REKLAMA

Senat chciał wyższych limitów taniego prądu. Komisja sejmowa przeciw

2022-10-07 13:45
publikacja
2022-10-07 13:45

Sejmowa komisja ds. energii opowiedziała się przeciw poprawkom Senatu podnoszącym limity zużycia energii elektrycznej w ustawie o zamrożeniu jej cen w 2023 r. Posłowie odrzucili większość merytorycznych poprawek Senatu.

Senat chciał wyższych limitów taniego prądu. Komisja sejmowa przeciw
Senat chciał wyższych limitów taniego prądu. Komisja sejmowa przeciw
fot. PrzemoN / / Shutterstock

W piątek sejmowa Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych rozpatrywała uchwałę Senatu w sprawie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r.

Ustawa przewiduje, że w przyszłym roku ceny prądu będą zamrożone na poziomie z 2022 r. do określonych limitów rocznych zużycia. Zamrożeniu cen energii towarzyszy zamrożenie stawek opłat dystrybucyjnych do wskazanych limitów zużycia.

Senat wprowadził do ustawy 74 poprawki. Większość miała charakter doprecyzowujący. Komisja przyjęła 34 poprawki tej grupy, za którymi opowiedziała się również strona rządowa. Pozostałe poprawki zostały negatywnie zaopiniowane przez rząd i komisję.

Chodzi m.in. o przyjęte w Senacie poprawki przewidujące m.in., że zamrożeniem cen zostaną dodatkowo objęci mikro, mali i średni przedsiębiorcy do limitu zużycia 20 MWh rocznie.

Odrzucono także pakiet wprowadzający limity 250 kWh rocznie dla domków letniskowych, kempingowych i altan działkowych w rodzinnych ogrodach działkowych.

Komisja negatywnie zaopiniowała również pakiet poprawek, który zakładał podniesienie limitu zużycia na gospodarstwo domowe w wysokości 2 MWh rocznie o 0,5 MWh na każde uczące się dziecko w wieku do 26 lat przy jednoczesnym wykreśleniu zapisu o wyższym limicie dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

Komisja odrzuciła także poprawki przewidujące podniesienie limitu do 6 MWh w przypadku ogrzewania gospodarstwa domowego za pomocą pompy ciepła.

Nie zaaprobowano również poprawki Senatu podnoszącej z 2,6 MWh do 3,6 MWh limit roczny zużycia dla gospodarstwa, w którym jest osoba z niepełnosprawnością.

Komisja odrzuciła ponadto wprowadzenie limitów, do których zamrażane są ceny energii zużywanej na wspólne potrzeby budynków mieszkalnych wielolokalowych.

Wszystko, co tej jesieni i zimy musisz wiedzieć o ogrzewaniu:

Ustawa w wersji uchwalonej przez Sejm przewiduje, że w przyszłym roku ceny prądu będą zamrożone na poziomie z tego roku do limitu zużycia: 2 MWh rocznie dla gospodarstwa domowego, 2,6 MWh dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami i 3 MWh w przypadku rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników. Po przekroczeniu wskazanych limitów zużycia odbiorcy będą rozliczani za każdą kolejną zużytą ilość energii według stawek taryf lub cenników obowiązujących w 2023 r. Z zamrożenia cen wyłączeni będą odbiorcy, którzy wcześniej zawarli rynkowe umowy gwarantujące im stałą cenę za energię elektryczną w 2023 r.

Ustawa przewiduje, że jeżeli między 1 października br. a 31 grudnia 2023 r. odbiorca zmniejszy swoje zużycie, o co najmniej 10 proc. w porównaniu z okresem 1 października 2021 - 31 grudnia 2022 r., w 2024 r. sprzedawca ma mu zaoferować upust w wysokości 10 proc. kosztów energii elektrycznej z okresu październik 2022 - grudzień 2023.

Spółki energetyczne mają otrzymać rekompensaty za zamrożenie cen prądu i upusty. Źródłem finansowania ma być Fundusz Przeciwdziałania COVID-19; z niego będzie też finansowany dodatek elektryczny.

Ustawa wprowadza również dodatek elektryczny dla gospodarstw domowych, których główne źródło ogrzewania zasilane jest prądem. Warunkiem koniecznym do jego uzyskania ma być wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

W ustawie założono też podjęcie działań zmierzających do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej przez urzędy obsługujące organy administracji rządowej i samorządowej. (PAP)

autorka: Anna Bytniewska

ab/ mk/

Tematy
BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
inwestor.pl
Limit prądu powinien być taki, żeby wystraczyło tylko do podgrzania miski z ryżem.

Wasz umiłowany Pinokio Krzywousty
grab
Bo w komisjach sejmowych siedzą ludzie , którym dobro Polaków jest obojętne.
Ważne są tylko ich koryta. Pamiętajcie o tym!
mamasita
ponoć rumunia to cyganie wg polaczków
mamasita
Jednak leja doskoczyła do papiru. A tak ten szmul ma dużo wiecej niz pupir
zkonopko
To ja powtórzę. GLOBENERGIA (link niżej) podała, że w 2021r MARŻA WYTWÓRCÓW energii wynosiła 51zł/MWh przy cenie energii 442zł/MWh (w tym opłata z emisji CO2 247zł). W tym roku ta sama marża wynosi 1261zł przy cenie energii 1743zł/MWh (w tym opłata CO2 285zł), czyli prawie 25 razy więcej samej marży, która kilkukrotnie przekracza To ja powtórzę. GLOBENERGIA (link niżej) podała, że w 2021r MARŻA WYTWÓRCÓW energii wynosiła 51zł/MWh przy cenie energii 442zł/MWh (w tym opłata z emisji CO2 247zł). W tym roku ta sama marża wynosi 1261zł przy cenie energii 1743zł/MWh (w tym opłata CO2 285zł), czyli prawie 25 razy więcej samej marży, która kilkukrotnie przekracza wszystkie koszty wyprodukowania energii. Sama marża wytwórców to 72%, a opłata CO2 16% kosztu 1MWh. Obecne marże wytwórców to większe złodziejstwo niż firm naftowych na marżach rafineryjnych.
Cytując: "Tak wysokie marże zdecydowanie nie są normalne, gdyż one nie wynikają z tego, że spółki wytwarzania opracowały nowe i genialne technologie".
U nas w kraju to wszystko są firmy Skarbu Państwa, a rząd wymyślił sobie, że nie będzie zajmował się skandalicznymi marżami monopolistów na rynku tylko będzie brał udział w tym złodziejstwie zabierając 50% zysków, których firmy oczywiście nie wykażą, bo zwiększą koszty, zrobią odpisy itd... Nawet naftowy Obajtek już zapowiedział, że nie ma żadnych nadmiarowych zysków w PKN Orlen mimo, że jego marża wzrosła kilkukrotnie (z kilku do kilkudziesięciu dolarów na baryłce). Jak długo rządzący (współwłaściciele w spółkach energetycznych z większością głosów) będą sprawiać, że ceny wszystkiego przez drogą energię dramatycznie rosną i obciążają nadmiernie budżety rodzin, jak długo będą jeszcze przyczyniać się do likwidacji polskich przedsiębiorstw nie będących w stanie zapłacić za energię lub produkujących po cenach nie do przyjęcia dla konsumentów, jednocześnie drukując pieniądze i rabując społeczeństwo inflacją i zawyżonymi kosztami energii, tłumacząc społeczeństwu, że wysokie marże producentów energii to wina wojny Putina. Teraz nasz łaskawy rząd zamiast zająć się obniżkami cen energii będzie wprowadzał ulgi z limitami dla korzystających z energii, a z drugiej strony będzie sobie wypłacał kasę z nadmiarowych zysków, żeby dalej móc rozdawać i uchodzić za dobrego bogatego wujka. A wszystko po to, żeby wygrać kolejne wybory.

https://globenergia.pl/skad-tak-wysokie-ceny-energii-na-gieldzie-kampania-zarowkowa-w-naszym-wydaniu/

Powiązane: Podwyżki cen prądu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki