Sejm za ustawą obniżającą uposażenia parlamentarzystów o 20 proc.

Sejm uchwalił w czwartek wieczorem ustawę, która przewiduje obniżenie uposażenia parlamentarzystów o 20 proc. Uposażenie posła i senatora będzie odpowiadało 80 proc. wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu.

Sejm za ustawą obniżającą uposażenia parlamentarzystów o 20 proc.
Sejm za ustawą obniżającą uposażenia parlamentarzystów o 20 proc. (fot. Mateusz Włodarczyk / FORUM)

Za ustawą głosowało 240 posłów, 2 było przeciw, 5 wstrzymało się od głosu; nie głosowało 213 posłów, w tym m.in. cały klub PO, Nowoczesnej i PSL-UED.

Ustawa zakłada, że na niezmienionym poziomie pozostaną środki finansowe na pokrycie kosztów związanych z wydatkami poniesionymi w związku z wykonywaniem mandatu na terenie kraju i będą one wynosić 25 procent wynagrodzenia podsekretarza stanu, ustalonego na podstawie przepisów o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, z wyłączeniem dodatku z tytułu wysługi lat (dieta parlamentarna).

Sejm przyjął dwie poprawki do pierwotnego projektu, który trafił do Sejmu. Jedna z nich, wprowadzona po uwzględnieniu uwag Biura Legislacyjnego Sejmu zakłada, że "ustawa wchodzi w życie pierwszego dnia drugiego miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia". Projekt mówił o tym, że "ustawa wchodzi w życie z pierwszym dniem miesiąca następującego po dniu ogłoszenia". Zmiana ta ma na celu danie kancelariom Sejmu i Senatu czas na obliczenie wysokości wynagrodzeń, które otrzymają parlamentarzyści.

Druga poprawka przewiduje uchylenie zapisu mówiącego, że "poseł lub senator nie może pobierać jednocześnie diety parlamentarnej i diety z tytułu wykonywania funkcji radnego". Od kwietnia 2001 r. nie można łączyć mandatu radnego gminy, powiatu, czy sejmiku województwa z funkcją posła lub senatora.

Jak podkreślali autorzy ustawy, jest ona związana "ze społecznymi oczekiwaniami dotyczącymi wynagrodzeń posłów i senatorów", a jej uchwalenie wywoła "pozytywne skutki społeczne i finansowe". Wpływy budżetu państwa z tytułu zmniejszenia poselskich i senatorskich wynagrodzeń mają zwiększyć się w skali roku o ok. 13 mln złotych.

Ustawa obniżająca uposażenia dla parlamentarzystów jest pokłosiem sprawy nagród przyznanych ministrom rządu Beaty Szydło. W lutym, w odpowiedzi na interpelację Krzysztofa Brejzy (PO) z grudnia ub.r., przedstawiono tabelę z łącznymi kwotami nagród brutto dla poszczególnych ministrów w 2017 r. Według tabeli nagrody otrzymało 21 konstytucyjnych ministrów w wysokości od 65 tys. zł do ponad 80 tys. zł rocznie; 12 ministrów w KPRM od blisko 37 tys. do prawie 60 tys. zł rocznie oraz ówczesna premier Beata Szydło (65 100 zł).

Zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora uposażenie parlamentarzysty jest traktowane jako wynagrodzenie ze stosunku pracy. Według informacji na stronie internetowej Sejmu, wysokość uposażenia poselskiego wynosi obecnie 10 020,80 zł brutto. Posłowie i senatorowie otrzymują też dietę parlamentarną, czyli środki finansowe na pokrycie wydatków związanych z wykonywaniem mandatu na terenie kraju. Dieta wynosi 25 proc. uposażenia. Obecnie jest to 2505,20 zł brutto. Dieta parlamentarna jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych w granicach określonych w przepisach dla diet otrzymywanych z tytułu pełnienia obowiązków obywatelskich. Obecnie zwolniona z PIT jest kwota 2280,00 zł.

