Sejm uchwalił nowelę doprecyzowującą finansowanie prewencji wypadkowej

Doprecyzowanie zasad finansowania prewencji wypadkowej, którą realizuje ZUS, wprowadza m.in. nowelizacja ustawy, uchwalona w piątek przez Sejm. Za uchwaleniem noweli głosowało 433 posłów, nikt nie był przeciw, dwie osoby wstrzymały się od głosu.

(YAY Foto)

Ustawa ustala kwoty wydatków na prewencję wypadkową w wysokości 1 proc. od należnych składek na ubezpieczenie wypadkowe. Zgodnie z propozycją, to prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będzie ustalał zasady konkursów dla przedsiębiorców, którzy chcą polepszyć warunki pracy. Projekt określa także współpracę ZUS z Centralnym Instytutem Ochrony Pracy - Państwowym Instytut Badawczym.

W uzasadnieniu napisano, że w latach 2013-2016 z dofinansowania projektów, poprawiających warunki pracy i zwiększających bezpieczeństwo, skorzystało ponad tysiąc przedsiębiorstw.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki wyjaśniał podczas prac sejmowej komisji, że ustawa ma unormować tryb i zasady finansowania - ze środków Funduszu Wypadkowego zapobiegania wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym. Zaznaczył, że chodzi o uszczegółowienie - dotychczas zbyt enigmatycznej - regulacji.

W ocenie skutków regulacji napisano, że "ze względu na popularność dofinansowania i liczbę składanych wniosków, a przede wszystkim na rosnącą wysokość kwoty przeznaczonej na dofinansowanie, niezbędne jest unormowanie na poziomie przepisów powszechnie obowiązujących zasad i trybu przyznawania dofinansowania, w tym wyboru najlepszych projektów w ramach konkursu ogłaszanego przez prezesa ZUS".

Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2018 r.(PAP)

Paweł Żebrowski, Karolina Wichowska

pż/ karo/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj