REKLAMA

Sejm uchwalił z poprawkami zmiany w akcyzie, która ma uszczelnić system

2021-02-25 18:40
publikacja
2021-02-25 18:40
Sejm uchwalił z poprawkami zmiany w akcyzie, która ma uszczelnić system
Sejm uchwalił z poprawkami zmiany w akcyzie, która ma uszczelnić system
fot. Viktoriia Kotliarchuk / / Shutterstock

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy o podatku akcyzowym razem z poprawkami rekomendowanymi przez komisję finansów publicznych. Jedna z nich przewiduje przesunięcie terminu wejścia w życie noweli z 1 kwietnia na 1 maja tego roku.

Rozwiązania zawarte w noweli mają uszczelnić rynek obrotu skażonym alkoholem etylowym, wyrobami energetycznymi czy suszem tytoniowym, a także wyeliminować nieprawidłowości w opodatkowaniu samochodów osobowych.

Za przyjęciem nowelizacji z poprawkami głosowało 238 posłów, przeciw było 209, a 5 wstrzymało się od głosu.

Przyjęte poprawki zgłoszone przez PiS dotyczą m.in. przesunięcia terminu wejścia w życie noweli z 1 kwietnia na 1 maja tego roku, przedłużenia terminu na złożenie informacji o cenach transferowych i wprowadzenia zmiany w ustawie o rezerwach strategicznych, która miałaby zapewnić finansowanie rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Odrzucono poprawki KO i Lewicy dotyczące m.in. wiążącej informacji akcyzowej, opóźnienia terminu wejścia w życie ustawy do lipca tego roku, a także wykreślenia zapisu podnoszącego wysokość górnej granicy kary grzywny orzekanej w postępowaniu mandatowym.

Według Ministerstwa Finansów przepisy poprawią warunki działania uczciwym przedsiębiorcom i znacznie utrudnią działalność firmom naruszającym prawo. Ich pośrednim skutkiem będzie zwiększenie wpływów podatkowych o ponad 200 mln zł rocznie.

Dzięki regulacjom od przyszłego roku przedsiębiorcy mają składać deklaracje elektroniczne w zakresie akcyzy, co umożliwi automatyczną weryfikację i szybsze wykrycie firm dokonujących nadużyć, a w przypadku uczciwych przedsiębiorców - szybsze wydawanie decyzji.

Zmiany mają pozwolić też na efektywniejsze zwalczanie używania niżej opodatkowanego oleju opałowego do celów napędowych. Mają też utrudnić uzyskiwanie zezwoleń na obrót towarami akcyzowymi przez tzw. słupy, a także proceder odzyskiwania alkoholu etylowego z produktów zawierających w swym składzie alkohol częściowo skażony.

Ponadto nowela przewiduje uszczelnienie systemu uzyskiwania i cofania zezwoleń akcyzowych. Umożliwia też prowadzenie działalności na podstawie posiadanych zezwoleń pomimo powstania zaległości w podatkach, pod warunkiem złożenia odpowiedniego zabezpieczenia.(PAP)

Autor: Karolina Mózgowiec

kmz/ mmu/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Powiązane: Podwyżka akcyzy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki