Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o pomocy publicznej

25.4.Warszawa (PAP)

- Sejm przyjął w piątek kilka poprawek Senatu, doprecyzowujących nowelizację ustaw o pomocy publicznej oraz o podatkach i opłatach lokalnych.

Zgodnie z nowelizacją, pomoc de minimis to pomoc publiczna, nie wymagająca notyfikacji Komisji Europejskiej. Może być ona udzielona w przypadku klęsk żywiołowych.

Nowelizacja wprowadza nowe pojęcie - aplikację SHRIMP (System Harmonogramowania, Rejestracji i Monitorowania Pomocy Publicznej). Określa ona elektroniczny system monitorowania pomocy publicznej, z wyłączeniem rolnictwa i rybołówstwa.

Wdrożenie aplikacji SHRIMP będzie kosztować ok. 110 tys. zł rocznie w ciągu trzech kolejnych lat oraz ok. 75 tys. zł rocznie w latach następnych.

Wymaga to zwiększenia budżetu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), który jest odpowiedzialny za monitorowanie udzielania pomocy publicznej - wynika z uzasadnienia do ustawy.

Zgodnie z nowelizacją, wdrożenie i obsługa Systemu pochłonie dodatkowe środki. Chodzi o dwa etaty dla pracowników UOKiK za ok. 80 tys. zł rocznie.

Nowelizacja dostosowuje przepisy do regulacji unijnych, głównie w zakresie pomocy de minimis w rolnictwie i rybołówstwie.

Od 2007 roku w ramach pomocy publicznej przedsiębiorca przetwarzający produkty rolne może ubiegać się o wsparcie do 200 tys. euro w ciągu trzech lat. Ma to obowiązywać do końca 2013 roku.

W przypadku rybołówstwa maksymalna pomoc od stycznia 2007 r. wynosi 30 tys. euro w ciągu trzech kolejnych lat; w przypadku rolnictwa - 7,5 tys. euro od stycznia 2008 r.

Teraz nowelizacja trafi do podpisu prezydenta. (PAP)

dol/ pad/ mow/
Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil