REKLAMA

Senat: bez poprawek do ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych

2012-08-03 12:14
publikacja
2012-08-03 12:14

Senat nie zaproponował poprawek do nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, która ma dostosować jej przepisy do orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego.

Za ustawą bez poprawek zagłosowało w piątek 88 z 89 obecnych na sali senatorów. Nikt się nie sprzeciwił i nikt się nie wstrzymał. Jeden senator nie wziął udziału w głosowaniu.

Trybunał Konstytucyjny już dwukrotnie - w 2005 i 2010 r. - stwierdził niezgodność z konstytucją przepisów ustawy z 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych. Chodzi o przepisy dotyczące przekształceń własnościowych dotyczących nieruchomości w spółdzielniach i stanu prawnego gruntów, na których spółdzielnie wybudowały bloki. Zasady te są inne niż przewiduje kodeks cywilny.

Nowela ma na celu uchylenie przepisów ustawy, które zakwestionował TK. Zobowiązuje zarządy spółdzielni do uregulowania stanów prawnych ich gruntów, aby mogły w dalszym ciągu przekształcać spółdzielcze prawo do lokalu we własność. Spółdzielnie mieszkaniowe miały obowiązek regulowania tych stanów prawnych od 11 lat.

Aby ustanowić odrębną własność lokalu, potrzebny jest wpis w księgach wieczystych dotyczący ułamkowej części gruntu pod budynkiem. Przeprowadzenie takiej procedury wymaga, by stan prawny gruntu był aktualny. Tymczasem w wielu spółdzielniach tak nie jest, gdyż nie wpisywały one do ksiąg wieczystych m.in. decyzji wywłaszczeniowych, nacjonalizacyjnych czy dotyczących wieczystego użytkowania gruntu. Ponadto o część gruntów, na których stoją spółdzielcze budynki, upominają się byli ich właściciele.

Sejm, uchwalając nowelizację pod koniec lipca uznał, że zmiana powinna mieć trzymiesięczne vacatio legis. (PAP)

her/ je/ as/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki