrzymał się 1 poseł.

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski przedstawił w czwartek w Senacie sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2018 roku wraz z informacją o podstawowych problemach radiofonii i telewizji w 2018 roku.

Wśród najważniejszych wniosków ze sprawozdania KRRiT z 2018 r. wskazał m.in. konieczność postępu technologicznego i ochronę pluralizmu w mediach. Ocenił, że w skali europejskiej mamy silny i zróżnicowany rynek radiowo-telewizyjny.

W sprawozdaniu znalazły się informacje o wpływach abonamentowych za rok 2018. Wyniosły one 741 mln zł, do tego doszła rekompensata 673 mln zł. Łącznie 1 mld 414 500 tysięcy, z czego telewizja publiczna otrzymała 52 proc., 25 proc. radio, a 23 proc. spółki regionalne.

Po wystąpieniu Kołodziejskiego Jan Żaryn (PiS) zapytał o niekorzystną umowę TVP Polonia z kanadyjską firmą Spanski Enterprises Inc., której właścicielem jest Robert Spański. Pierwszą umowę z Telewizją Polską podpisała na początku lat 90. Na mocy dokumentu firma Roberta Spańskiego posiada pełnię praw na dystrybucję TVP Polonia w Ameryce Północnej

Kołodziejski stwierdził, że ta umowa wygasa jesienią tego roku. "Co nie znaczy, że nie ma z tym problemu, bo w tej chwili toczą się postępowania w sądach w USA" – stwierdził przewodniczący.

Senator Jan Rulewski (PO) zapytał o wzrost postępującej komercjalizacji telewizji publicznej.

Kołodziejski przyznał, że "komercjalizacja TVP to jest problem". "Całkowity koszt misji we wszystkich kanałach telewizji publicznej to blisko 2 miliardy zł, w tym 360 mln zł z abonamentu, te liczny mówią same za siebie. Też uważam, że nie jest to dobra sytuacja. Powinien następować wzrost wpływów abonamentowych kosztem wpływów komercyjnych" – stwierdził Kołodziejski.

Na pytanie senator Barbary Zdrojewskiej (PO), "jakie działania podjęła KRRiT, aby zapewnić pluralizm i obiektywizm programów informacyjnych TVP", przewodniczący KRRiT odpowiedział, że "każdy nadawca sam układa swój program" i że "mamy najbardziej zróżnicowany rynek medialny".

"TVP Info ma udział w rynku średnio 3,59 proc., ze wzrostem od poprzedniego roku. TVN ma proc., też ze wzrostem, a Polsat News 1 proc. To świadczy o tym, że na rynku informacyjnym jest duży pluralizm i duże zróżnicowanie" – stwierdził Kołodziejski.

"Mamy trzech głównych odbiorców: TVN, Polsat i TVP, każdy zajmuje mniej więcej 1/3 rynku. Jeżeli założymy, że nie formują one jednolitego przekazu od strony politycznej informacji, to możemy stwierdzić, że mamy jeden z najbardziej spluralizowanych rynków medialnych" - dodał.

Bogdan Borusewicz, wicemarszałek senatu (PO) zapytał o wiadomości TVP."Od jakiś 2 tygodni przy informacjach, w których pokazywani są politycy PiS, premier, ministrowie, pojawia się napis: kandydat do Sejmu z ramienia PiS. Czy pan uważa, że to jest reklama?" – zapytał Borusewicz. Kołodziejski stwierdził, że jest to słuszna wątpliwość, ale to sprawa do analizy dla Państwowej Komisji Wyborczej. KRRiT takich rzeczy nie analizuje.

Sprawozdanie senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu w sprawie sprawozdania KRRiT za 2018 r. przedstawił senator Jan Maria Jackowski (PiS).Powiedział, że "po wysłuchaniu informacji KRRiT na posiedzeniu w dniu 9 lipca 2019 komisja wnosi o przyjęcie sprawozdania".

Senator podkreślił, że ze sprawozdania oraz z posiedzenia komisji wynikają trzy ważne kwestie.

"Nowoczesne technologie dyktują ogromne przeobrażenia na rynku audiowizualnym. W najbliższej przyszłości będziemy m.in. świadkami rozwoju technologii opartej na inteligentnych algorytmach i dalszej ekspansji sztucznej inteligencji. Ustawodawca będzie musiał dokonać zmian prawnych odnoszących się do zmian technologicznych, w tym technologii 5G" – powiedział Jackowski.

Zaznaczył również, że "czekają nas istotne zmiany prawne, które państwa członkowskie są zobowiązane wprowadzić w życie do 19 września 2020 r. Wiążą się one z przyjęciem znowelizowanej dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych".

Jako trzecią ważną kwestię wskazał finansowanie mediów publicznych. "System finansowania musi być stały, stabilny, przewidywalny i dający gwarancję odpowiedzialnego funkcjonowania mediów publicznych w celu realizowania zadań misyjnych" – powiedział Jackowski.

Ustawa o radiofonii i telewizji stanowi, że KRRiT corocznie, do końca maja przedstawia Sejmowi, Senatowi, prezydentowi, a także premierowi sprawozdanie ze swej działalności za rok poprzedzający oraz informację o podstawowych problemach radiofonii i telewizji. Izba niższa i wyższa parlamentu przyjmuje lub odrzuca sprawozdanie. Zgodnie z przepisami, gdyby sprawozdanie KRRiT odrzuciły Sejm i Senat, jej kadencja wygasłaby po dwóch tygodniach, chyba że nie potwierdziłby tego prezydent. (PAP)

wbp/aszw/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Dziennikarze i media

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki