REKLAMA

Sejm uchwalił wypłatę czternastej emerytury w 2022 r.

2022-05-26 19:53
publikacja
2022-05-26 19:53
Sejm uchwalił wypłatę czternastej emerytury w 2022 r.
Sejm uchwalił wypłatę czternastej emerytury w 2022 r.
fot. vivooo / / Shutterstock

Sejm uchwalił w czwartek ustawę w sprawie czternastej emerytury. Rząd szacuje, że dodatkowe świadczenie otrzyma w tym roku ok. 9 mln osób, z czego 7,7 mln seniorów dostanie wypłatę w pełnej wysokości, czyli równą minimalnej emeryturze. Wypłaty czternastek ruszą pod koniec sierpnia.

Za ustawą o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów głosowało 426 posłów, przeciw było 19, a 6 się wstrzymało.

Sejm odrzucił jednocześnie poprawki posłów opozycji, które zakładały m.in. zniesienie kryterium dochodowego uprawniającego do świadczenia, oraz zmianę źródła finansowania czternastek z Funduszu Solidarnościowego na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych.

Zgodnie z ustawą świadczenie w wysokości najniższej emerytury (1338,44 zł brutto) otrzymają emeryci i renciści, których wysokość świadczeń nie przekracza 2,9 tys. zł.

W przypadku osób, których wysokość emerytury lub renty przekracza 2,9 tys. zł, dodatkowe świadczenie byłoby wypłacone w kwocie najniższej emerytury, ale pomniejszonej o różnicę między wysokością emerytury lub renty a kwotą 2,9 tys. zł.

Jeżeli kwota czternastej emerytury będzie niższa, niż 50 zł, świadczenie nie będzie przyznawane. W ustawie zaproponowano bowiem, by kwota kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego wynosiła co najmniej 50 zł.

Zgodnie z ustawą czternaste emerytury będą wypłacane od 25 sierpnia do 20 września 2022 r.

Do świadczenia są uprawnione osoby, które nabędą prawa do świadczeń do 24 sierpnia 2022 r. Z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będzie dokonywanych potrąceń i egzekucji.

Według szacunków ministerstwa w tym roku świadczenie trafi do ok. 9 mln osób. 7,7 mln seniorów dostanie wypłatę w pełnej wysokości. Tegoroczny koszt wypłaty czternastek wyniesie około 11,4 mld zł.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec, Agata Zbieg

kkr/ agz/ mir/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (7)

dodaj komentarz
-zbyszek1
Akurat tym to się należy rewaloryzacja a nie ochłap. Ceny rosną, przychody państwa rosną a wypłaty dla budżetówki, emerytów mniej więcej constans. Wystarczyłoby nie kraść tyle tylko, że po 89r złodzieje są dopiero teraz
socjalistyczneg
Wenezuela...tuż, tuż...
itso_zasob_ostateczny
akurat tym to sie należy
tomkooo odpowiada itso_zasob_ostateczny
A pracującym należy się z tej okazji podwyżka podatków? Zmierzamy do bankructwa PiS odkręcił reformę emerytalna Po odkręcił ukrócenie przywilejów mundurowi wprowadzone przez Po. Co zrobił PiS przez lata swoich rządów? Tylko podwyżki podatków i rozdawanie kasy. 0 reform I myślenia o przyszłości
-zbyszek1 odpowiada tomkooo
Wartość inwestycji czyli budowanie przyszłości najniższa od 30 lat.
zoomek
Jako prosty czliwiek pytam - kiedy uchwalą 14nasto miesięczny rok? Jakaś kolejność odśnieżania musi być.
szprotkafinansjery
Wstawaj Zenek, śnieg na dworze, lepiej wstań, bo będzie gorzej, nic ci Zenek nie pomoże, wstań Zenek wstań!

Powiązane: Emerytura Plus

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki