Sejm "przyklepał" podwyżkę akcyzy

2019-11-21 21:54
publikacja
2019-11-21 21:54

Sejm zgodził się na 10 proc. podwyżkę akcyzy na alkohol i produkty tytoniowe. Jak szacuje rząd, po 1 stycznia 2020 r. półlitrowa butelka wódki może podrożeć o ok. 1,4 zł, a paczka papierosów o ok. 1 zł. Budżet zyska natomiast ok. 1,7 mld zł.

Za uchwaleniem nowelizacji głosowało 243 posłów, przeciw było 201, a 7 wstrzymało się od głosu.

/ fot. Jacek Lagowski / FORUM

Sejm wcześniej odrzucił poprawkę do projektu, którą w czwartek podczas drugiego czytania złożyli posłowie klubu PSL-Kukiz'15. Poprawka przewidywała, że wzrost dochodów uzyskanych wskutek nowelizacji zostanie przeznaczony na finansowanie Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.

Projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym rząd przyjął w trybie obiegowym w zeszłym tygodniu.

Podczas pierwszego czytania projektu we wtorek w Sejmie wiceminister finansów Leszek Skiba tłumaczył, że zmiana przewiduje indeksację stawek podatku akcyzowego na wyroby akcyzowe będące używkami tj. alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy i wyroby nowatorskie. Skiba przypomniał, że ostatnia podwyżka stawek akcyzy na alkohol etylowy i wyroby tytoniowe miała miejsce 1 stycznia 2014 r. i wynosiła odpowiednio 15 proc. i 5 proc.

Informował, że wzrost stawek o 10 proc. wynika m.in. z rosnących kosztów przeciwdziałania skutkom społecznym i zdrowotnym konsumpcji napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych.

"Proponowana indeksacja stawek akcyzy o 10 proc. na używki nie wpłynie znacznie na podwyżki cen, które będą symboliczne" - zapewnił. Podkreślił, że zmiana "z całą pewnością wpłynie pozytywnie na politykę prozdrowotną i ograniczy negatywne skutki spożywania napojów alkoholowych i palenia wyrobów tytoniowych". Jednocześnie, jak dodał, zmiana przyczyni się do wzrostu dochodów budżetu o 1,7 mld zł w przyszłym roku. Zdaniem ministra skala wzrostu akcyzy jest bezpieczna, nie ma ryzyka wzrostu szarej strefy.

Z uzasadnienia do propozycji rządu wynika, że podwyższenie stawki na alkohol etylowy może oznaczać wzrost ceny półlitrowej butelki wódki o mocy 40 proc. o ok. 1,14 zł (z VAT-em ok. 1,4 zł). Zmiana akcyzy na piwo może spowodować podniesienie ceny półlitrowej puszki tego napoju (o ekstrakcie 12 st. Plato) o ok. 0,05 zł (z VAT-em ok. 0,06 zł).

Wina o poj. 0,75 l mogą podrożeć o ok. 0,12 zł (z VAT-em ok. 0,15 zł), a napoje fermentowane, np. wina owocowe o poj. 0,75 l o ok. 0,12 zł (z VAT-em ok. 0,15 zł). Natomiast tzw. wyroby pośrednie, np. wina porto o poj. 0,5 l mogą zdrożeć o ok. 0,16 zł (z VAT-em ok. 0,20 zł)

Ministerstwo Finansów szacuje, że podwyższenie akcyzy związane z wyrobami tytoniowymi może podnieść cenę paczki papierosów (20 szt.) przeciętnie o ok. 1,02 zł, a paczka tytoniu do palenia (50 g) będzie droższa o 1,69 zł. Cena cygar może wzrosnąć ok. 0,40 zł za sztukę, a kilograma suszu tytoniowego o ok. 22,93 zł.

Z zakresu przewidzianej indeksacji akcyzy na używki wyłączono cydr i perry, czyli niskoalkoholowy napój z gruszek, o mocy nieprzekraczającej 5 proc. Jak zaznaczono, wyroby te pozostaną opodatkowane preferencyjną stawką podatku akcyzowego w wysokości 97 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu - "w celu rozwoju tego rynku i pośredniego wspierania produkcji sadowniczej, stanowiącej jeden z filarów polskiego rolnictwa".

Wyłączenie obejmuje także akcyzę na papierosy elektroniczne, na które do końca czerwca 2020 r. obowiązuje zerowa stawka akcyzy. Wyroby te będą opodatkowane efektywną stawką akcyzy od 1 lipca 2020 r.

W środę sejmowa komisja finansów publicznych zaakceptowała poprawkę PiS wpisującą do projektu stawkę akcyzy na płyn do papierosów elektronicznych. Zgodnie z nią wyniesie ona 0,55 zł za każdy mililitr płynu. (PAP)

autor: Marcin Musiał, Longina Grzegórska-Szpyt

mmu/ lgs/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (7)

dodaj komentarz
czytacz
Alkohol to najlepsze lekarstwo.Jak można wciąż podnosić jego ceny zamiast dawać ludziom w ryczałcie lub za darmo:)
awenturyn1
Znów nierzetelny artykuł. Dlaczego autorzy uogólniają "sejm przyjął" ? Nie sejm , a główna partia albo partie. Proszę podawać , kto był za , kto przeciw, kto się wstrzymał. Niech ludzie wiedzą na kogo głosują. Skoro za Millera spadek akcyzy zwiększył dochody to jej wzrost spowoduje skutek odwrotny. Takie Znów nierzetelny artykuł. Dlaczego autorzy uogólniają "sejm przyjął" ? Nie sejm , a główna partia albo partie. Proszę podawać , kto był za , kto przeciw, kto się wstrzymał. Niech ludzie wiedzą na kogo głosują. Skoro za Millera spadek akcyzy zwiększył dochody to jej wzrost spowoduje skutek odwrotny. Takie właśnie bezmyślne tępaki podejmują decyzję w tym kraju. No ale cóż, człowiek, który przez całe życie nie zarobił ani grosza tylko zabiera naszą kasę z podatków zawsze będzie pozorował pracę . W tym roku podwyższą , za rok albo dwa dojdą do wniosku,że to nic nie dało i obniżą-oczywiście jak będą mieli odwagę przyznać się do błędu, co przy dzisiejszej a-moralnej klasie politycznej wydaje się daremną nadzieją.
skaurus
Będzie jak za Cara albo w czasie okupacji, w każdym siole znajdzie się ktoś kto pędzi bo naród nie podda się tak łatwo :) a fajki przyjadą że wschodu.
teofil
Używam alkohol w celach konsumpcyjnych. Może da się to rozliczyć w podatku ?
teofil
dopowiem konsumpcja jest inwestycyjna...
silvio_gesell odpowiada teofil
Nie. Żeby zmienić system podatkowy musisz być trzeźwy.
pan_stanislaw_bezdomny odpowiada silvio_gesell
A posły zawsze trzeźwe?

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki