Sejm rozpoczął drugie czytanie projektu dot. zmian w OFE

24.03. Warszawa (PAP) - Sejm przystąpił do drugiego czytania rządowego projektu ustawy dotyczącego zmian w systemie emerytalnym. Wysłucha sprawozdania komisji finansów publicznych z prac nad propozycjami rządu.

Komisja zajmowała się projektem na dwóch posiedzeniach - ostatnio we wtorek. W jej pracach nie brali udziału posłowie PiS, którzy opuścili salę po tym, jak komisja odrzuciła wnioski o wysłuchanie publiczne projektu. Komisja odrzuciła też wszystkie zgłoszone przez opozycję poprawki.

SLD zaproponował m.in., by Powszechne Towarzystwa Emerytalne (PTE) nie mogły zarządzać funduszami oferującymi indywidualne konta emerytalne (IKE) i indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE).

Sojusz zgłosił też poprawkę, by osoby urodzone od 1 stycznia 1949 r. do 31 grudnia 1968 r., które ponad 10 lat temu przystąpiły do OFE, mogły do 31 grudnia 2011 r. zdecydować, czy chcą nadal należeć do OFE, czy też przenieść zgromadzone na przyszłą emeryturę środki do ZUS i dalej oszczędzać już tylko w I filarze. Podobną poprawkę zgłosił poseł Marek Borowski (SdPL), z tą różnicą, że jego zdaniem osoby, które zdecydują się odejść do ZUS, nie mogłyby przenieść z OFE dotychczas zebranych aktywów.

Ponadto lewica zaproponowała, by składki, które urodzeni po 31 grudnia 1980 r. przekazują do OFE, wynosiły 5 proc. podstawy wymiaru składki, a nie 2,3 proc., jak proponuje rząd dla wszystkich. SLD złożył też wniosek, by pozostawić na obecnym poziomie limit 40 proc. inwestowania OFE w akcje (projekt umożliwia zwiększanie poziomu inwestycji OFE w do 90 proc. ich aktywów). Inne niż rządowe procentowe rozłożenie składek, które miałyby trafiać do OFE, proponował w swojej poprawce też poseł Dorn.

Komisja odrzuciła także poprawkę SLD obniżającą z 65 lat do 60 lat wiek, po osiągnięciu którego mogłyby być wypłacane środki z IKZE. Sojusz chciałby też wykreślić obowiązek co najmniej 5-letniego oszczędzania, aby można było wypłacić środki z IKZE. Akceptacji komisji nie uzyskała także poprawka SLD skreślająca przepis, który przewiduje m.in., że wypłata środków z IKZE następuje w ratach przez co najmniej 10 lat.

Opozycja zapowiedziała, że odrzucone przez komisje poprawki zostaną złożone w formie tzw. wniosków mniejszości.

W czwartek o godz. 15 komisja finansów zajmie się poprawkami złożonymi podczas drugiego czytania projektu, a w piątek ustawa zostanie poddana głosowaniu. Senackie komisje mają zająć się ustawą w sobotę, a 30 marca Senat ma przystąpić do głosowania.

Projekt rządowy przewiduje m.in., że składka do OFE zostanie zmniejszona z 7,3 proc. do 2,3 proc., potem będzie stopniowo wzrastać, by w 2017 r. osiągnąć 3,5 proc. Pozostała część składki, która zamiast do OFE zostanie przekazana do ZUS, trafi na specjalne indywidualne subkonta.

Rząd proponuje też wprowadzenie od 2012 r. 4-proc. ulgi podatkowej dla osób dodatkowo oszczędzających na emeryturę. Powstaną indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE), które będą mogły prowadzić towarzystwa emerytalne i inne instytucje finansowe. Zmianie ma ulec górny limit udziału akcji w portfelu OFE. Obecny, który wynosi 40 proc. aktywów funduszy, ma do 2020 r. osiągnąć 62 proc., a docelowo 90 proc.

Według rządu proponowane zmiany pozwoliłyby na ograniczenie potrzeb pożyczkowych Polski do 2020 r. o około 190 mld zł. Rząd chce, by zmiany weszły w życie od 1 maja 2011 r. (PAP)

mmu/ mki/ gma/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil