REKLAMA

Semeniuk: W tym roku środki z Polskiego Inkubatora Rzemiosła na szkolenia ws. sprzedaży internetowej

2021-06-24 12:05
publikacja
2021-06-24 12:05
Semeniuk: W tym roku środki z Polskiego Inkubatora Rzemiosła na szkolenia ws. sprzedaży internetowej
Semeniuk: W tym roku środki z Polskiego Inkubatora Rzemiosła na szkolenia ws. sprzedaży internetowej
/ Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii

W tym roku środki z Polskiego Inkubatora Rzemiosła będą kierowane na szkolenia zawiązane ze sprzedażą internetową – mówiła w czwartek we Wrocławiu wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk. Tegoroczny budżet programu to 10 mln zł.

Semeniuk uczestniczyła w czwartek w spotkaniu z przedstawicielami cechów rzemieślniczych, które było poświęcone m.in. programowi Polski Inkubator Przedsiębiorczości w Dolnośląskiej Izbie Rzemieślniczej we Wrocławiu.

„To program skierowany do polskich przedsiębiorców z sektora mikro, małych i średnich firm; mówimy tu o rzemieślnikach, których w Polsce jest ponad 300 tys.” - powiedziała wiceminister podczas konferencji prasowej.

Semeniuk podkreśliła, że celem programu jest wzmocnienie produkcji polskich towarów i usług. „Z jednej strony po to, aby skrócić łańcuchy dostaw, z drugiej zaś, aby jeszcze mocniej wyeksponować nasze produkty i usługi za granicą” - mówiła wiceminister.

Rozpisany na 10 lat budżet „Polskiego Inkubator Przedsiębiorczości” to 100 mln zł, z czego 10 mln zł zostanie przeznaczone na ten rok. „Mam już promesę ze strony rządu, aby zwiększać sukcesywnie ten budżet na kolejne lata” - mówiła Semeniuk.

W tym roku granty z Polskiego Inkubatora Przedsiębiorczości przeznaczone zostaną m.in. na szkolenia zawiązane ze sprzedażą internetową. „To będzie nadrabianie zaległości z transformacji cyfrowej, czyli wykorzystywania internetu do sprzedaży tworów i usług, ale również do promocji rzemieślniczych zawodów przyszłości. Chcemy w ten sposób utworzyć drogę do tego, aby te zawody przyszłości były również jednym z elementów przygotowywanej w naszym resorcie ustawy o rzemiośle” - dodała Semeniuk.

Jak wskazała, firmy rzemieślnicze, które są zrzeszone wokół Polskiego Związku Rzemiosła, w drugiej połowie lipca będą mogły ubiegać się o przyznanie bezzwrotnego grantu w wysokości do 20 tys. zł.

Celem opracowanego w MRPiT programu Polski Inkubator Rzemiosła jest wzmocnienie organizacji samorządu gospodarczego rzemiosła w takich obszarach, jak przedsiębiorczość i kształcenie dualne. Program stanowi element przygotowanego w resorcie rozwoju, pracy i technologii Planu Dla Pracy i Rozwoju.

Resort podał, że w ramach otwartego konkursu, który zostanie ogłoszony w II połowie lipca przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, wszystkie organizacje rzemieślnicze będą mogły ubiegać się o dotacje do 20 tys. zł.

Środki te będą mogły trafić m.in. na doposażenie organizacji rzemieślniczych w sprzęt techniczny, organizację konkursów zawodowych dla młodzieży kształcącej się w zakładach rzemieślniczych, specjalistyczne szkolenia zawodowe dla wyróżniających się uczniów rzemiosła, doradztwo prawne oraz gospodarcze dla rzemieślników, szkolenia dla kadr zaangażowanych w realizację kształcenia dualnego w rzemiośle, czy szkolenia specjalistyczne dla członków cechów oraz pracowników administracyjnych z zakresu wsparcia działalności samorządu gospodarczego.

Obecnie funkcjonuje w Polsce ponad 4,1 mln przedsiębiorstw, w tym 99,9 proc. stanowią małe i średnie firmy, zatrudniające ok. 6,75 mln osób. W organizacjach rzemiosła zrzeszonych jest ok. 300 tys. przedsiębiorstw, wśród nich wiele firm rodzinnych. Kolejne 300 tys. z rzemiosła wywodzi swój rodowód. (PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zakupy w sieci

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki