Sejm: Rządowy program mieszkaniowy MdM też na rynku wtórnym

Rządowy program wsparcia mieszkalnictwa "Mieszkanie dla młodych" obejmie także rynek wtórny mieszkań - zdecydowali w czwartek posłowie wprowadzając zmiany do ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi.

(EastNews)

Ustawę poparło 403 posłów, przeciw było 5,1 poseł wstrzymał się od głosu.

Do tej pory z programu MdM można było skorzystać wyłącznie kupując mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym - od dewelopera. Rząd argumentował takie ograniczenie tym, że program, poza wsparciem mieszkalnictwa dla ludzi młodych, ma również pobudzić gospodarkę przez zwiększenie inwestycji w budownictwie.

Dlatego proponując zmiany w programie, nie zmienił zasady, że program dotyczy tylko rynku pierwotnego. Taką zmianę wprowadzili dopiero posłowie; zyskała ona poparcie połączonych komisji: infrastruktury i finansów publicznych, które pracowały nad projektem zmian.

W takcie prac w Sejmie nad rządowym projektem nowelizacji jeszcze dalej idących zmian domagał się PiS. Posłowie tej partii chcieli, by rządowy program obejmował także budujących lub przebudowujących domy mieszkalne na wzór programu wprowadzonego za rządów PiS "Rodzina na swoim". Program "Rodzina na swoim" wygaszony został - oraz zastąpiony programem MdM - po objęciu władzy przez koalicję PO-PSL. Obecnie program MdM preferuje osoby nabywające mieszkania, a także domy deweloperskie poprzez dofinansowanie do kredytów hipotecznych. Budujący domy metodą gospodarczą nie mogą liczyć na takie wsparcie (mogą jedynie odliczyć zwrot części podatku VAT na materiały budowlane).

Jak argumentowali posłowie PiS, rozwiązanie przez nich zaproponowane miałoby zwiększyć szansę wsparcia mieszkalnictwa na terenach gmin wiejskich, gdzie nie prowadzą inwestycji deweloperzy, nie ma też rynku wtórnego mieszkań. Połączone komisje jednak negatywnie oceniły poprawki PiS, m.in. dlatego, że Biuro Legislacyjne Sejmu oceniło, że są one niespójne z całością ustawy, a także dlatego, że nie poparł ich rząd. Posłowie podczas czwartkowego głosowania w Sejmie odrzucili poprawki PiS.

Pomimo tego większość posłów PiS poparła uchwaloną w czwartek nowelizację właśnie ze względu na objęcie programem MdM rynku wtórnego. Poparcie dla zmian w MdM wyraziły też kluby: PO, PSL, SLD.

Ponadto posłowie poparli w czwartek - rekomendowane po pracach w komisjach - poprawki, które ustaliły, że limity cenowe na rynku wtórnym będą wynosiły 90 proc. wskaźnika kosztu odtworzenia 1 m kw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych w danej gminie - rząd chciał, by było to 80 proc.

Posłowie opowiedzieli się również za zmianami związanymi z wejściem od 28 czerwca br. przepisów znowelizowanej ustawy Prawo budowlane. Zmiany te dają możliwość realizacji inwestycji mieszkaniowej bez wymogu uzyskania pozwolenia na budowę, a jedynie warunkowo, w oparciu o zgłoszenie budowy.

Kolejna zmiana - rekomendowana przez komisje i poparta przez Sejm - dotyczy osób, które skorzystały ze wsparcie państwa na zakup pierwszego "M" i przed upływem pięciu lat od jego zakupu chcą je sprzedać. W tym przypadku będą one musiały zwrócić tę pomoc państwa do Funduszu Dopłat przed przeniesieniem własności mieszkania.

Głównym celem rządowej propozycji zmian w programie MdM - której projekt Rada Ministrów przyjęła na początku marca - było zwiększenie w programie udziału osób, które chcą skorzystać z pośrednictwa spółdzielni mieszkaniowych w kupnie mieszkania.

Po wejściu w życie zmian z możliwości dofinansowania wkładu własnego będą mogli skorzystać członkowie spółdzielni mieszkaniowej, którzy podpiszą z nią umowę na budowę mieszkania i na tej podstawie wniosą wkład budowlany do spółdzielni w celu uzyskania prawa własności mieszkania.

Dodatkowo dla rodzin wychowujących co najmniej troje dzieci przewidziano zwiększenie z 50 do 65 m kw. powierzchni mieszkaniowej, od której byłaby liczona dopłata do wkładu własnego. Zwiększono też wysokość dopłat do 30 proc. tzw. wartości odtworzeniowej mieszkania (obecnie jest to 15 proc.). Osoby i rodziny z dwójką dzieci będą mogły otrzymywać dofinansowanie wkładu własnego w wysokości 20 proc. tej wartości (obecnie też jest to 15 proc.).

Ponadto zrezygnowano też z warunku dofinansowania tylko zakupu pierwszego mieszkania, a także limitu wieku w przypadku rodzin i osób wychowujących co najmniej troje dzieci w dniu składania wniosku o dofinansowanie wkładu własnego. Oznacza to, że z programu będą mogły skorzystać osoby i rodziny z trójką dzieci (lub większą ich liczbą), które wprawdzie mają mieszkanie, ale chcą kupić większy lokal, i w ten sposób poprawić swoje warunki bytowe. Takich rodziców i osób nie będzie dotyczył limit wieku - obecnie przynajmniej jeden z kupujących nie może mieć ukończonych 35 lat.

Przy akceptacji posłów zwiększony został udział w programie osób bez zdolności kredytowej przez zniesienie zamkniętego katalogu osób mogących przystąpić do umowy kredytu w charakterze "dodatkowego kredytobiorcy". Będą mogły to być dowolne osoby - obecnie, jeśli nabywca, mimo dofinansowania wkładu własnego, nie ma zdolności kredytowej, to do umowy kredytu razem z nim może przystąpić tylko najbliższa rodzina, np. rodzice, rodzeństwo, ojczym, macocha lub teściowie.

Dofinansowanie wkładu własnego ma też dotyczyć nabycia mieszkania, które powstało w wyniku przebudowy lub adaptacji, a nie tylko w wyniku budowy nowego obiektu budowlanego. Rozwiązanie to umożliwi objęcie programem przebudowanych lub zaadaptowanych budynków niemieszkalnych, strychów i starych kamienic.

Rząd, żeby przeciwdziałać nadużyciom w korzystaniu z programu dopłat, przewidział w programie sankcje za dokonanie w ciągu 5 lat od dnia nabycia mieszkania wcześniejszej spłaty całości lub części kredytu. Jeśli kredytobiorca w okresie 5 lat od dnia ustanowienia lub przeniesienia własności mieszkania, spłaci całość lub część kredytu - w wysokości większej niż przyznane mu wsparcie - będzie musiał zwrócić część dofinansowania wkładu własnego. To nowe rozwiązanie ma wyeliminować przypadki, kiedy kredytobiorca zaciągał kredyt tylko po to, żeby skorzystać z programu. (PAP)

krz/mok/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~mdm

Planujesz kupić mieszkanie? Jeśli tak to PAMIĘTAJ istnieje możliwość DUŻEGO dofinansowania do mieszkania zarówno z rynku pierwotnego jak i WTÓRNEGO !!
Więcej informacji na wwwmdm-wtorny.pl

! Odpowiedz
1 1 ~MDM-przekręt

Niezła, propaganda PO, szkoda, że nie mówli ludziom CZEKAJCIE BEDA DOPŁATY DO WTORNEGO!!!

! Odpowiedz
0 0 ~Polka

Jak zawsze dla naszych Panów są równi i równiejsi.Obywatel jest na szarym końcu, najpierw trzeba zadbać o interes bogatych, lobbystów itp itd.Diabeł zawsze tkwi w szczegółach, trzeba dobrze zamydlić , aby szarak się nie połapał.A ja mówię dość tego.Na pierwszym miejscu w państwie ma być szary obywatel tego kraju i to o niego mają dbać rządzący.Jak tego nie będzie i tego nie zrozumiemy to i państwa Polskiego w przyszłości nie będzie, nie będzie miało racji bytu.Zastanówmy się kogo wybieramy i jak Ci wybrani o nas dbają. Z wielką uwagą przestudiuję nową ustawę o MDM, dla kogo i pod kogo jest zrobiona.Czyich interesów broni, kto z niej może skorzystać.Bo dziś to widzę czarno, ustawa jest w dalszym ciągu dla dewelopera
i banku, nie dla młodych.A to jest bardzo smutne!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Kasia

z tego wynika ze warto bedzie zaczac kombinowac. dzieci kupia nieruchomosc od rodzicow i zyskaja ulge

! Odpowiedz
2 1 ~zdun

..... którą to ulgę oddadzą bankowi w postaci odsetek i prowizji. Coż, program pomocy bankom został teraz znacznie udoskonalony.

! Odpowiedz
2 2 ~sorpresa

Mdm na rynku wtórnym jedynie podbije i tak już wysokie ceny nieruchomości. Zastanawiam się tylko jaki cel mają w tym nasze władze. Patrzę na ceny tych gierkowskich klitek i oczy przecieram ze zdumienia. Patrzę na szkaradną architekturę nowych bloków i ogarnia mnie rozpacz. Tymczasem, we Włoszech, zmagających się z demograficzną zapaścią, mieszkania można kupić za 1 (jedno) euro. Faktem jest, że wymagają totalnego remontu i przyrzeczenie jego wykonania jest warunkiem otrzymania takiego lokalu. Natomiast przyzwoite lokum w niezłej lokalizacji kosztuje tyle co w Polsce. Dla tych, którzy przyzwyczaili się już do polskiego standardu zamieszczam pierwsze z brzegu linki mieszkań na sprzedaż we Włoszech - jeden pod Mediolanem, drugi pod Bergamo. Rzućcie proszę okiem - zobaczycie jak bardzo przepłacamy za te nasze dotowane przez państwo nory. Mam nadzieję, ze linki da się otworzyć.

http://www.cambiocasa.it/15888776-vendita-alzano-lombardo-appartamento-bilocale-77000-euro-68-mq

http://annunci.repubblica.it/milano/immobiliare/appartamenti/appartamenti-casalpusterlengo-egidio-d-adda-dn-11714921.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 4 ~frankiwcz

Wszystkim władza pomaga wszystkim z obawy o wynik wyborów, a na tzw. frankowiczów się wypięła żadnego wsparcia nawet w pomocy prawnej w rozłożeniu kosztów kursu również na banki!

! Odpowiedz
0 10 ~SDgfDSG

Bo im wszystkim się pomaga PRZED wzieciem kredytu a nie PO FAKCIE. Takim co dotrzymują umów.

Też mogłeś w swoim czasie korzystać z dopłat MDM / RNS. Było wiadome ile dostaniesz przed podpisaniem czegokolwiek. Czemu nie skorzystałeś tylko podpisałeś kredyt CHF, a teraz innym żałujesz?

! Odpowiedz
0 3 ~Anty-frankowicz

Tylko że frankowicze biorąc kredyt 10 lat temu mieli LTV na poziomie 70% o czym zapomniałeś napisać, marża na poziomie 1-2% i 0 prowizji obecnie jeżeli chce wziąć kredy niestety ale koszta całkowite kredytu są 30% większe. Wiesz czemu wziąłeś kredyt we frankach a nie w złotówkach ? Bo był opłacalny po kursie x% wyższym niż tamtejszy kurs euro. Moja siostra brała kredyt w euro 5 lat temu, żeby koszta były takie same jak w złotówkach euro musi dojść do 6zł, niestety myślisz że podejmujesz ryzyko tylko po to żeby po 10 latach iść w łaski podatników. Otwierając biznes ryzykujesz i jak bankrutujesz bo towar zdrożał z uwagi na kurs dolara to idziesz do Państwa o dofinansowanie bo prowizja już nie jest taka jaka była 10 lat temu? Człowieku zastanówcie się co wy chcecie jakby nie było ryzyka a kredyt był tak bardzo opłacalny to po co ludzie brali w zł zamiast w innej walucie?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~rew odpowiada ~Anty-frankowicz

Nie życzę źle kredytobiorcom w złotówkach - NIKOMU nie życzę źle, ale moje fusy wróżą, że już niedługo stawka wibor zacznie toczyć się w górę. A jak do tego nasza rodzima gospodarka zacznie bić na alarm to może być gorąco. Przypominam tylko, że dopłaty z UE kończą się już za 5 lat. Pożyjemy zobaczymy, nie ma też co dawać wiary za bardzo fusom:)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~Agata

Nie rozumiem ludzi, którzy teraz żądają od Państwa pomocy, ponieważ wzięli kredyt we frankach. Przepraszam, ale czy w umowie, którą podpisywali w banku nie było wzmianki o ryzyku? Na pewno było, gdyż wtedy umowa byłaby nie pełnoprawna. Wiedzieli co podpisują i co może się stać jeśli zmieni się kurs waluty. Państwo w tym czasie nie pomagało ludziom, który brali bezpieczny kredyt w złotówkach, ale za to ich rata wynosiła nie kiedy 2x więcej niż tym we frankach. A jeśli bank was oszukał i nikt was o ryzyku nie poinformował, to niech bank wam oddaje i pomaga.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 7 ~eem

a co z tymi co kupili mieszkanie na rynku wtórnym zanim weszła ta nowelizacja... to nie sprawiedliwe...

! Odpowiedz
3 1 ~ewelina

tez tak uważam. człowiek zapożyczył się by mieć wkład własny, a teraz się okazuję. że moglibyśmy poczekać rok, dwa i mieć tą pomoc. Niesprawiedliwe!!!!!!!!!!!

! Odpowiedz
0 7 ~Grzechu_comeback

No proszę!!! Ile mogą zdziałać PRZEGRANE WYBORY!!! I nawet zadbali o interes banków-blokada wcześniejszej spłaty.... Polskie inwestycje, czyli kamieni kupa to nie będą inwestycje budowlane, które mogłyby ominąć GIGANTYCZNE marże kolegów developerów.... ZŁoty kompromis i kolega developer zadowolony i leming...

! Odpowiedz
0 13 ~dexter

MdM to pikuś w porównaniu z BGK Fundusz Mieszkań na Wynajem. Idealny przykład transferu pieniędzy publicznych do rąk prywatnych developerów (oczywiście zaprzyjaźnionych ze znajomymi królika). Wszystko obwiane tajemnicą, ceny, koszty etc. Pamiętajcie, że to wszystko dla naszego dobra!!!

! Odpowiedz
0 4 ~Grzechu_comeback

Oooo a ja myślałem że MdM to to samo co "BGK Transfer"... POgubiłem się już w tych socjalach platformianych. No, ale każdy "program" to nowe stanowiska, zamówienia artykułów biurowych, delegacje sracje i obiadokolacje u Sowy....

! Odpowiedz
1 5 ~zaciekawiony

I gdzie tu jest sprawiedliwość i równość wobec prawa, skoro wszyscy maja się składać na dopłaty dla wybranych.

! Odpowiedz
8 3 ~Patriot

A ja czekałem na tą nowelizację !!! Mam trójkę dzieci mieszkam na 37 metrach i do tej pory nie mogłem skorzystać z programu. W przyszłości moje dzieci oddadzą te środki naszemu Państwu w podatkach, czyli na każdego z nas emeryturę.

! Odpowiedz
0 0 ~efer

Jak wcześniej nie spie...ą za granicę

! Odpowiedz
1 0 ~arkw

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 14 ~plazowicz

Polska w 2015 roku to nadal gangsterski kraj komunistyczny. A władza to taki odwrócony Janosik - zabiera biednym i daje bogatym. Każdy mający choć trochę rozumu wie, że to napędzanie klientów bankom, prawnikom, biurom nieruchomości i deweloperom. Czy w interesie szarego Kowalskiego jest rozdawanie wyszarpywanch mu pieniędzy tym grupom? Trzeba przy tym pamiętać, że złotówka oddana im to 5 złotych pobranego podatku. W optymistycznej wersji.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 30 ~dziadek_franek

Ciąg dalszy Patologi Obywatelskiej ! dlaczego dzięki pięniądzom z moich podatków mają zarabiać deweloperzy i banki? nie zgadzam się na żadną pomoc z moich podatków.

! Odpowiedz
0 36 ~bonzo

Dziękuję za MDM, dzięki MDM ceny mieszkań są zawyżone o kilkadziesiąt procent.

