REKLAMA

Papierski: Sektor bankowy ma środki na finansowanie projektów inwestycyjnych firm, tych jednak jest mało

2021-04-14 12:28
publikacja
2021-04-14 12:28
fot. Virrage Images / Shutterstock

Sektor bankowy ma środki, by finansować projekty inwestycyjne firm, tych jednak nadal jest mało - ocenił wiceprezes PKO BP Jakub Papierski.

"Wydaje mi się, że o wiele ważniejszym dylematem dzisiaj dla nas jest nie poszukiwanie nowych źródeł finansowania inwestycji, ale nowych pomysłów, aby klienci chcieli je realizować. Finansowanie w sektorze jest - banki mają ogromny zasób pieniądza, finansowanie korporacyjne w polskich bankach w ciągu ostatniego roku spadło prawie o 5 proc. i my, jako banki, będziemy bardzo chętnie finansować różne projekty z różnym poziomem ryzyka, tylko tych projektów jest po prostu na dzień dzisiejszy mało, mało ich widzimy" - powiedział Papierski w trakcie Forum Liderów Bankowości i Ubezpieczeń.

"Naszą rolą, wydaje się, że rolą narzędzi fiskalnych, powinno być promowanie pomysłów inwestycyjnych, żeby było ich jak najwięcej, po to, byśmy mogli je finansować, zarówno przy użyciu obligacji, kredytów, a w szczególności giełdy" - dodał.

Prezes NBP Adam Glapiński powiedział wcześniej, że w otoczeniu niskich stóp procentowych banki i zakłady ubezpieczeń powinny budować siłę rynku kapitałowego poprzez wzrost znaczenia bankowości inwestycyjnej oraz ubezpieczeń finansowych.

Jego zdaniem, jeżeli instytucje finansowe chcą utrzymać "przyzwoite" zwroty z kapitału, to powinny zaangażować się w te bardziej ryzykowne ekspozycje, zapewniając przy tym odpowiednie zarządzanie podwyższonym ryzykiem. (PAP Biznes)

seb/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Kredyt balonowy jak abonament na samochód

Kredyt balonowy jak abonament na samochód

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki