Senat USA przyjął prowizorium budżetowe, by uniknąć zawieszenia rządu

Senat USA przyjął w środę wieczorem prowizorium budżetowe, by uniknąć zawieszenia rządu w związku z forsowaną przez prezydenta Donalda Trumpa sprawą finansowania budowy muru na granicy z Meksykiem. Prowizorium przechodzi teraz do Izby Reprezentantów.

Chodzi o zapewnienie rządowi finansowania do 8 lutego. Kongres ma na to czas do piątku, kiedy kończą się fundusze dla części instytucji rządowych. Prowizorium nie przewiduje 5 mld dolarów, których Trump chce na budowę muru. Zaplanowano natomiast finansowanie ochrony granic i działalności innych agencji rządowych na obecnym poziomie do 8 lutego.

Bez prowizorium ponad 800 tys. pracowników rządu federalnego musiałoby przed Bożym Narodzeniem przejść na urlopy, bądź pracować bez wynagrodzenia. Z powodu sporu o finansowanie muru - resort bezpieczeństwa kraju i kilka innych ministerstw działa obecnie w oparciu o prowizorium budżetowe, które upłynie 21 grudnia.

Jeszcze w zeszłym tygodniu Trump groził, że jeśli w budżecie nie znajdą się środki na budowę muru, to on "z dumą" doprowadzi do zawieszenia rządu, nie podpisując ustawy budżetowej.

W środę prezydent zdawał się jednak odstępować od tej groźby, pisząc na Twitterze: "W ten, czy inny sposób zwyciężymy w sprawie Muru!". Trump stwierdził też, że "pośrednio Meksyk zapłaci" za budowę granicznego muru, ponieważ nowe porozumienie handlowe zawarte z tym krajem zwiększy dochody USA.

W trakcie kampanii wyborczej Trump obiecał, że mur zostanie sfinansowany przez Meksyk, czego tamtejszy rząd kategorycznie odmówił.

Wejście w życie prowizorium budżetowego wymaga podpisu prezydenta. Jego doradczyni Kellyanne Conway powiedziała w środę, że prezydent "z pewnością się temu przyjrzy".

Agencja Associated Press pisze, że wydaje się, iż odstępując teraz od groźby zawieszenia rządu, Trump rezygnuje z ostatniej szansy uzyskania od Kongresu środków na budowę owego "pięknego" - jak to określał - muru. Według AP, kiedy Demokraci przejmą 3 stycznia kontrolę nad Izbą Reprezentantów, ta misja Trumpa, dotąd trudna, stanie się prawie niemożliwa do zrealizowania.(PAP)

az/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil