Sellin: Nie odcinamy się od pięknych celów akcji WOŚP

Nie odcinamy się od pięknych celów funkcjonującej już ponad 20 lat akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - powiedział w piątek wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. Jak podkreślił, każda akcja charytatywna zasługuje na wsparcie.

(fot. Adam Chełstowski / FORUM)

W niedzielę 13 stycznia w całej Polsce i w wielu miejsach na świecie odbędzie się 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, którego celem będzie pozyskanie środków na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

Sellin został zapytany w piątek w programie "Tłit" Wirtualnej Polski, czy MKiDN włącza się w akcję WOŚP. Jak podkreślił, "jest to kwestia indywidualnych decyzji obywateli, czy wspierać czy nie i w jaki sposób wspierać". "Uważam, że każda akcja charytatywna, która jest dedykowana w tym przypadku dzieciom i sprzętowi medycznemu, zasługuje na wsparcie. Ja osobiście jakiegoś wsparcia z pewnością udzielę" - zapowiedział.

Wiceszef resortu kultury i dziedzictwa narodowego przypomniał, że "najbardziej zasłużoną i najszerszą działalność charytatywną w Polsce prowadzi Caritas".

Zapewnił przy tym, że PiS "nie odcina się od celów pięknej akcji charytatywnej, która funkcjonuje już ponad 20 lat". "Jeśli się od czegoś odcinamy to od niezbyt mądrych, czasami nieroztropnych, czasami niemądrych poglądów, które pan Owsiak wygłasza, oceniając np. życie publiczne albo aktorów tego życia publicznego. To się, niestety, mu zdarza" - powiedział.

Pierwszy Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się 3 stycznia 1993 roku. Środki zebrane w corocznej zbiórce publicznej są przeznaczane na realizację celu danego Finału, czyli przede wszystkim na zakup sprzętu medycznego i finansowanie programów medycznych dla najmłodszych.

W ubiegłorocznym Finale WOŚP zebrała ponad 81,4 mln zł. Celem finału było pozyskanie środków "dla wyrównania szans w leczeniu noworodków". Pieniądze przeznaczono na wyposażenie szpitali położniczych w stanowiska do resuscytacji noworodków, nowoczesne inkubatory, aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddychania, pompy infuzyjne czy specjalistyczne aparaty USG oraz pulsoksymetry. W 26. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy uczestniczyło ok. 120 tys. wolontariuszy. Zbiórce pieniędzy towarzyszyły liczne imprezy, m.in. koncerty, wydarzenia sportowe i licytacje. (PAP)

autor: Daria Porycka

dap/ agz/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil