REKLAMA
Tour de spółki

Sejm zdecydował o dniu wolnym 12 listopada

2018-11-07 14:19, akt.2018-11-07 19:21
publikacja
2018-11-07 14:19
aktualizacja
2018-11-07 19:21

Sejm przyjął w środowym głosowaniu trzy zgłoszone przez Senat poprawki do ustawy ustanawiającej 12 listopada 2018 r. Świętem Narodowym i dniem wolnym od pracy z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Ustawa ma już podpis prezydenta.

/ fot. Krzysztof Białoskórski / Sejm RP

Prezydent podpisał ustawę ustanawiającą 12 listopada 2018 r. Świętem Narodowym i dniem wolnym od pracy z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę - poinformował w środę wieczorem rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Ustawa została też w środę opublikowana w Dzienniku Ustaw; oznacza to, że jej przepisy wchodzą w życie od czwartku.

26 października Senat zaproponował trzy poprawki do ustawy. Jedna z poprawek skreślała preambułę ustawy, druga usuwała sformułowanie, iż dzień 12 listopada 2018 r. jest "uroczystym Świętem Narodowym", proponując w to miejsce zapis, że dzień ten jest "Świętem Narodowym z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej". Trzecia poprawka z zaproponowanych przez Senat usuwa artykuł 3 ustawy, zgodnie z którym 12 listopada mają nie obowiązywać zasady ograniczające handel w niedziele i święta w placówkach takich jak m.in. sklepy, hurtownie czy domy towarowe.

Sejm na środowym posiedzeniu wszystkie poprawki Senatu  przyjął.

Główny Inspektor Pracy: 12 listopada wolny dla pracowników handlu

12 listopada będzie dniem wolnym dla pracowników handlu, bo do tego święta będzie odnosić się ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę ze wszystkimi jej konsekwencjami - powiedział PAP Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek. To efekt przyjęcia przez Sejm senackich poprawek.

"Oznacza to, że 12 listopada będzie obowiązywać ustawa o handlu w niedzielę, ze wszystkimi tego konsekwencjami. Pracodawcy, ci którzy są przedsiębiorcami i ich rodzina mogą stanąć za ladą, a pracownicy nie mogą pracować" - powiedział PAP Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek. Według ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta właściciel sklepu będzie mógł otworzyć go w niedzielę, gdy sprzedaż będzie prowadził osobiście, "we własnym imieniu i na własny rachunek".

Jak podkreślił Łyszczek, w związku z tym galerie handlowe czy duże sklepy będą nieczynne. W ustawie przewidziano katalog włączeń obejmujący placówki, w których można prowadzić handel w święto. Dozwolony on będzie, m.in. w piekarniach, cukierniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z pamiątkami, w sklepach z prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, placówkach pocztowych. Zakupy można zrobić także zakupy m.in. w placówkach handlowych na dworcach, w portach lotniczych, w strefach wolnocłowych, w środkach komunikacji miejskiej.

W środę przedstawiając stanowiska swych ugrupowań krytycznie o ustawie wypowiadali się przedstawiciele klubów PO, Kukiz'15, Nowoczesnej, PSL. Przedstawiciel PiS nie przedstawił stanowiska. Głos zabrał również wicepremier, minister kultury Piotr Gliński odnosił się do różnych stwierdzeń, które padły w wypowiedziach posłów, mówił m.in. o wielu wydarzeniach organizowanych w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości i zapraszał do wspólnotowego świętowania tej rocznicy.

Ustawa o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej została uchwalona przez Sejm 24 października. Zgodnie z nią 12 listopada 2018 r., poniedziałek po Święcie Niepodległości, ma być Świętem Narodowym i dniem wolnym od pracy.

 (PAP)

autor: Anna Tustanowska

amt/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Advertisement

Komentarze (22)

dodaj komentarz
histeryk
W swoim programie z 2014 r. PiS deklarował, że zamierza wyeliminować praktykę „pospiesznie wprowadzanych zmian w obowiązujących ustawach”. Pada tam też stwierdzenie, że „Tworzenie prawa nie może być ekspresowym, interwencyjnym reagowaniem na bieżące zdarzenia”.
karbinadel
100-lecie Niepodległości okazało się zdarzeniem nagłym i nieprzewidywalnym, bardziej niż huragan Catherine i tsunami w Japonii. Zresztą wcale nie jest powiedziane, że obchody nie skończą się jakaś katastrofą
jkl777
Zima zapewne znowu zaskoczy drogowcow, ale nie wiem czy az w takim stopniu jak kalendarz (100-lecie odzyskania niepodleglosci) zaskoczyl "dojna zmiane".
lombelico_del_mondo
A rozliczenia międzybankowe? Jak ktoś wyśle przelew w piątek, to dojdzie dopiero we wtorek?
trooper
Pana Boga spytaj, podobno on jeden wie co się w tym burdelu wyprawia.
karbinadel
Dawno temu, w czasach słusznie minionego PRL, był tak dowcip rysunkowy autorstwa Andrzeja Mleczki: facet pisze na murze "Rządzą idioci". Za rogiem stoi dwóch milicjantów - i jeden mówi do drugiego: "Nie wiem, czym mamy go aresztować za obrazę władzy, czy za zdradę tajemnicy Dawno temu, w czasach słusznie minionego PRL, był tak dowcip rysunkowy autorstwa Andrzeja Mleczki: facet pisze na murze "Rządzą idioci". Za rogiem stoi dwóch milicjantów - i jeden mówi do drugiego: "Nie wiem, czym mamy go aresztować za obrazę władzy, czy za zdradę tajemnicy państwowej"
silvio_gesell
Hmmm... ktoś organizował 12 listopada konferencję międzynarodową w Polsce, zarezerwował miejsca w hotelu i kupił uczestnikom bilety lotnicze?
karbinadel
Jedynym sensownym rozwiązaniem jest przeniesienie imprezy do jakiegoś normalnego kraju, np. do Czech

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki