REKLAMA

Sejm uchwalił ustawę dot. m.in. terminów poboru zaliczki na podatek dochodowy

2022-01-27 15:29
publikacja
2022-01-27 15:29
Sejm uchwalił ustawę dot. m.in. terminów poboru zaliczki na podatek dochodowy
Sejm uchwalił ustawę dot. m.in. terminów poboru zaliczki na podatek dochodowy
fot. Krystian Maj / / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Ustawę ustalającą terminy poboru i sposób wyliczania zaliczki na PIT oraz regulującą sprawę funduszy tworzonych przez pracodawców zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami, a także zmniejszającą podatek miedziowy, jaki będzie musiała zapłacić KGHM, uchwalił w czwartek Sejm.

Darmowy program do rozliczania
PIT 2021/2022
Pobierz e-pity 2021 Uruchom on-line

Chodzi o rządowy projekt noweli ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych wraz z autopoprawką.

Za ustawą głosowało 278 posłów, 16 było przeciw, a 163 wstrzymało się od głosu.

Sejm wprowadził także wcześniej dwie techniczne poprawki do projektu ustawy. Odrzucił natomiast zgłoszoną przez Lewicę poprawkę dotyczącą rozliczeń podatkowych osób samotnie wychowujących dzieci, podobnie jak cztery wnioski mniejszości dotyczące rozszerzenia prawa do ulg.

W noweli zawarto mechanizm przedłużonego terminu poboru i wpłaty zaliczek wprowadzony rozporządzeniem ministra finansów z 7 stycznia 2022 r. Rozstrzyga też ona, że płatnik ma stosować zmniejszenie zaliczki o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek (czyli o 425 zł) również, gdy oświadczenie PIT-2 jest składane w trakcie roku podatkowego, a nie tylko przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w danym roku podatkowym. PIT-2 będzie mógł też złożyć emeryt lub rencista, który złoży do organu rentowego wniosek o niestosowanie kwoty wolnej.

Chcesz rozliczyć PIT za 2021 rok?
Uruchom on-line

Wnioski PIT-2 złożone na dotychczasowych wzorach zachowają moc, co oznacza, że nie trzeba będzie ich ponownie składać.

Strona rządowa tłumaczyła, że za styczeń obowiązywać będą przepisy rozporządzenia, a od lutego regulować tę kwestię będzie ustawa. Dodawano, że wprowadzane zmiany nie wpływają na mechanizm zastosowany lub wdrażany przez płatnika na podstawie rozporządzenia. Oznacza to, że wysokość zaliczek u pracowników czy zleceniobiorców, którzy osiągają miesięczny przychód do 12 tys. 800 zł brutto, powinna być pobierana w wysokości nie wyższej, niż kwota zaliczki obliczanej na zasadach obowiązujących 31 grudnia 2021 r. Jeśli pracownik otrzymał niższe wynagrodzenie za styczeń, ma otrzymać wyrównanie od pracodawcy.

Ustawa zawiera również rozwiązania dotyczące firm, które zatrudniają osoby z niepełnosprawnościami.

Od 1 stycznia br. kwota wolna od podatku została podwyższona do 30 tys. zł, a to z kolei powoduje niższe wpływy na Zakładowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (ZFRON) i Zakładowy Fundusz Aktywności (ZFA), które w dużym stopniu opierają się na zaliczkach na podatek dochodowy od wynagrodzeń pracowników.

Aby temu przeciwdziałać, ZFA i ZFRON mają być zasilone ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Ustawa przewiduje, że pracodawca otrzyma wsparcie ze środków PFRON, jeśli jest: zakładem aktywności zawodowej, zakładem pracy chronionej, podmiotem, który utracił status zakładu pracy chronionej, ale zatrudnia co najmniej 15 pracowników (w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy), posiada wskaźnik zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami w wysokości co najmniej 18 proc. lub 25 proc. oraz zachował ZFRON.

Nowela zakłada ponadto zmniejszenie obciążeń związanych z tzw. podatkiem miedziowym, co reguluje złożona do projektu autopoprawka. Chodzi o zmianę wzoru, na podstawie którego obliczany jest podatek od miedzi i srebra. Po zmianie przepisów podatek będzie wyliczany w oparciu o zmniejszony o 0,25 współczynnik. Obecnie współczynnik ten wynosi 0,85, a po zmianie będzie wynosił 0,6.

"Obowiązujący wymiar podatku, przy aktualnych cenach miedzi na rynkach światowych, ogranicza możliwości rozwojowe podatników i zdolność do konkurowania na globalnym rynku metali. Dlatego proponuje się obniżenie w okresie od 1 stycznia do 30 listopada 2022 r. obowiązujących stawek podatku od wydobycia miedzi i srebra o ok. 30 proc. Ubytek dochodów budżetu państwa szacuje się na ok. 726 mln zł" - wskazano w uzasadnieniu autopoprawki. (PAP)

autor: Małgorzata Werner-Woś

mww/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (10)

dodaj komentarz
jaffa
Niestety tego że PIS to prymitywy i ludzie skrajnie głupi nie da się niczym załatać.
karbinadel
Ciekawe, czy pisowcy geniusze ekonomii, typu Sasin czy Kowalczyk, w ogóle łapią, o co w tym wszystkim kaman?
lancealot
Oczywiście. Żeby kasa w ich kieszeni się zgadzała z oczekiwaniami...
jaffa
spójrz na te na twarze polityków PIS tęskniące za rozumem, tam co jeden to głupszy od drugiego.
lancealot
Co za cudowna katastrofa :/ Ziobro musi być wniebowzięty bo przecież to pomysł Morawieckiego.
A za zabawy we wzajemne podgryzanie zapłacą przedsiębiorczy ludzie..
wrecker
Pisiory wytłumaczcie mi swój tok rozumowania. Ktoś pracowal 50 lat, płacił składki i dorobił się 20 tys emerytury. Teraz przez polski ład zabrali mu część uczciwie wypracowanej emerytury. Nie przeszkadza wam to złodziejstwo jarka i mateusza?
dziadekjarek
Jarek i Mateusz mają majątek na słupa
karbinadel
Nam przeszkadza, ale władza PiS opiera się na nierobach i gołodupcach. A tacy się cieszą, że "bogaczom" zabiorą
jaffa
bolszewik i lewak zawsze będzie się cieszył z tego że zabiera się tym co ciężko pracują i czego się dorobił - to w sumie typowy elektorat PIS'u.
basterek
I tak mu kradną inflacją. Co za róznica?

Powiązane: Polski ład - Niskie podatki

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki