REKLAMA

Sekretarz generalny ONZ: Grozi nam bezprecedensowy kryzys głodu na światową skalę

2022-06-24 16:42
publikacja
2022-06-24 16:42
Sekretarz generalny ONZ: Grozi nam bezprecedensowy kryzys głodu na światową skalę
Sekretarz generalny ONZ: Grozi nam bezprecedensowy kryzys głodu na światową skalę
fot. DENIS BALIBOUSE / / FORUM

Istnieje realne ryzyko, że w 2022 roku zostanie ogłoszonych wiele klęsk głodu, a rok 2023 może być nawet gorszy - ostrzegł w piątek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Dodał, że grozi nam bezprecedensowy kryzys na światową skalę, wywołany rosnącym niedoborem żywności.

"Żaden kraj na świecie nie będzie odporny na społeczne i gospodarcze reperkusje takiej katastrofy" - zaznaczył Guterres w transmitowanym za pomocą łączy wideo przemówieniu do uczestników odbywającej się w piątek w Berlinie międzynarodowej konferencji, poświęconej kryzysowi żywnościowemu związanemu z wojną na Ukrainie.

Wojna na Ukrainie nałożyła się na problemy, które narastały od lat: zmiany klimatu i związane z nimi zakłócenia, nierówności, pandemię Covid-19 oraz jej ekonomiczne skutki - mówił sekretarz generalny.

Podkreślił, że tegoroczne problemy z dostępem do żywności mogą się przerodzić w przyszłoroczne problemy z brakiem żywności.

Guterres ocenił, że kryzys nie zostanie skutecznie rozwiązany, jeżeli Ukraina i Rosja, które eksportują ok. 29 proc. światowej pszenicy, nie znajdą sposobu, by wznowić regularny handel. Uzupełnił, że negocjatorzy ONZ oraz Turcji starają się uzgodnić porozumienie, które umożliwiłoby eksport żywności z Ukrainy drogą morską, a także "pozwoliłoby na nieskrępowane dostarczanie żywności i nawozów z Rosji na światowe rynki".

Ukraina to jeden z największych światowych eksporterów zboża, wysyłanego głównie drogą morską. Miliony ton ukraińskiego zboża nie mogą być wysłane poprzez porty na wybrzeżu Morza Czarnego, bo są blokowane przez rosyjskie okręty. Rosyjska blokada portów zagraża światowym cenom zboża i może doprowadzić do niedoborów żywności w wielu krajach Afryki i Bliskiego Wschodu.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken przemawiając w piątek na tej samej konferencji w Berlinie podkreślił, że odpowiedzialność za światowy kryzys żywnościowy ponosi wyłącznie Rosja. Moskwa nie tylko blokuje wywóz zbóż z Ukrainy, często z przyczyn politycznych odmawia też eksportu własnej żywności - zaznaczył.(PAP)

adj/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (20)

dodaj komentarz
itso_zasob_ostateczny
zamknąć panikarza zanim narobi szkód
bha
Cóż... Nierówności dochodowe na świecie wyzysk na maxa i żerowanie bez umiaru latami na pracy ludzkiej najtaniej jak się da i uda rośnie od dawna na Epicką Skalę!!!. To nikt inny tylko świadomie ludzie innym ludziom tworzą, gotują codziennie coraz bardziej niepewny, coraz mocniej niegodny i coraz szerzej i szerzej tragiczniejszy Cóż... Nierówności dochodowe na świecie wyzysk na maxa i żerowanie bez umiaru latami na pracy ludzkiej najtaniej jak się da i uda rośnie od dawna na Epicką Skalę!!!. To nikt inny tylko świadomie ludzie innym ludziom tworzą, gotują codziennie coraz bardziej niepewny, coraz mocniej niegodny i coraz szerzej i szerzej tragiczniejszy los. Nikt Inny!!!!! Niestety.
itso_zasob_ostateczny
''Nierówności dochodowe'' - Psychologowie odkryli, że uczniowie, którym powiedziano, że trenując swój mózg jak mięsień, staną się mądrzejsi, rzeczywiście zaczynają się lepiej uczyć.

źródło: https://kopalniawiedzy.pl/mozg-teorie-koncepcje-inteligencja-Carol-Dweck-Uniwersytet-Stanforda-niezmienna-cecha-zwiekszanie-
''Nierówności dochodowe'' - Psychologowie odkryli, że uczniowie, którym powiedziano, że trenując swój mózg jak mięsień, staną się mądrzejsi, rzeczywiście zaczynają się lepiej uczyć.

źródło: https://kopalniawiedzy.pl/mozg-teorie-koncepcje-inteligencja-Carol-Dweck-Uniwersytet-Stanforda-niezmienna-cecha-zwiekszanie-sztywna-rama,1870
jaszczura
To forum umarło przez ruskie trolle.
itso_zasob_ostateczny
zombi jest gorsze
jas2
Kolejna wojna wywołana właśnie po to, żeby ściągnąć uchodźców do Europy.
endes
Wy w tym śmiesznym ONZ zajmijcie się lepiej rzeczywistą pomocą ubogim krajom a nie polityką która prowadzi do niedoborów!… ile % środków pomocy idzie na biurwostan i koszty?… wstyd!
alberto2020
Bez mieszania polityki to mamy fuksa, że jesteśmy z bogatej Europy. Są miejsca na świecie o takiej bidzie, że rodzice widzą jak ich dzieciaki schodzą z głodu. Nie do pomyślenia z punktu widzenia polskiego rodzica
januscorvinus
Tyle lat dolewania olejów roślinnych do oleju napędowego dało wreszcie pożądane rezultaty.

Powiązane: Kryzys żywnościowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki