REKLAMA

Sedlaczek: Trzeba wspierać stabilność gospodarki, a nie wzrost PKB

2015-04-11 09:46
publikacja
2015-04-11 09:46
fot. Perper tui / Wikimedia Commons

Należy wspierać stabilność gospodarki, a nie wzrost PKB napędzany długiem, który grozi bankructwem - mówi PAP wpływowy czeski ekonomista Tomasz Sedlaczek. Jego receptą na uniknięcie nowego kryzysu jest uniezależnienie polityki fiskalnej od państwa.

(fot. Perper tui / Wikimedia Commons)

Tomasz Sedlaczek to ekspert, który zdobył światową sławę po publikacji książki "Ekonomia dobra i zła", gdzie szuka m.in. odpowiedzi na pytania, czy i jak bardzo współczesna nauka o gospodarce odbiegła od rzeczywistości. Wydana w 2009 r. książka, do której przedmowę napisał nieżyjący już prezydent Czechosłowacji oraz Czech Vaclav Havel, natychmiast stała się bestsellerem, przetłumaczono ją na kilka języków (także polski), a autora okrzyknięto mianem "młodej gwiazdy ekonomii".

Zdaniem Sedlaczka ciągły wzrost gospodarczy to "bardzo niebezpieczna strategia". "To jak siedzieć w aucie, które szybko jeździ i nie interesować się niczym innym niż prędkością. Prędkość tymczasem to tylko jeden z komponentów. Jeżeli biznes będzie naciskał na państwo, żeby się zadłużało i sztucznie wypracowywało wzrost, prędzej czy później znajdziemy się w tej sytuacji co Grecja. A to - jak zauważa - nie jest dobre ani dla biznesu, ani dla społeczeństwa".

"To, że zadłużymy się aż po bankructwo, albo na śmierć, to nie proroctwo, ale raczej ostrzeżenie" - dodaje. Według niego katastrofy da się uniknąć, jeśli zamiast wzrostu zacznie się wspierać stabilność gospodarki i zrozumie, że zaciągane długi trzeba będzie w końcu kiedyś spłacić. "Czym szybciej to zrobimy, tym bezpieczniej dla nas" - podkreśla.

Rozwiązaniem jest dla niego odpolitycznienie polityki gospodarczej. "W praktyce proponuję, żeby z polityką fiskalną zrobić to samo, co zrobiono z polityką monetarną: czyli zabrać politykom, a przekazać jakiejś niezależnej organizacji. Dlatego właśnie nie mamy problemów z inflacją, lecz mamy problem z nadmiernym zadłużeniem" - tłumaczy. Dzięki temu - mówi - państwo "nie mogłoby drukować długu, podobnie jak polityk nie może dodrukować pieniędzy". "Po prostu musiałoby pracować z tym, co ma. Nie mogłoby się zadłużyć" - zaznacza.

Ekonomista przedstawił też mechanizm sztucznego tworzenia wzrostu gospodarczego w państwie: "Gdy sam pożyczę 100 tys. euro, tylko głupiec mówi, że jestem bogatszy o 100 tys. - to rozumie każdy. W momencie, gdy podobną operację przeprowadzi państwo, tzn. pożyczy 3 proc. PKB, te 3 proc. zainwestuje w gospodarkę, a gospodarka w następnym roku, powiedzmy, wzrośnie o 3 proc. PKB, wszyscy klaszczą i cieszą się, że jesteśmy o 3 proc. PKB bogatsi".

Według Sedlaczka ten sztuczny wzrost nie ma nic wspólnego ze realnym wzrostem gospodarczym i może prowadzić do zapaści ekonomicznej. "Ukrywa rzeczywiste problemy i uzależnia gospodarkę od zadłużenia tak samo, jak narkomana od narkotyków" - ocenił w rozmowie z PAP.

Ekonomista gościł w piątek w Warszawie na konferencji poświęconej przywództwu "European Executive Forum", organizowanej przez zrzeszenie liderów Executive Club i fundację byłego prezydenta Polski Aleksandra Kwaśniewskiego "Amicus Europae". (PAP)

zab/ gma/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (52)

dodaj komentarz
~cds
tylko demokracja bezpośrednia może coś zmienić ... u nas jest tylko atrapa demokracji, czyli wybory kota w worku raz na kilka lat ... partie generalnie są do niczego niepotrzebne ... politycy to pasożyty zbędne społecznie ...
~plazowicz
Taki porządek da się zaprowadzić jedynie autorytaryzmem. W warunkach europejskiej demokracji czy na nawet amerykańskiej, dług to jest centralny punkt całego systemu. Wydawanie nieswoich pieniędzy lekką ręką to istota polityki. Skok na kase odbywa się przy powszechnej akceptacji ze strony społeczeństw. Premiowane wyborczo Taki porządek da się zaprowadzić jedynie autorytaryzmem. W warunkach europejskiej demokracji czy na nawet amerykańskiej, dług to jest centralny punkt całego systemu. Wydawanie nieswoich pieniędzy lekką ręką to istota polityki. Skok na kase odbywa się przy powszechnej akceptacji ze strony społeczeństw. Premiowane wyborczo są te partie, które wprost obiecują złote góry i lekkie życie. Wyjątki są nieliczne, chyba tylko Szwajcaria, gdzie jest demokracja bepośrednia jest takim wyjątkiem.
~MacGawer
Nowa Zelandia, gdyby sejm kontraktowy posluchał JKM my też mielibyśmy zrownoważony budżet. A niby dlaczego rządy autorytarne mialyby być rozsądne? Krolowie zadłużali się aż miło...
~Cesa
To ja może z innej beczki. --Co PiS zrobił w czasie 2 lat swoich rządów. - OBNIŻENIE: 1.Deficytu Budżetowego z 28,36 mld PLN do 15,95 mld PLN 2.Deficytu Finansów Publicznych z 4% do 1,9% 3.Składki rentowej z 13% do 6% 4.Składki emerytalnej 5.Stawki VAT na usługi pracochłonne z 22% do 7% 6.Stawki VAT w budownictwie z To ja może z innej beczki. --Co PiS zrobił w czasie 2 lat swoich rządów. - OBNIŻENIE: 1.Deficytu Budżetowego z 28,36 mld PLN do 15,95 mld PLN 2.Deficytu Finansów Publicznych z 4% do 1,9% 3.Składki rentowej z 13% do 6% 4.Składki emerytalnej 5.Stawki VAT na usługi pracochłonne z 22% do 7% 6.Stawki VAT w budownictwie z 22% do 7% 7.Podstawowej stawki PIT z 19% do 18% 8.Akcyzy na używane samochody 9.Akcyzy na biopaliwa 10.Opłat notarialnych 11.Liczby urzędników o 0,5 tysiąca --LIKWIDACJA: 1.40% stawki PIT 2.10% akcyzy na kosmetyki 3.Podatku od alimentów na dzieci 4.Podatku od pożyczek w rodzinie 5.Podatku od spadków i darowizn PODNIESIENIE: 1.Kwoty wolnej od podatku z 2 789,89 PLN do 3 091,00 PLN 2.Płacy minimalnej z 849 PLN do 1126 PLN --- KONIUNKTURA: 1.Wzrost PKB w maju 2007 roku o 7,4% - rocznie 6,5% 2.Spadek bezrobocia z 18,5% do 8,2% 3. 1,3 mln nowych miejsc pracy 4.Ranking Federacji Europejskich Pracodawców 2007: Polska najatrakcyjniejszym krajem do inwestowania w Europie 5.Rekordowy napływ środków od zagranicznych inwestorów: 2006 rok - 15,7 mld euro, 2007 rok - 17,2 mld euro
~KimKolwiek
aha :D rozumiem że PIS wpłynął na wzrostu PKP? haha PIS rządził w czasach dobrej koniunktury i zamiast zaoszczędzić pieniądze i spłacić dług to je rozdał...
~drwal odpowiada ~KimKolwiek
21 USTAW POdwyższających POdatki to są rządy POpapranych . Moje preferencje muzyczne - wolę DUDY niż CYMBAŁY.
~zeflik
Przecież pośrednio u góry masz napisane dlaczego było to możliwe. Ten wzrost był finansowany z pożyczek tyle, że hipotecznych obywateli. Trafiła im się górka.
~qaz odpowiada ~zeflik
On nie ma czytac, tylko PiSac...
~Bazyliszek
Przy pomocy długu łatwo trzymać w kagańcu dany kraj i okradać w razie potrzeby ludzi - dobrze pokazał to eksperyment cypryjski który był wstępem do podobnych działań w większej skali.
~MacGawer
Dobry zwyczaj, nie pożyczaj - przyslowia mądrością narodu. Niestety zapomnieliśmy o nim i wkrotce przetestujemy inne: Mądry Polak po szkodzie.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki