REKLAMA

Senat poprawił ustawę o wakacjach kredytowych. Są spore zmiany

2022-06-30 15:43
publikacja
2022-06-30 15:43
Senat poprawił ustawę o wakacjach kredytowych. Są spore zmiany
Senat poprawił ustawę o wakacjach kredytowych. Są spore zmiany
fot. Marta Marchlewska / / Senat RP

Senat w czwartek zgłosił poprawki do ustawy wprowadzającej wakacje kredytowe dla osób posiadających długi hipoteczne w polskiej walucie. Zgodnie z jedną z nich wakacje kredytowe mają dotyczyć wszystkich umów o kredyt hipoteczny, także tych zawartych przed rokiem 2017 r.

Za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 98 senatorów, żaden nie był przeciw i nie wstrzymał się od głosu. Teraz ustawą ponownie zajmie się Sejm.

Senatorowie zaproponowali do ustawy w sumie kilkadziesiąt poprawek. Zdecydowana większość z nich miała charakter doprecyzowujący. Dookreślono m.in. kwestię osób, które będą mogły skorzystać z wakacji kredytowych, wprowadzając zmianę, mówiącą o tym, że wakacje dotyczą wszystkich umów o kredyt hipoteczny, także tych zawartych przed rokiem 2017.

Sejm w na początku czerwca uchwalił ustawę, która m.in. wprowadza wakacje kredytowe. Możliwość skorzystania z nich miałyby osoby, które zaciągnęły kredyt hipoteczny na własny cel mieszkaniowy w złotych. Będą one mogły wnioskować o cztery miesiące wakacji kredytowych w tym roku (po dwa miesiące w III i IV kw. 2022 i po jednym miesiącu w każdym kwartale roku 2023).

Według opinii Narodowego Banku Polskiego koszt wakacji kredytowych, przyznanych w latach 2022-2023, może sięgnąć 20 mld zł dla sektora bankowego, jeśli skorzystają z nich wszyscy uprawnieni.

Chodzi o ustawę o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Poza przepisami dotyczącymi wakacji kredytowych, w ustawie zostały zawarte także rozwiązania mające na celu wzmocnienie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, z którego udzielana jest pomoc kredytobiorcom w kłopotach. Zgodnie z ustawą banki mają do końca roku wpłacić na ten fundusz dodatkowo 1,4 mld zł.

W nowych przepisach znalazły się również regulacje wymuszające na bankach odejście od wskaźnika WIBOR. Wiceszef resortu finansów Piotr Patkowski tłumaczył w Senacie, że ustawa nie precyzuje, ani jaki zamiennik zostanie wprowadzony, ani też, jak będzie data jego wejścia w życie. Zamiennik i data jego wprowadzenia zostaną ustalone rozporządzeniem.

Do ustawy zostały ponadto wprowadzone zapisy mające na celu wydłużenie działania tarcz antyinflacyjnych do 31 października br.

W ramach tarcz antyinflacyjnych, które obecnie obowiązują do 31 lipca, stosowana jest niższa stawka podatku VAT na paliwa (8 proc. zamiast 23 proc.), stawka VAT na prąd i ciepło wynosi 5 proc., a stawka tego podatku na gaz wynosi 0 proc. Do tego dochodzi jeszcze stosowanie zerowej stawki na podstawowe produkty żywnościowe, na nawozy i wybrane środki produkcji rolniczej. Przedłużono także obowiązywanie obniżki akcyzy na prąd, zwolnienia z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, obniżki stawek akcyzy na niektóre paliwa silnikowe oraz czasowe wyłączenie z opodatkowania podatkiem handlowym sprzedaży ww. paliw. Niższa akcyza obowiązuje także na lekki olej opałowy.

Ustawa zawiera także przepisy dostosowujące polskie prawo do rozwiązań UE dotyczących działalności platform crowdfundingowych, tj. takich, które służą finansowaniu społecznościowemu dla przedsięwzięć gospodarczych. Działalność platform crowdfundingowych zostanie uregulowana, a nadzór nad nimi obejmie Komisja Nadzoru Finansowego.

Dzięki nowym przepisom mają zyskać małe i średnie przedsiębiorstwa, w szczególności start-upy. Podniesione zostaną dla nich limity, które pozwolą pozyskiwać im większy kapitał, np. na inwestycje. (PAP)

mick/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (22)

dodaj komentarz
awaa
A czy kredyt z początku 2022, ze stałą stopą 4,29%, też dostanę wakacje kredytowe?
ozaj
Wyścigi w rozdawaniu prezentów na obcy koszt.
Czekam aż PO senat odkryje że są inne metody zdobycia poparcia, PiS rozdawnictwa nie da się pobić i przeżyć.
strataczasu
Wakacje na wszystkie kredyty.
Nic nie masz i zagryzasz robakiem, ale jesteś szczęśliwy.
kaczdzonjar
koszt może sięgnąć, jaki koszt???? banki za to zapłacą, czy raczej powinno byc napisane banki zarobią o 20mld mniej a i tak będą miały rekordowe zyski
adam.1983
Nie banki zarobią swoje, podniosą koszty usług wszystkim pozostałym klientom tak że ten koszt zapłacą klienci głownie firmy, czyli w konsekwencji konsumenci
escapers
Wszyscy tak przeciwni wakacjom kredytowym, jakby to od ludzi z hipotekami zależała inflacja.. przecież w stopach głównie chodzi, aby ludzie przestali zaciągać kredyty na różną konsumpcję, nie tylko hipoteki.. a nie, żeby tracili mieszkania...
wibor3m
Teraz mówimy o Afryce+. Kontrakty są w Polsce nic nie warte, taki jest przekaz. Najpierw spieprzają z ultra niskimi stopami procentowymi, teraz grzebią też polską wiarygodność za granicą. Sporo banków przy takiej ustawie w ciągu najbliższych 24 miesięcy będzie przynosiło straty, do tego consumer finance i MSP. Jak już mówiłem, za Teraz mówimy o Afryce+. Kontrakty są w Polsce nic nie warte, taki jest przekaz. Najpierw spieprzają z ultra niskimi stopami procentowymi, teraz grzebią też polską wiarygodność za granicą. Sporo banków przy takiej ustawie w ciągu najbliższych 24 miesięcy będzie przynosiło straty, do tego consumer finance i MSP. Jak już mówiłem, za rok ten kraj będzie zupełnie inny. Jedno jest pewne, kapitał zagraniczny nie będzie stał w kolejce przez najbliższe lata.
mohel
zysk sektora bankowego wyniósł w 2021 toku 8,85 mld, tu jest mowa o 20 mld straty za okres półtora roku j to na jednej linii produktowej w walucie PLN, może nikt nie zadał tego pytania ale na ile szacowany jest zysk sektora za ten okres bez wakacji kredytowych? 50? 100 mld?
men24a
W ustawie jest mowa, że Morawiecki może sobie zwiększać wsparcie dla kredytobiorców w zależności ile uzna. Więc jeżeli piszesz o takich zyskach dla banków a zapewne masz rozum o ile masz to ładuj wszystkie oszczędności w tak zyskowne banki. Gwarantuje Ci, potężne straty masz zapewnione ! Więc nie gwiazdorz jak nie masz o czymś pojęcia
siweklu
Od stycznia do kwietnia tego roku przychody banków z odsetek wyniosły 28,8 mld zł.

Żródło: https://subiektywnieofinansach.pl/czy-banki-stac-na-wakacje-kredytowe-policzylem/

Powiązane: Pomoc dla kredytobiorców

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki