REKLAMA

Sejm uchwalił pakiet SLIM VAT 2

2021-06-24 20:19
publikacja
2021-06-24 20:19
Sejm uchwalił pakiet SLIM VAT 2
Sejm uchwalił pakiet SLIM VAT 2
fot. Virrage Images / / Shutterstock

Ustawę wprowadzającą tzw. pakiet SLIM VAT 2, którego celem jest uproszczenie rozliczania przez podatników podatku od towarów i usług, uchwalił w czwartek Sejm.

Chodzi o przygotowaną przez rząd ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo bankowe. Za uchwaleniem ustawy głosowało 428 posłów, nikt nie był przeciw i nikt się nie wstrzymał. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Posłowie - zgodnie z rekomendacjami Komisji Finansów Publicznych - opowiedzieli się też przeciw trzem poprawkom zgłoszonym do projektu ustawy przez koło Polska 2050 podczas drugiego czytania.

Jak napisano w uzasadnieniu do projektu nowych przepisów, celem proponowanych rozwiązań jest uproszczenie rozliczania przez podatników podatku od towarów i usług – tzw. pakiet SLIM VAT 2 (Simple Local And Modern VAT). Pierwsza inicjatywa o tym charakterze, czyli pakiet SLIM VAT weszła w życie jako ustawa z 27 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.

SLIM VAT 2 wprowadza m.in. możliwość odliczenia VAT po upływie terminu, "na bieżąco". Ma to nastąpić poprzez rozszerzenie liczby okresów rozliczeniowych, w których podatnik będzie mógł dokonać odliczenia przez korektę deklaracji, co ma ułatwić dokonywanie korekt.

Ustawa wydłuża również termin na stosowanie ulgi na złe długi z dwóch do trzech lat, upraszcza sposób obłożenia podatkiem VAT sprzedaży nieruchomości, a także wprowadza możliwość przesyłania środków pomiędzy rachunkami VAT-owskimi w różnych bankach czy możliwość płacenia z rachunku VAT składek na KRUS.

Do innych zmian, jakie zostaną wprowadzone przez pakiet SLIM VAT 2, należy m.in. wprowadzenie do ustawy o VAT regulacji, która w przypadku eksportu towarów lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów określała wyraźnie, której dostawie należy przypisać wysyłkę lub transport.

W nowych przepisach została też zawarta rezygnacja z warunku uzależniającego dokonanie odliczenia podatku naliczonego w tym samym okresie, w którym wykazano podatek należny, od wykazania VAT należnego w terminie trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy. Ta zmiana stanowi implementację wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Większość przepisów ustawy wchodzi życie 1 października 2021 r. (PAP)

autorka: Małgorzata Werner-Woś

mww/ mick/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zmiany w VAT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki