REKLAMA

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o monitorowaniu jakości paliw

2021-07-08 16:56
publikacja
2021-07-08 16:56
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o monitorowaniu jakości paliw
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o monitorowaniu jakości paliw
/ Sejm RP

Sejm uchwalił w czwartek bez poprawek nowelizację ustawy o zmianie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy mają m.in. umożliwić realizację Narodowego Celu Redukcyjnego (NCR) w 2021 r. na poziomie wyższym.

Za przyjęciem noweli głosowało 434 posłów, przeciw było 8, wstrzymała się jedna osoba.

Nowe przepisy mają umożliwić realizację Narodowego Celu Redukcyjnego (NCR) w 2021 r. oraz w latach późniejszych na poziomie wyższym niż to jest możliwe w obecnym stanie prawnym.

NCR to minimalna wartość ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia, m.in. paliw ciekłych, biopaliw ciekłych, gazu skroplonego (LPG), sprężonego gazu ziemnego (CNG) czy skroplonego gazu ziemnego (LNG) stosowanych w transporcie, w przeliczeniu na jednostkę energii.

Nowelizacja przepisów ma umożliwić podmiotom zobowiązanym do realizacji NCR wykonanie wyznaczonego obowiązku w 2021 r. oraz latach późniejszych na poziomie wyższym niż to jest możliwe w obecnym stanie prawnym. Chodzi m.in. o zniesienie obowiązku wspólnej sprawozdawczości z realizacji NCR, wydłużenie terminu na składanie sprawozdań rocznych z realizacji NCR, doprecyzowanie przepisów dotyczących kar dla podmiotów wspólnie realizujących NCR.

Wprowadzono także możliwość realizacji NCR przy wykorzystaniu instrumentu w postaci opłaty zastępczej.

Nowela zakłada też, że wodór wykorzystywany w pojazdach ma być objęty systemem monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Rozwiązanie to ma na celu ochronę użytkowników pojazdów napędzanych tego rodzaju paliwem.

Ponadto, uwzględniono zmianę definicji lekkiego oleju opałowego i ciężkiego oleju opałowego, spowodowaną koniecznością dostosowania ich do zmian wprowadzonych w Unii Europejskiej. Działanie to wynika, jak tłumaczy CIR w komunikacie, ze zmiany dopuszczalnej zawartości siarki w olejach.(PAP)

autorzy: Łukasz Pawłowski, Longina Grzegórska-Szpyt

pif/ lgs/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki