Sellin: Potrzebna dekoncentracja mediów

W prasie regionalnej i lokalnej doszło do nadmiernego monopolu trzech koncernów, to jest realny problem - mówił w niedzielę w PR24 wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. Jak powiedział, resort kultury przygotowuje projekt ustawy o "dekoncentracji mediów".

Jarosław Sellin
Jarosław Sellin (fot. Krystian Maj / FORUM)

Sellin był pytany o kwestię "repolonizacji mediów"; jak zaznaczył, resort kultury przygotowuje projekt ustawy o "dekoncentracji mediów". "Przy okazji może się okazać, że efektem będzie repolonizacja, ponieważ w pewnym obszarze mediów, konkretnie w prasie regionalnej i lokalnej doszło do nadmiernego monopolu trzech koncernów, konkretnych, medialnych i w dodatku te trzy koncerny są z jednego kraju, czyli z Niemiec" - powiedział wiceszef resortu kultury.

"Uważam, że to jest realny problem, bo żadne poważne państwo Europy, mimo zasady wolnego przepływu osób, kapitału, usług itd. na coś takiego by sobie nie pozwoliło i udowadnia to, że sobie nie pozwala - nie ma takiej sytuacji ani w Niemczech ani we Francji, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Hiszpanii - we wszystkich dużych, poważnych krajach, nie widzę powodu, dlaczego taka sytuacja ma być w Polsce" - dodał.

Dopytywany, jak można rozwiązać ten problem ustawowo, przytoczył przykład Niemiec, gdzie - jak podkreślił - specjalna komisja wydaje co trzy lata raporty dotyczące finansów koncernów medialnych. "Jeśli się uzna, że ktoś ma za dużo, w normalnej drodze rynkowej, po prostu zakupił, ale ma za dużo, to się po prostu wydaje decyzje, że ma część swoich udziałów sprzedać" - zaznaczył Sellin.

"Ja nie mówię, że my tym samym pójdziemy tym wzorem, bo są dwa wzory troszkę rozbieżne - francuski i niemiecki - ale niewykluczone, że taki mechanizm też by się w Polsce przydał" - stwierdził.

Abonament RTV i jednolita cena książki

Wiceminister kultury był także pytany o propozycje zmian dot. abonamentu radiowo-telewizyjnego. Zadeklarował, że jego resort chce uszczelnić pobór abonamentu.

"Ta sytuacja jest niezdrowa od wielu lat, tylko 13 proc. gospodarstw domowych płaci abonament, trudno uwierzyć, że tylko 13 proc. gospodarstw domowych ma w Polsce telewizory w domu" - mówił.

Pytany, jak resort zamierza uszczelnić pobór abonamentu, Sellin powiedział, że poprzez pozyskanie wiedzy na temat tego, kto ma zawarte umowy z telewizjami kablowymi i cyfrowymi. "To jest kilka milionów ludzi i być może wielu z nich abonamentu nie płaci, ale trudno uwierzyć, że podpisując umowę na dostarczanie programów telewizyjnych (...) nie mają w domu odbiornika telewizyjnego" - podkreślił.

Wiceminister kultury pytany o protesty prywatnych stacji telewizyjnych odpowiedział, że spodziewał się takich protestów. "Myślę, że w sensie prawnym jest wszystko w porządku, mamy prawo do pozyskiwania takich informacji, do zachęcenia ludzi w ten sposób, żeby jednak te odbiorniki zarejestrowali" - dodał.

Sellin pytany był także o jednolitą cenę książki. Jak podkreślił, jednolita cena książki to obecnie tylko kwestia "refleksji". "Jedni są za, inni są przeciw, są różne estymacje konsekwencji tego typu ruchu, ci, którzy są za, mówią że przede wszystkim to będzie ratowało małe księgarnie i to oczywiście jest cel istotny, ale ci, którzy są przeciw, mówią że to jest poważne zakłócenie wolnego rynku" - mówił.

"My jeszcze decyzji nie podjęliśmy w tej sprawie, słuchamy argumentów obu stron i za jakiś czas pewnie zakomunikujemy, czy idziemy w ten pomysł czy nie" - dodał Sellin.

mro/ malk/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 ~yoyo

Czyzby pisiory mialy samych debili w randze ministrow ?

! Odpowiedz
1 3 ~lolo

Najpilniejsza jest dekoncentracja pis-u: Białołęka, Rakowiecka, Sztum, Czarne itp. to miejsca docelowe dla członków tej partii.

! Odpowiedz
3 5 ~leo

propunuje ustawę o nacjonalizacji lub obowiązkowej odsprzedaży za 1zł, Pani magister tzw. prezes trybunału stwierdzi że ustawa jest OK a dudopis po wewnetrznej walce i powrocie z nart podpisze. A potem to już tylko będzie lepiej.

! Odpowiedz
3 9 ~Karol

A potem się zdekoncentruje oszczędności Polaków. W końcu po co je tak na kontach koncentrują gdy można te kasę wykorzystać do budowy socjalizmu a'la PIS.

! Odpowiedz
3 14 ~as

trzeba zdekoncentrować kościół a potem selina

! Odpowiedz
5 19 ~Erwin

Jeden z ekspertów PiSowskich chlapnął niefortunnie, że chcę zdążyć z dekoncentracją i nacjonalizacji prywatnych mediów przed wyborami samorządowymi.
Dla mnie to oddaje, w TELEGRAFicznym skrócie, cały sens SKOKu na Media.

! Odpowiedz
4 19 ~Aeg

Jestem za!

Czas "zdekoncentrować" wszystkie media powstałe z kasy SKOK itp.

Nie może być tak, że jedna partia kontroluje te wszystke "wŚmieci", "UważamŁże", "OdRzeczy", "Gazeta Polskojęzyczna Codziennie", "Nasz Dziennik" (czyli ich, bo na pewno nie nasz), a teraz jeszcze radio i telewizję z naszych środków.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 13 ~Bezpartyjny

Jeszcze pseudoreforma sądownictwa i likwidacja krytykującej was prasy-i po pisie w następnych wyborach-PEWNE

! Odpowiedz
1 1 ~autor

W tym sęk, że te działania to pod to by bez problemu wygrać każde następne wybory. Nie ważne kto głosuje tylko kto liczy głosy. A Ziobro już wie kogo pozamykać przed wyborami by wynik wyborów był podobny jak w Rosji czy Białorusi.

! Odpowiedz
7 6 ~radyka

potrzebna to jest w pierwszej kolejności PENALIZACJA wszystkich członków KRRiTV z całą pasożytniczą kadrą mediów publiczno-prywatnych -siewcami dezinformacji i propagandy żydowskiej

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IX 2017
PKB rdr 3,9% II kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,9% IX 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 473,06 zł IX 2017
Produkcja przemysłowa rdr 4,3% IX 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl