Sejmowa komisja rekomenduje przepisy mające ograniczyć handel nielegalnymi papierosami

Każda paczka papierosów będzie musiała mieć odpowiednie zabezpieczenia, służące do monitorowania jej pochodzenia. Taki przepis zawiera projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu, którą w czwartek rekomendowała sejmowa komisja zdrowia.

Sejmowa komisja zdrowia jednogłośnie wydała pozytywną opinię dotyczącą rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Podczas obrad komisji odbyło się pierwsze czytanie projektu. Celem tych przepisów jest dostosowanie prawa krajowego do dyrektywy 2014/40/UE.

Projekt noweli zawiera przepisy zobowiązujące producentów lub importerów wyrobów tytoniowych przeznaczonych na polski rynek do wystąpienia o niepowtarzalny identyfikator oraz stosowanie odpowiedniego zabezpieczenia, które mają służyć do śledzenia ruchu i pochodzenia wyrobów tytoniowych, co umożliwi sprawdzenie, czy pochodzą one z legalnego źródła.

Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko wyjaśniła podczas posiedzenia komisji, że ma to ograniczyć sprzedaż wyrobów tytoniowych nielegalnego pochodzenia. Po wejściu w życie znowelizowanych przepisów Państwowa Inspekcja Sanitarna będzie miała prawo poboru próbek papierosów w miejscach ich produkcji. Obecnie są one pobierane przez producentów, czyli przez podmioty kontrolowane, co rodzi wątpliwości dotyczące przestrzegania przez nich norm jakościowych.

Próbki będą pobierane jedynie przez 6 państwowych powiatowych inspektorów sanitarnych, którzy mają w swojej właściwości miejscowej przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją papierosów (chodzi o stacje w powiatach: augustowskim, grójeckim, poddębickim, poznańskim, radomskim oraz dla miasta Kraków). Celem tego rozwiązania jest ciągła weryfikacja maksymalnego poziomu wydzielanych substancji smolistych, nikotyny i tlenku węgla w dymie papierosowym.

Szczurek-Żelazko poinformowała, że do 2024 r. nowymi przepisami zostaną objęte tylko papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania. Po tym terminie będą one dotyczyły wszystkich wyrobów znajdujących się na rynku. (PAP)

Autor: Wojciech Kamiński

wk/ mhr/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil