KGHM coraz bliżej niższego podatku miedziowego

Sejm uchwalił w piątek ustawę zakładającą obniżenie o 15 proc. podatku od wydobycia niektórych kopalin.

(fot. Bartłomiej Kudowicz / FORUM)

Za uchwaleniem ustawy głosowało 407 posłów, nikt nie był przeciw, a 3 posłów wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.

Jak napisano w uzasadnieniu projektu złożonego przez grupę posłów PiS, skutkiem finansowym będzie obniżenie wpływu do budżetu państwa o szacunkową kwotę 180 mln zł w 2019 roku oraz 240 mln zł w latach kolejnych.

Ustawa miałaby wejść w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

KGHM jest jedynym płatnikiem pobieranego od kwietnia 2012 roku podatku, w latach 2012-2017 zapłacił z tego tytułu 9,5 mld zł.

W uzasadnieniu projektu ustawy napisano, że podatek od niektórych kopalin wywiera istotny, negatywny wpływ na sytuację KGHM, gdyż jego potęgowa konstrukcja i wysokość ograniczają możliwości inwestycyjne spółki, zagrażając możliwości utrzymania wielkości produkcji niezbędnej do stabilnego funkcjonowania.

Według autorów ustawy, obniżenie wymiaru podatku udostępni dodatkowe fundusze KGHM Polska Miedź, które istotnie przełożą się na długoterminową stabilność i rozwój spółki. Uwolnione fundusze umożliwią zwiększone inwestycje w eksplorację i eksploatację złóż rud miedzi.

Prezes KGHM Marcin Chludziński mówił w wywiadzie dla PAP Biznes, że cieszy się z projektu ustawy obniżającej o 15 proc. wysokość podatku od kopalin, choć chciałby, by poziom tego obciążenia był jeszcze mniejszy. Prezes zakłada, że środki uwolnione dzięki planowanemu obniżeniu podatku mogłyby zostać przeznaczone na inwestycje w kraju lub redukcję zadłużenia.

Obniżenie o 15 proc. podatku od kopalin było jednym z punktów umowy koalicyjnej w województwie dolnośląskim zawartej między Prawem i Sprawiedliwością a Bezpartyjnymi Samorządowcami po ostatnich wyborach samorządowych.

Z kolei w połowie października 2018 r. rząd przyjął projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Finansów, umożliwiający firmom wydobywczym dokonywanie darowizny, w wysokości do 5 proc. wartości podatku od kopalin na rzecz lokalnych samorządów. Zmiany miały wejść w życie od czerwca 2019 roku. Projekt został w ubiegłym roku przekazany do Sejmu. (PAP Biznes)

pel/ osz/

Źródło: PAP Biznes
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 5 jes

KGHM coraz bliżej ponieważ wybory coraz bliżej.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.