! Odpowiedz
2 10 ~PRL_zyje_w_nas

nie masz gotowki ??? no to nie marz o WLASNYM kacie ...... WLASNY, dom nie jest dla zarabiajacych 2500,- na miesiac......

! Odpowiedz
0 9 ~tomtom

Wszyscy komentujący mają rację... Mając taki system i takich rządzących w tym kraju musi być głupio. Przypominam tylko, że bankom nie zależy na tanich mieszkaniach bo im się zabezpieczenie kredytu "nie dodaje".

! Odpowiedz
4 15 ~sredniaklasa

Robilem ostatnio w banku symulacje z mdm i bez - okazuje sie ze po 30latach ten bez dopłaty lepiej wychodzi. Żenada, porozliczamy was i wyslemy do Doniecka !!!

Jeśli ktoś nie wie jeszcze że to kradzież to co zrobili, proponuje prezentację na liczbach.

! Odpowiedz
5 5 ~Doradca

Bzdury opowiadasz, nie ma szans aby to się miało nie opłacać.

! Odpowiedz
0 0 ~Zdzisiu odpowiada ~Doradca

To nie są bzdury bo ja też robiłem podobną kalkulację w listopadzie zeszłego roku i tak dokładnie było. Wszystko zależy od okresu , kredytowania i wysokości dotacji. Myk polega na tym, że dla kredytu z MDM wyższa jest marża Banku i to w każdym, który przystąpił do projektu. I na tym się traci ową dotację. Oczywiście jak ktoś weźmie kredyt na lat 15 i otrzyma 100 tysięcy dofinansowania to jest zrozumiałe, że to się opłaca.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 0 ~Darek odpowiada ~Zdzisiu

Jedynym bankiem, gdzie nie ma rozróżnienia cenowego pomiędzy "zwykłym kredytem" a MdM jest Getin Bank.

! Odpowiedz
2 0 ~jacob78oo odpowiada ~Zdzisiu

Jest tak tylko w Pekao SA i PKO BP. W Eurobanku, BGŻ, czy Alior Banku nie ma różnicy na warunkach cenowych. Ponadto w każdym wypadku bardziej opłacają się dopłaty.

! Odpowiedz
0 2 ~jacob78oo odpowiada ~Darek

A Alior Bank?
BGŻ?
Eurobank?
Jak się nie znasz to się nie wypowiadaj...

! Odpowiedz
1 4 ~polak2

Pomoc Bankom........dopłata do kredytu % towo daje najwiecej bogatym ....?Jak by dali 80 tys bidokowi ?to w gminach i niektórych powiatach kupili by sobie mieszkanie 40m2 i mieli by dach nad głową i pracowali nad czymś wiekszym lepszym w większym mieście....a tak to sranie w bańę

! Odpowiedz
5 22 ~SK

Nie ma to jak promować zadłużanie się poprzez kupowanie mieszkań na kredyt, do tego dofinansowując to z podatków zabieranych tym którzy nie mogą sobie pozwolić na tyle co biorący z tego kasę. Klasyczny przykład transferu bogactwa od biednych do bogatych + wsparcie deweloperów.

! Odpowiedz
2 10 ~saf

Nie wspieranie tego to byloby wspieranie bogatych.
Bez wkladu wlasnego np nie kupisz mieszkania > jestes skazany na wynajem > mocno finansujesz kieszenie tych których stac na zakup np za gotówke (co nie jest oplacalne przy rynku nieruchomosci) ew tych ktorzy kupili na kredyt ale maja wklad wlasny.
Zastanow sie przez chwile.
Dodam jeszcze ze wynajem w polsce jest stosunkowo drogi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 14 ~tt

niech spi... laja z tym programem bo wzrosną ceny na wtórnym ...

! Odpowiedz
0 0 ~plazowicz

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 29 ~Kader

Buahahaha :) wybory idą ;) przez 8 lat to nie można było i nagle na ostatniej prostej...JEST SUKCES. To już zaczyna być żałosne :)

! Odpowiedz
1 17 ~dolcanzabki

Wybory powinny być co pół roku, wtedy sukces byłby cały czas :)

! Odpowiedz