autor: Wiktoria Nicałek, Mateusz Roszak

wni/ mro/ hgt/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 gorszy_sort

Jestem za o obniżeniem uposażenia, dla czego dopiero teraz jak pisowcy ministranci nakradli i dla czego karzą posłów i wszystkich poniżej, a ministrów nie, przecież jak ktoś kradnie wylatuje z roboty. Może ktoś powie , że pisiory głosowały za, a inni nie chcieli bo są pazerni, ale jak znam życie, to prędze czy później to hieny przy władzy po cichutku dostaną jakieś wyrównanie, lub dodadkowe funkcje im przypiszą za grubą kasę, bo im się należy, a reszta będzie pokutować.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 11 antypropaganda

Nie bardzo rozumiem... trolle z peło próbują nam udowodnić że jednak poseł powinien zarabiać więcej bo się należy? Karkołomny wyczyn. Z drugiej jednak strony to trzeba wykazać trochę zrozumienia. Mniej kasy dla posłów peło, to mniej kasy na bandę od trollowania.

! Odpowiedz
5 16 _jasko

A to wszystko działo się w Sejmie w pierwszą miesięcznicę ostatniej miesięcznicy.

! Odpowiedz
0 13 sonmi451

Jak uważa ktoś, że to za mało, to polecam poniższą lekturę:

Członek SOS Płock, SBM Zachód Antoni Przechrzta:

Chciałbym podsumować, że akurat wczoraj słuchałem też państwa wystąpień w Sejmie.
Czułem się, jakbym był na jakimś zebraniu PZPR. Pomimo setek bądź tysięcy pism, jakie wysłaliśmy do rządu i do Sejmu, interesy społeczne nie zostały uwzględnione.

Po ostatnim posiedzeniu Komisji rozmawiałem z marszałkiem Sejmu, który powiedział, że nie będzie dążył do praworządności w spółdzielniach, ponieważ nie chce awantury.

Rozumiem, że państwo dostali z góry taki prikaz, że tej sfery nie ruszamy.

Jesteśmy całkowicie oburzeni, że interesy ludzi nie są wzięte pod uwagę, tylko chroni się też lustratorów. Odnośnie do lustratorów chciałbym powiedzieć, że jest wielu lustratorów nieposłusznych grupie, która jest reprezentowana przez ośmiornicę. Nie mają oni co robić. Nie ma się więc co martwić, że ci może bardziej uczciwi lustratorzy wezmą się do roboty po nowym roku, dlatego, że jest ich na tyle. Rewolucja jest taka, że komuś – po prostu – odetnie się może niesłuszne finansowanie. Lustracja polega na tym, że prezes lub, nie chcę operować nazwiskami, jeden z panów, który był tutaj ostatnio obecny, mówi, jaki powinien być efekt lustracji. I taki jest, jaki jest.

U nas na walnym zebraniu odrzuciliśmy zmiany, jakie narzucił nam Jankowski, wskazując, że takie powinny być przyjęte. Nie uzasadnił dlaczego, dlatego, że w protokole lustracji nawet nie było to poruszone. Zastrasza starych ludzi, że jeżeli w ciągu dwóch miesięcy nie przyjmiemy zmian z protokołu wniosków, żeby zmienić statut, żeby można było wybudować coś w naszym parku lub jakimś skrawku, gdzie jeszcze jest jedno drzewo to Jankowski weźmie starszych ludzi do prokuratury.

Proszę państwa, państwo i tak nie reagują na to, co mówię. Wiem, że państwo mają zakodowane w głowie, co mają zrobić. To, co wczoraj mówiła pani sprawozdawca, po prostu, jest niezgodne z rzeczywistością.

Przewodniczący poseł Bogdan Rzońca (PiS):

Dziękuję panu bardzo.
Członek SOS Płock, SBM Zachód Antoni Przechrzta:

Chciałbym tylko powiedzieć, że nie poprzestaniemy na tym. Będziemy protestować, wyjdziemy na ulice. Jak najbardziej jestem za tym, żeby Prawo i Sprawiedliwość robiło porządek, ale jeżeli skupi się tylko na Amber Gold i na aferze w Warszawie (pan Śpiewak też walczy o tę sprawę) i nie włączy się w spółdzielnie, to jednak będziemy podważać waszą wiarygodność.
W tej chwili, po prostu, jesteśmy zawiedzeni.

Przewodniczący poseł Bogdan Rzońca (PiS):

Proszę państwa.
Członek SOS Płock, SBM Zachód Antoni Przechrzta:

Nawet to, co składa pani poseł Masłowska, jest odrzucane. Po prostu, jedna wielka korupcja.
Czy państwo to słyszą?

Państwo przybijają gwóźdź Jezusowi na krzyżu.

Przewodniczący poseł Bogdan Rzońca (PiS):

Dziękuję bardzo.
Członek SOS Płock, SBM Zachód Antoni Przechrzta:

I jedenastu milionom ludzi, tak być dalej nie może.
Tak, do pani też mówię.

Przewodniczący poseł Bogdan Rzońca (PiS):

Bardzo państwu dziękuję za aktywność na dzisiejszym posiedzeniu Komisji.
Zamykam posiedzenie Komisji, do widzenia.

Członek SOS Płock, SBM Zachód Antoni Przechrzta:

Cieszę się, że państwa sprowokowałem.
Niech państwo czytają ustawy. Niech państwo spotkają się z wyborcami i czytają, co się dzieje. W imię Jezusa Chrystusa. Tak, przybijcie Jezusowi kolejny gwóźdź. To pozwalajcie im kraść dalej. Niech kradną dalej. Niech pan na to pozwoli.

Myśmy pozwolili? Wyrzucali nas ze spółdzielni. Do dzisiaj chodziliśmy po sądach. Wyrzucili nas z rady nadzorczej, dlatego że wyjawiliśmy dwadzieścia cztery miliony… przekrętów.

A wy co zrobiliście? Nic.

Można sobie do was listy pisać i nic to nie daje. Można iść do prokuratury i wszystko jest zawieszane. I wy jesteście za to odpowiedzialni rączkami z automatu, które tak – po prostu – podnosicie.

Dziękuję.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 10 sonmi451

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz niektórych innych ustaw
projekt dotyczy zgodnie z uzasadnieniem - doprecyzowania, rozszerzenia lub uzupełnienia i zaktualizowania przepisów zawartych w dotychczasowej ustawie w celu wzmocnienia roli członka spółdzielni mieszkaniowej i rozwoju spółdzielczości w Polsce


Posiedzenia komisji i podkomisji

2017
21 kwietnia 2017 Projekt wpłynął do Sejmu - druk nr 1533
10 maja 2017 Skierowano do I czytania w komisjach do Komisji Infrastruktury
21 czerwca 2017 I czytanie w komisjach

?!?!?!?

Stan na 07-05-2018

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 10 sonmi451 odpowiada sonmi451

Parlamentarny Zespół ds. prawa spółdzielczego

Posiedzenia
Data Temat Numer
!?!?!?!
22-03-2017 Sprawy bieżące. pos. 4.
09-02-2017 Prace nad zmianami w ustawie o prawie spółdzielczym pos. 3.
26-01-2017 Sprawy bieżące. pos. 2.
01-12-2016 Porządek posiedzenia:1. Wybór Prezydium Zespołu. 2. Ustalenie planu pracy. pos. 1.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 sonmi451 odpowiada sonmi451

to jest banda SQ i złodziei, a ja jeszcze mam im płacić za prowadzenia biura gdzie obsługują suwerena w terenie?! tu jest pokazane, jak obsługują!

! Odpowiedz
7 11 niewierzacyateusz

przez ostanie 25 lat 99% rodaków miało za złe wysokie apanaże posłów :) teraz nagle obrodziło postami broniącymi wysokich zarobków posłów , ten jeden 1% tak się uaktywnił czy co ?

! Odpowiedz
4 5 fred_

Bo przez ostatnie 25 lat czesc ludzi nauczyla sie czym jest wydajnosc pracy. Wydajna praca kosztuje.

! Odpowiedz
3 5 fred_

Jezeli ucieto by mi pensje o 20% to uznalbym to jako brak szacunku wobec mojej osoby i pracy. Moja wydajnosc automatycznie spadla by o 40%. Ale to prywatna firma, w sejmie moze jest inaczej.

! Odpowiedz