Senat debatuje nad ustawą zdrowotną

W Senacie trwa debata nad ustawą o świadczeniach zdrowotnych finansowanie ze środków publicznych. Duże kontrowersje budzi poprawka senackiej komisji zdrowia, zgodnie z którą duchowni płaciliby składkę zdrowotną z własnej kieszeni, a nie z Funduszu Kościelnego. Przedstawiciel rządu był przeciwny tej poprawce podczas posiedzenia komisji.

Senator Teresa Liszcz z klubu Blok Senat 2001 zapytała przewodniczącą senackiej komisji polityki społecznej i zdrowia Krystynę Sienkiewicz, czy ta poprawka jest zgodna z Konkordatem i z Konstytucją. Jej zdaniem, Konkordat jest ratytfikowaną umową międzynarodową, a więc ustawa, która jest z nim sprzeczna, sprzeczna jest również z Konstytucją. Senator Krystyna Sienkiewicz, która jest autorką tej poprawki odpowiedziała, że w sytuacji braku środków na leczenie nie powinno być uprzywilejowanych grup w społeczeństwie.

Senator Krystyna Sienkiewicz przyznała ponadto, że nie było konsultacji w tej sprawie ze stroną kościelną. Jej zdaniem, przedstawiciel Episkopatu Polski nie był zaproszony na posiedzenie komisji ponieważ nie było takiej potrzeby.

Poprawka dotyczy tych duchownych, którzy nie prowadzą żadnej działalności gospdarczej, nie uczą dzieci w szkołach itp., dotyczy głównie zakonników.

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil