Sejm zwiększył bonifikaty na mieszkania dla żołnierzy

Sejm znowelizował w czwartek ustawę o zakwaterowaniu sił zbrojnych. W myśl nowych przepisów przy zakupie lokali z zasobów Wojskowej Agencji Mieszkaniowej (WAM) żołnierzom i ich rodzinom będzie przysługiwała nie 60-proc. a 95-proc. bonifikata.

Za nowelą, która teraz trafi do Senatu, głosowało 312 posłów, jeden był przeciw, a 122 wstrzymało się od głosu.

Nowelizacja, którą przygotowała grupa posłów PO przewiduje większe niż do tej pory bonifikaty przy sprzedaży lokali należących do WAM. 95-proc. zniżka będzie przysługiwać żołnierzom, którzy nabyli już prawo do wojskowej emerytury, wojskowym zwolnionym ze służby na skutek wypowiedzenia dokonanego przez siły zbrojne oraz upływu okresu pozostawania w rezerwie kadrowej, emerytom i rencistom wojskowym; bonifikata tej wysokości będzie też przysługiwać członkom rodziny wspólnie zamieszkującym z żołnierzem, emerytem lub rencistą wojskowym w dniu jego śmierci. Pozostałym osobom będzie przysługiwało 90 proc. zniżki.

Od początku 2013 r. bonifikaty wynoszą odpowiednio 60 i 30 proc. Taką wysokość zniżek parlament uchwalił w marcu 2010 r.

Wiceszef MON Maciej Jankowski powiedział w środę w Sejmie, że według szacunków WAM wykupowi może podlegać potencjalnie ok. 9,6 tys. mieszkań, o ile ich lokatorzy będą tym zainteresowani.

Większe zniżki przy wykupie mieszkania w opinii wnioskodawców mają nakłonić żołnierzy, by częściej kupowali mieszkania niż brali odprawy mieszkaniowe. W połowie 2013 r. średnia kwota, o którą pomniejszano wartość wykupowanych mieszkań, wynosiła ok. 95,5 tys. zł, a średnia odprawa mieszkaniowa - ok. 180 tys. zł. Mieszkania zwalniane przez żołnierzy są też obciążeniem dla WAM - trzeba je remontować, a jeśli w danej miejscowości nie ma zapotrzebowania na lokale dla żołnierzy - utrzymywać do czasu sprzedaży.

Nowela ma umożliwić też osobie innej niż żołnierz zawodowy ubieganie się o zamianę zajmowanego mieszkania na inny lokal. Takie uprawnienie do tej pory mieli tylko żołnierze. Według wnioskodawców taka nowelizacja szczególnie pomoże osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji ekonomicznej (np. z powodu długów), zamienić mieszkanie na mniejsze. W projekcie doprecyzowano też przepisy dotyczące kosztów remontów.(PAP)

gdyj/ abr/ mow/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~anty

trzeba budować elektorat, bo wybory coraz bliżej... może niech im dopłacają za łaskawe wprowadzenie się do mieszkania

! Odpowiedz
0 0 ~kiwającypalec

Daja bonifikaty , żeby miał ich kto bronić.

!
Polecane
Najnowsze
Popularne