REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Sejmowa komisja za projektem noweli o związkach zawodowych

2018-04-11 21:22
publikacja
2018-04-11 21:22

Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny pozytywnie zaopiniowała w środę sprawozdanie podkomisji ds. rynku pracy na temat rządowego projektu ustawy, który zakłada, że zatrudnieni na podstawie umów cywilnoprawnych będą mieli możliwość tworzenia i wstępowania do związków zawodowych.

fot. / / YAY Foto

Przewodniczący podkomisji Janusz Śniadek (PiS) zwrócił uwagę, że podkomisja zaproponowała zmiany m.in. w definicji osoby, która wykonuje pracę zarobkową. "Należy przez to rozumieć pracownika lub osobę świadczącą pracę za wynagrodzeniem na innej podstawie niż stosunek pracy, jeżeli nie zatrudnia do tego rodzaju pracy innych osób, niezależnie od podstawy zatrudnienia, oraz ma takie interesy zawodowe związane z wykonywaniem pracy, które mogą być grupowo chronione" - czytamy.

Ponadto jedna z poprawek zakłada, że związki zawodowe w sześć miesięcy od wejścia w życie ustawy dostosują swoje statuty do proponowanych przepisów. Nowoczesna i PO zapowiedziały, że złożą poprawki podczas drugiego czytania.

Zgodnie z projektem, który jest konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2015 roku, osoby pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych i samozatrudnione będą miały możliwość tworzenia i wstępowania do związków zawodowych. W propozycji zwrócono uwagę, że takie prawo przysługuje osobom wykonującym pracę zarobkową.

Tworzyć organizacje związkowe i wstępować do nich mogłyby także osoby prowadzące jednoosobowo działalność gospodarczą (tzw. osoby samozatrudnione), wykonujące pracę na rzecz danego podmiotu na podstawie umowy.

Projekt nowelizacji ustawy o związkach zawodowych przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Pozytywnie oceniają go NSZZ "Solidarność" i OPZZ.(PAP)

autor: Paweł Żebrowski

pż/ wus/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki