REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Sellin: Ministerstwo kultury przekaże 400 tys. zł na odbudowę spalonego kościoła

2021-08-22 19:10
publikacja
2021-08-22 19:10

Ministerstwo kultury przekaże 400 tys. złotych na odbudowę spalonego kościoła w Kasparusie (Pomorskie) w ramach programu Ochrona Zabytków – poinformował w niedzielę wiceszef resortu Jarosław Sellin.

Sellin: Ministerstwo kultury przekaże 400 tys. zł na odbudowę spalonego kościoła
Sellin: Ministerstwo kultury przekaże 400 tys. zł na odbudowę spalonego kościoła
fot. Adam Chełstowski / / FORUM


Wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Jarosław Sellin gościł w niedzielę w kociewskiej wsi Kasparus (Pomorskie), gdzie wziął udział w konferencji prasowej poświęconej odbudowie kościoła pw. św. Józefa.

Powstała w 1926 roku drewniano-ceglana świątynia spłonęła w nocy z 30 na 31 grudnia ub.r. Pozostał po niej jedynie zwęglony szkielet. W akcji ratowniczo-gaśniczej brało udział 16 zastępów straży pożarnej. Walka z żywiołem trwała osiem godzin. Nie wiadomo, co było przyczyną pożaru. Obiekt był wpisany do rejestru zabytków.

Liczącej ok. 120 osób parafii w Kasparusie nie było stać na odbudowę. Pomoc finansową zadeklarowało wówczas ministerstwo kultury.

Sellin poinformował w czasie niedzielnego briefingu, że MKDNiS przekaże na ten cel 400 tys. zł w ramach ministerialnego programu Ochrona Zabytków. Jednocześnie podkreślił, że na tym nie skończy się rządowe wsparcie.

"Oczywiste było, że nie mogliśmy przejść obojętnie obok tej tragedii. Zareagowaliśmy natychmiast. Najpierw dotacją wojewódzkiego konserwatora zabytków w kwocie 40 tysięcy złotych na wstępne działania ratownicze. Teraz, w ramach programu Ochrona Zabytków, przeznaczyliśmy 400 tysięcy złotych na ambitne rozpoczęcie odbudowy świątyni. To nie jest kwota wystarczająca. To pierwszy etap. Trzeba będzie uruchomić także drugą i trzecią transzę. Wierzę, że w nieodległej perspektywie będziecie państwo mogli do tego kościoła wrócić. Zostanie on odtworzony bardzo wiernie, zgodnie z zasadami konserwatorskimi, które obowiązują w Polsce" – powiedział wiceminister.

Z wnioskiem o dofinansowanie prac budowlanych przy zniszczonej świątyni oraz konserwacji zachowanych ścian zewnętrznych wystąpiła parafia w Kasparusie. W ramach tych działań ma być odtworzona dotychczasowa forma architektoniczna oraz układ przestrzenny. Fundamenty zostaną wzmocnione, a zachowane ściany nawy głównej i prezbiterium zostaną poddane konserwacji i dodatkowo wzmocnione od wewnątrz. Odtworzona na wzór dotychczasowej zostanie stolarka okienna i drzwiowa. Tak jak poprzednio dach kościoła zostanie pokryty dachówka ceramiczną.

Sellin zaznaczył, że ochrona dziedzictwa kulturowego, zwłaszcza zabytków, to jeden z priorytetów ministerstwa kultury. "Kiedy w 2015 roku ekipa Zjednoczonej Prawicy doszła do władzy, to ku naszemu zdumieniu okazało się, że na ten cel przeznaczano rocznie tylko 80 mln zł. Natychmiast powiększyliśmy tę kwotę do 120 mln zł, a w przyszłym roku będzie to już 200 mln zł" – dodał.

Starosta starogardzki Kazimierz Chyła podkreślił, że kwestia odbudowy świątyni jednoczy różne środowiska. "Jest wspaniałym przykładem współpracy rządu, parlamentu, samorządu i mieszkańców" - dodał. Poinformował również, że pieniądze na odbudowę kościoła przekażą także samorządy gminne i powiat. Łącznie będzie to ok. 650 tys. zł.

Według szacunków, prace przy świątyni pochłoną kilka milionów złotych. "Na ten cel prowadzona jest też diecezjalna zbiórka pieniędzy z inicjatywy biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny. Będą też środki z ubezpieczenia oraz zbiórki internetowej. Koledzy proboszczowie z różnych stron Polski zapraszają mnie i tam też kwestuję na odbudowę" - powiedział PAP ks. Dariusz Ryłko, który administruje parafią w Kasparusie.

Osoby chętne do wsparcia odbudowy malowniczego kościoła mogą wpłacać datki na specjalnie utworzone konto.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Kazimierz Smoliński powiedział, że w zbiórce publicznej zostało zebranych dużo pieniędzy. "To dowód na to, że mieszkańcy również sami są zainteresowani tym, aby kościół dalej służył. Mam nadzieję, że za jakiś czas spotkamy się tutaj na ponownej konsekracji świątyni i wspólnej modlitwie" - dodał.(PAP)

Autor: Anna Wydorska

anm/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
piotrekswi
Ręce opadają. Po to kupuje sie ubezpieczenie, aby w razie pożaru pieniądze byly na odbudowanie kościoła czy domu. STOP rozdawnictwu na prawo i lewo z naszych pieniędzy!
mkx
Nie ma w Polsce ciekawszych zabytków do ratowania niż ten "zabytek" z międzywojnia?
misiosnechacz
Jakoś spalone młyny w zblewie nie są z taką pieczołowitością odbudowywane i nie ma zaangażowania władz pomimo tego, że zabytkowych młynów jest znacznie mniej niż kościołów.
arturosa68
Jak George Carlin powiedział, Bóg jest wszechmocny, wszechwiedzący, tylko cały czas jakoś ma problem z kasą.
itso_cien_na_sciane
George Carlin a kto to taki twój autorytet ?
300_pala odpowiada itso_cien_na_sciane
Poszukaj ma YouTube….
Tylko jeszcze trzeba znać angielski

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki