Sejm zajmie się dwoma projektami ustaw dotyczącymi aborcji

Sejm w przyszłym tygodniu zajmie się dwoma projektami ustaw dotyczącymi aborcji.

Pierwszy z nich, autorstwa Ruchu Palikota zakłada, że będzie można przerwać ciążę do 12 tygodnia jej trwania na życzenie kobiety. Po upływie 12 tygodni aborcja będzie możliwa - tak jak do tej pory - w trzech określonych przypadkach: gdy ciąża zagraża życia lub zdrowiu kobiety, gdy występuje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu oraz gdy ciąża jest następstwem gwałtu.

Drugi projekt, klubu Solidarnej Polski zakłada uchylenie przepisu dopuszczającego przerwanie ciąży w przypadku, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Projekt pozostawia natomiast przepis dopuszczający przerywanie ciąży w przypadku zagrożenia życia i zdrowia kobiety oraz gdy ciąża jest wynikiem gwałtu. Jednocześnie autorzy nowelizacji proponują, by zabiegu przerwania ciąży nie wykonywał lekarz, który stwierdził, że zagraża ona zdrowiu i życiu matki.

Obecne przepisy dopuszczają przerwanie ciąży jedynie w trzech przypadkach: do 21 tygodnia - gdy ciąża stanowi zagrożenie dla jej życia lub zdrowia, w każdym momencie - gdy występuje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu oraz do 12 tygodnia ciąży- gdy ciąża jest następstwem czynu zabronionego.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/D.Zaczek/dyd

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil