Sejm zaostrzył obowiązujące od stycznia prawo dot. wycinki drzew

Sejm zaostrzył w piątek obowiązujące od stycznia prawo dotyczące wycinki drzew. Po zmianie przepisów właściciel nieruchomości będzie musiał zgłosić zamiar wycinki do urzędu gminy.

(fot. Piotr Guzik / FORUM)

Za uchwaleniem nowelizacji ustawy o ochronie przyrody głosowało 226 posłów, przeciw było 192, a trzech wstrzymało się od głosu. Teraz nowela trafi do Senatu.

Nowelizację przygotowali posłowie PiS.

Nowe przepisy zaostrzają obowiązujące od nowego roku prawo dotyczące wycinki drzew na prywatnym gruncie. Przewidują, że prywatny właściciel gruntu, chcąc dokonać wycinki drzew na swojej nieruchomości, będzie musiał zgłosić to wcześniej do gminy. W ciągu dwóch tygodni urzędnik ma dokonać oględzin działki i sprawdzić stan faktyczny - np. czy drzewa nie są chronione lub czy nie mają znamion pomników przyrody. Jeżeli gmina w ciągu kolejnych 14 dni nie wyrazi sprzeciwu do planowanej wycinki (tzw. milcząca zgoda), to wtedy będzie można ją przeprowadzić.

Nowela zakłada ponadto, że jeśli przed upływem pięciu lat od dokonania oględzin przez urzędnika gminnego, właściciel wystąpi o pozwolenie na budowę związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej i będzie ona realizowana na części nieruchomości, na której rosły usunięte drzewa, będzie musiał uiścić opłatę za usunięcie tych drzew. (PAP)

mick/ son/ pad/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Normalny

Kukiz zaciera ręce, bo teraz kto ma chociaż kawałeczek ogródka zagłosuje na jego partię. Demokracja to już normalność

! Odpowiedz
0 2 ~sas

Dlaczego nie ma informacji ,że na wycinkę krzewów, drzew szlachetnych do 50 cm a szybko rosnących do obwodu 100 cm , w dalszym ciągu nie trzeba będzie zgody i nigdzie tego nie trzeba zgłaszać.

! Odpowiedz
7 1 ~nanek

Co mieli ludzie wyciąć już wycieli.Dziękujemy rządowi i mieszkańcom Polski za miłą współpracę.3 miesiące to aż za dużo.Mało zieleni,więcej smogu.Gratuluję wyboru.A najlepszy wybór jaki znam to budowa stadionu lekkoatletycznego,i wycięcie drzew z placu na którym ma być budowany.Normalnie sport to samo zdrowie. Polacy pokazaliście klasę.Rządzicie na swoim podwórko.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 ~tyle

Ale jak będą wycinane piękne lasy np pod południową obwodnicę Warszawy ,to prawdopodobnie nie będziesz protestował, no bo drogi gdzieś trzeba zbudować.

! Odpowiedz
4 2 ~PIS_to_Bezprawie

PIS obiecywał ułatwienia i już szykuje biurokratyczne stołki dla rodzin i znajomych członków PIS.

! Odpowiedz
3 10 ~autor

Ufff, znowu wrócą łapówki i będziemy mieli ekstra premię - urzędnicy.

! Odpowiedz
3 9 ~szczery

Wszystkich obrońców drzew ,zapraszam do obrony gdy pod topór pójdą setki hektarów pięknego lasu, na terenie dzielnicy Wawer i w Mazowieckim Parku Krajobrazowym. Rzeź będzie dotyczyła drzew ,które przeszkadzają w budowie południowej obwodnicy.

! Odpowiedz
6 3 ~autor

Jak tak ci źle to zostaw wszystko i idź do puszczy - żyj zgodnie z naturą.

! Odpowiedz
6 4 ~kłamczucha_szydło

To jest moja umowa z obywatelami, to są projekty ustaw, które w ciągu pierwszych dni zrealizujemy. Tutaj jest ustawa dla przedsiębiorców -15% CIT. Tutaj jest ustawa dająca 500 zł na każde dziecko. Tutaj też jest ustawa: darmowe leki dla ludzi po 75 roku życia. Mamy program Bilion na Rozwój. Mamy też zmiany podatku VAT- u. Kwota wolna od podatku co najmniej 8 tys. Przewalutowanie kredytów frankowych. To są gotowe projekty ustaw. Wystarczy przeprowadzić je przez Sejm, przyjąć, wprowadzić w życie, i to jest możliwe. Polacy zasługują na to. Z prezydentem, z rządem, wspólnie damy radę!Ja tylko powiem, że zaraz na konferencji te projekty pokażę. Słowa "nie da się", "nie można", "nie zrobimy tego" powinny zniknąć z języka polskiej polityki. My mówimy: damy radę!"-Beata Szydło 18.10.2015

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 2 ~dekoder

podaj źródło tego cytatu
coś dodamy, coś pominiemy i wychodzi typowa lewacka manipulacja

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl