Senat: problemy Polonii w Londynie

Senacka Komisja do spraw Emigracji i Łączności z Polakami zajmowała się dzisiaj sytuacją i potrzebami Polaków w Londynie. Na posiedzenie przybył Konsul Generalny Polski w brytyjskiej stolicy Robert Rusiecki oraz przedstawiciele nowej emigracji.

Goście zwrócili uwagę, że najbardziej palące są dla nich problemy związane z edukacją ich dzieci. Z jednej strony dzieci emigrantów zbyt dobrze znają język Polski, by uczyć się w tak zwanych "szkołach sobotnich", z drugiej zbyt słabo komunikują się w języku angielskim, by uczęszczać do tamtejszych szkół angielskich.

Członkowie Polskiej Macierzy Szkolnej zwrócili też uwagę na dysproporcje między dziećmi nowej emigracji, a potomkami starych emigrantów. Z powodu dużej różnicy w znajomości języka polskiego, co raz częściej dochodzi do konfliktów między odbydwiema grupami. Zdarzają się nawet sytuacje, kiedy rodzice domagają się usunięcia ze "szkół sobotnich" tych dzieci, które za słabo mówią po Polsku!

Od wielu lat Polonusi walczą z brakiem odpowiednich podręczników. Te, które sprowadzają z Polski są zbyt trudne dla mieszkających w Anglii dzieci. Natomiast autorzy, którzy wyrazili chęć napisania nowych książek, nie znają realiów, w jakich na codzień żyją emigranci.

Członkowie Komisji zadeklarowali zajęcie się tematem oraz że spróbują znaleźć najlepsze rozwiązanie problemów, jakie dotykają nową emigrację w Londynie.
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil