REKLAMA
PILNE

Sejmowa komisja za projektem ws. limitów wydatków na dojazdy funkcjonariuszy SW

2020-12-08 22:19
publikacja
2020-12-08 22:19
Sejmowa komisja za projektem ws. limitów wydatków na dojazdy funkcjonariuszy SW
Sejmowa komisja za projektem ws. limitów wydatków na dojazdy funkcjonariuszy SW
fot. Tomasz Adamowicz / / FORUM

Sejmowa komisja zaaprobowała we wtorek projekt zmiany ustawy o Służbie Więziennej określający limit wydatków na ryczałty za dojazdy przysługujące funkcjonariuszom SW na lata 2022–2031. Jednocześnie komisja wprowadziła poprawkę dot. więziennej służby zdrowia.

Projekt przygotowany w resorcie sprawiedliwości został przyjęty przez rząd w drugiej połowie listopada br. Chodzi w nim o ryczałt za dojazd do miejsca pełnienia służby przysługujący funkcjonariuszowi SW.

Ryczałt przysługuje funkcjonariuszowi Służby Więziennej, który mieszka poza miejscowością pełnienia służby. Zgodnie z projektem w latach 2022-2031 nowy limit wydatków budżetu państwa na ten cel ma wynieść 96 923 tys. zł. W latach 2012-2021 wynosił on 75 930 tys. zł.

W nowelizacji chodzi więc o określenie tego ryczałtu - z rozpisaniem na poszczególne lata - w odniesieniu do kolejnych 10 lat, od roku 2022. Projektowane limity zostały określone przez odniesienie do limitu na rok 2021 z waloryzacją. Nowe przepisy miałyby wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Jednak podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka jej przewodniczący Marek Ast (PiS) zgłosił poprawkę związane z kwestiami pandemii koronawirusa i odnoszące się do więziennej służby zdrowia. "Działamy pod presją czasu i w okolicznościach stanu nadzwyczajnego, w którym niektóre regulacje też wymagają pewnego tempa" - mówił Ast. Jak dodawał, zmiany "związane są z koniecznością podjęcia środków zaradczych w krytycznych sytuacjach, w jakich znalazła się więzienna służba zdrowia w związku z dużą liczbą zachorowań na Covid-19".

Poprawki spotkały się z krytyką posłów opozycji, którzy wskazywali, że wykraczają one poza pierwotną tematykę projektu i przez to mogą być niekonstytucyjne. "Traktujmy się poważnie, mówimy o bardzo ważnych kwestiach wolnościowych, medycznych i wrażliwych. A my tu mamy wrzuconą z zaskoczenia jakąś poprawkę dotyczącą wydawania leków, prowadzenia opieki medycznej" - mówił Arkadiusz Myrcha (KO). Zastrzeżenia do poprawki zgłosiło także Biuro Legislacyjne.

Za koniecznością wprowadzenia poprawki opowiedziała się natomiast wiceminister sprawiedliwości Anna Dalkowska. "Sytuacja, w której się znajdujemy jest zupełnie wyjątkowa, a zmiany mają na celu usprawnienie funkcjonowania SW w okresie pandemii. (...) Taki jest cel tej poprawki, a sytuacja, w której się znajdujemy, powoduje konieczność dynamicznych reakcji" - wskazywała.

Ostatecznie poprawkę zgłoszoną przez Asta poparło 14 posłów z komisji, zaś 10 było przeciw. Z kolei za całością projektu wraz z poprawką opowiedziało się 12 posłów, dziewięciu było przeciw, zaś czterech wstrzymało się od głosu. Projekt trafi teraz do drugiego czytania w Sejmie. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński

mja/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki