Senacka komisja za zwiększeniem funduszu zapasowego NFZ z 2 mld zł do 3 mld zł

Senacka komisja budżetu i finansów publicznych zarekomendowała przyjęcie noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2019 wraz z poprawką, która stanowi, że fundusz zapasowy NFZ wzrośnie z 2 mld zł do 3 mld zł.

Nowelę Sejm uchwalił w zeszły czwartek. Jako projekt o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2019 trafiła pod obrady Sejmu w trybie pilnym.

Ustawa zakłada m.in. przekazanie w tym roku z budżetu centralnego dodatkowych pieniędzy dla Narodowego Funduszu Zdrowia do wysokości 2 mld zł z przeznaczeniem na zwiększenie funduszu zapasowego. Pieniądze te – jak zaznaczono – będą mogły być wykorzystane do 30 kwietnia 2020 r.

Regulacje pozwolą także na zwiększenie jeszcze w tym roku do 1 mld zł puli na Fundusz Wsparcia Policji, a także umożliwią pełne wykorzystanie pieniędzy na realizację programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017-2020. Chodzi o ponad 103 mln zł.

Na poniedziałkowym posiedzeniu senackiej komisji budżetu i finansów publicznych wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz (KO) złożył do ustawy poprawkę zakładającą, że fundusz zapasowy NFZ wzrośnie z 2 mld zł do 3 mld zł. Za przyjęciem ustawy wraz z poprawką opowiedziało się pięciu senatorów, dwóch wstrzymało się od głosu, nikt nie głosował przeciwko.

Obecny na posiedzeniu komisji wiceszef resortu finansów Tomasz Robaczyński tłumaczył, że limit 2 mld zł został ustalony na podstawie przewidywań, ile pieniędzy będzie można przeznaczyć na ten cel. Podkreślił, że zależy to od wyników budżetowych.

"Nie umiem powiedzieć, gdzie oszczędności te się pojawią, bo to jest kwestia tego tygodnia i tych dwóch dni przed świętami" – wskazał.

Sprawozdawcą komisji został senator Krzysztof Mróz (PiS).

sno/ joz/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil