REKLAMA

Sejm uchwalił nowelę o rachunkowości

2021-10-14 17:26
publikacja
2021-10-14 17:26
Sejm uchwalił nowelę o rachunkowości
Sejm uchwalił nowelę o rachunkowości
/ Sejm RP

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw wraz z poprawką dotyczącą określonego czasu przeprowadzania kontroli przez Polską Agencję Nadzoru Audytorskiego w firmach audytorskich.

Za nowelą głosowało 445 posłów, nikt nie był przeciw, nikt się nie wstrzymał.

Ustawa upraszcza i usprawnia proces sporządzania sprawozdań finansowych przez zobowiązane do tego jednostki, a także daje dodatkowe kompetencje Polskiej Agencji Nadzoru Audytorskiego. Przedstawiciele resortu przekonywali, że zmiany są potrzebne ze względu na dynamiczny rozwój technologii cyfrowych, z którym mamy obecnie do czynienia.

Celem projektowanych zmian jest m.in. sprawna realizacja kontroli przeprowadzanych przez Agencję w firmach audytorskich. Zaznaczono, że "projekt uwzględnia specyfikę działalności firm audytorskich oraz konieczność zapewnienia prawidłowego funkcjonowania, stabilności i bezpieczeństwa rynku finansowego oraz rynku usług świadczonych przez firmy audytorskie w szczególności dla jednostek zainteresowania publicznego".

Przyjęte zmiany obejmują ustawy: o rachunkowości, o podatku dochodowym od osób prawnych, Krajowym Rejestrze Sądowym, biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym, o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Nowela wprowadza także zmiany dotyczące konsolidacji sprawozdań finansowych Alternatywnych Spółek Inwestycyjnych (ASI).(PAP)

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ wkr/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prawo przedsiębiorcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki