REKLAMA

Sejm uznał Rosję za państwo sponsorujące terroryzm wraz z poprawką dot. katastrofy smoleńskiej

2022-12-14 22:52
publikacja
2022-12-14 22:52

Sejm większością 231 głosów przyjął w środę uchwałę uznającą Rosję za państwo sponsorujące terroryzm wraz z poprawką zgłoszoną przez PiS dotyczącą katastrofy smoleńskiej; w głosowaniu nie wzięło udziału 226 posłów, w tym opozycja.

Sejm uznał Rosję za państwo sponsorujące terroryzm wraz z poprawką dot. katastrofy smoleńskiej
Sejm uznał Rosję za państwo sponsorujące terroryzm wraz z poprawką dot. katastrofy smoleńskiej
fot. ALEXANDER ERMOCHENKO / / Reuters

Na poprzednim posiedzeniu Sejm miał głosować nad uchwałą uznającą Rosję za państwo sponsorujące terroryzm. Podczas wieczornej debaty reprezentanci klubów zgodnie wyrazili poparcie dla uchwały, której treść została wcześniej uzgodniona. W debacie do projektu została jednak zgłoszona przez Antoniego Macierewicza (PiS) poprawka dotycząca katastrofy smoleńskiej, która wywołała sprzeciw opozycji. W efekcie posłowie opozycji nie wzięli udziału w głosowaniu nad poprawką, zrywając kworum.

Do głosowania nad projektem uchwały powrócono w środę. Najpierw głosowano nad poprawką dotyczącą katastrofy smoleńskiej - została ona przyjęta większością 230 głosów; przeciw głosowało 213 osób, a 1 wstrzymała się od głosu.

W kolejnym głosowaniu Sejm przyjął uchwałę wraz z poprawką. Za jej przyjęciem głosowało 231 głosów, przy całkowitej liczbie 234 głosujących. Uchwałę poprało 225 posłów PiS (3 nie głosowało), 3 posłów koła Polskie Sprawy, Jarosław Sachajko oraz Stanisław Żuk z Kukiz'15, a także poseł niezrzeszony Łukasz Mejza.

W głosowaniu nie wzięli udziału posłowie Koalicji Obywatelskiej (126 posłów), Lewicy (44 posłów), Koalicji Polskiej-PSL (24 posłów), Konfederacji (10 posłów, z wyjątkiem Grzegorza Brauna i Dobromira Sośnierza, którzy jako jedyni byli przeciwni uchwale), Polski 2050 (7 posłów), Porozumienia (5 posłów)oraz PPS (3 posłów). Nie głosował także poseł Paweł Kukiz z koła Kukiz'15, oraz 3 posłów niezależnych - Paweł Szramka, Wojciech Maksymowicz oraz reprezentant mniejszości niemieckiej Ryszard Galla.

Wcześniej posłowie opozycji - KO, Lewicy, KP-PSL oraz Polski 2050 - zapowiadali, że nie poprą uchwały ze zgłoszoną przez PiS poprawką. Jak mówił PAP m.in. lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, poprawka zgłoszona przez posła Macierewicza jest nie do przyjęcia, "bo nie oddaje rzeczywistości". "Trzeba potępić działania Rosji w sprawie terroryzmu, a nie zajmować się raportem pana Macierewicza. Gdybyśmy zagłosowali +za+, to dalibyśmy wiarę w prace jego podkomisji, która jest niewiarygodna i się ośmieszyła" - zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

Poprawka zgłoszona przez Macierewicza mówi, że "Federacja Rosyjska jest bezpośrednio odpowiedzialna za zestrzelenie samolotu malezyjskich linii lotniczych (lot MH17) w lipcu 2014 r., kiedy to zginęło 298 pasażerów i członków załogi, oraz za katastrofę samolotu polskich sił powietrznych (lot 101) w Smoleńsku (Rosja) w kwietniu 2010 r., w której zginęło 96 osób znajdujących się na pokładzie, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński, urzędnicy polskiego rządu, wysocy rangą dowódcy wojsk polskiego i NATO oraz członkowie polskiego parlamentu". Macierewicz napisał w środę na Twitterze, że przyjęcie przez Sejm poprawki "to wielka decyzja, która przełamuje dotychczasowe kłamstwa Smoleńskie, które wspierała PO"."Dziękujemy wszystkim, posłom za tą decyzję i odwagę" - dodał.

W uchwale podkreślono, że "Federacja Rosyjska systematycznie narusza prawa człowieka, prawo międzynarodowe oraz Kartę Narodów Zjednoczonych i szereg innych zobowiązań", dokonując agresji na tereny innych państw, "napaści zbrojnych, zbrodni wojennych i ludobójstw" oraz podejmuje "wrogie działania gospodarcze, szczególnie w sferze energetyki". Zaznaczono, że zmiana granic przy użyciu siły jest zbrodnią przeciw pokojowi. "Formy terroru stosowanego przez Rosję wobec obywateli Ukrainy są zbrodnią przeciw ludzkości i ludobójstwem" - czytamy.

Jak podkreślono, rosyjskie struktury i formacje zbrojne dopuszczają się aktów terroru na zaatakowanej Ukrainie, dokonując m.in. "zbiorowych egzekucji, uprowadzeń, przemocy seksualnej i tortur, odrywania dzieci od rodzin celem poddania ich rusyfikacji, przymusowego poboru obywateli Ukrainy do rosyjskich sił zbrojnych oraz rabunku mienia". W uchwale podkreślono, że Rosja nagminnie łamie konwencje genewską o traktowaniu jeńców wojennych.

Zauważono, że poprzez blokadę portów morskich i paraliż komunikacji morskiej na szlakach prowadzących na Ukrainę Rosja dopuściła się także piractwa międzynarodowego. "Paląc i grabiąc ukraińskie ziemie i przez długi czas uniemożliwiając Ukrainie eksport płodów rolnych, sprowadziła widmo głodu na wiele państw Afryki i Azji" - czytamy w uchwale. Zwrócono także uwagę na działania Rosjan wykorzystujące m.in. elektrownie jądrowe do szantażowania Ukraińców i społeczności międzynarodowej ich uszkodzeniem.

"Sejm RP uznaje Federację Rosyjską za państwo wspierające terroryzm i stosujące środki terroru" - głosi uchwała. (PAP)

autor: Mikołaj Małecki

mml/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Potrzebujesz niezawodnego połączenia            z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Potrzebujesz niezawodnego połączenia z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Katastrofa smoleńska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki