REKLAMA

Second Life: Alternatywna gospodarka czy piramida finansowa?

2007-08-06 06:03
publikacja
2007-08-06 06:03
Second Life. W tym wirtualnym świecie mieszka już około 7 mln osób i obracają łącznie ponad 2,5 mld lindeńskich dolarów. I choć prawdziwa ekonomiczna siła tej alternatywnej, sieciowej rzeczywistości nie jest jeszcze aż tak wielka, to już się zmienia.

Statystyki wymyślonego w USA wirtualnego świata Second Life (SL), z ich liczbami mówiącymi o milionach mieszkańców i miliardach, którymi oni obracają, są doprawdy imponujące. Sceptycy chłodzą jednak rozgrzane umysły entuzjastów internetu.

Przede wszystkim liczba jego mieszkańców – podawana przez Linden Labs, twórców tego wirtualnego świata – to w rzeczywistości jedynie liczba kont utworzonych od początku istnienia Second Life. By zorientować się, ilu naprawdę ma on aktywnych użytkowników, lepiej się przyjrzeć czemuś zupełnie innemu.

Ot, przykład pierwszy z brzegu: w ciągu ostatnich siedmiu dni przed powstaniem tego artykułu, do stworzonego w internecie świata weszło niespełna 500 tys. osób. Do 7 mln podawanych przez jego założycieli sporo, jak widać, brakuje. A gigantyczne obroty? Cóż, wspomniana we wstępie wartość, wyrażona już nie w lindeńskich, czyli obowiązujących w SL, ale amerykańskich dolarach to niespełna 9 mln, gdyż jeden USD to – zależnie od kursu – 250 do 320 LD.

Inna sprawa, że produkt krajowy brutto SL w tym roku wyniesie od 500 do 600 mln USD, jak wyliczają eksperci od wirtualnego świata (po przeliczeniu, bo lindeńską walutę można wymieniać na realną – czyli amerykańską). Wzrósł on w 12 miesięcy dziewięciokrotnie.

Sceptycy nie dają się mimo to przekonać. W zanadrzu mają jeszcze jeden argument: tylko niewielka część obywateli wirtualnej rzeczywistości to jej naprawdę aktywni użytkownicy, którzy mają swoje dopracowane awatary (wirtualne postacie) i prawdziwie o nie dbają, zapewniając im dom, ubrania, samochody, rozrywki... Tylko oni mogą wykazywać rzeczywiste zainteresowanie wirtualnymi usługami. Wniosek jest zatem dość prosty: na Second Life na razie nie da się szybko i łatwo zarobić.

Owszem, są już tacy, którzy dzięki zanurzeniu się w wirtualny świat nie narzekają na swe rzeczywiste przychody, wyrażone w amerykańskiej walucie. To ci, którzy w SL tkwią od samego jego zarania. Potrafią szybko tworzyć efektowne budowle i meble, świetnie znają język programowania, w którym pisze się skrypty obsługujące tzw. inteligentne urządzenia (jak np. ruchome drzwi), a jeżeli zechcą – nawet żywe istoty (jak pszczoły, psy czy koty). Zarabiają także ci, którzy jeszcze przed wybuchem mody na Second Life kupili w nim spore połacie ziemi w najciekawszych, wirtualnych lokalizacjach.

Oczywiście, nowi obywatele lindeńskiego świata mają ogromne możliwości, ponieważ wszystko w nim zależy od pomysłowości. Twórcy SL podpowiadają, że można np. otworzyć nocny klub, kasyno, sklep z ubraniami czy choćby fabrykę samochodów. Co ciekawe, pracują już nawet wirtualni prywatni detektywi i dziennikarze. I ponoć istnieje popyt na ich usługi.

Niektórzy eksperci od wirtualnego biznesu pozostają jednak pełni nieufności. Część z nich twierdzi wręcz, że ekonomia tego świata to nic innego, jak klasyczna finansowa piramida. Tyle że prawdziwie godna XXI wieku.

Na razie, od strony biznesowej, światem Second Life nie ma się co przesadnie ekscytować, ale trzeba przyznać, że staje się on pomału tanim narzędziem marketingowym dla prawdziwych firm i przedsiębiorców. Wprawdzie o trudnej do sprecyzowania efektowności, lecz… to bez znaczenia, gdy uwzględnić niewielki koszt wybudowania i utrzymania w SL firmowej wyspy. Przecież to najwyżej kilka tysięcy dolarów amerykańskich rocznie – dla prawdziwego koncernu kwota niemająca wielkiego znaczenia. Tymczasem samo tylko powiadomienie konsumentów w prawdziwym świecie (np. prostą informacją prasową) o zaistnieniu firmy w rzeczywistości wirtualnej, może przynieść świetny efekt marketingowy. Zaświadcza bowiem o tym, że jest ona nowoczesna, innowacyjna, otwarta itd.I wybiega w przyszłość – internetowe światy to bądź co bądź bardzo perspektywiczne miejsce.

– Na całym globie bardzo szybko rośnie rola internetu jako źródła informacji, co czyni go interesującym dla działań marketingowych – zauważa Ewa Łabno-Falęcka, dyrektor PR w DaimlerChrysler Automotive Polska. – Ostatnio internet wyprzedził radio i jest już czwartym – po telewizji, gazetach codziennych i magazynach – nośnikiem reklamy. Marketing wirtualny daje natomiast dodatkowo szansę bezpośredniego kontaktu z potencjalnym klientem i umożliwia połączenie wielu kanałów komunikacji.

Właśnie tę możliwość kontaktu najbardziej docenia Mercedes, który na początku tego roku wybudował w SL swój wirtualny salon sprzedaży; można się w nim zapoznać ze wszystkimi autami tej niemieckiej marki. Również, co stanowi dodatkową atrakcję, odbyć jazdę testową najnowszym mercedesem klasy C. Przygotowano nawet w tym celu najprawdziwszy tor wyścigowy. Podobnie prezentowane są pojazdy użytkowe. Każdy potencjalnie zainteresowany ofertą Mercedesa, może dokładnie obejrzeć poszczególne modele w różnych aranżacjach. Ponoć nie brakuje odwiedzających, ale o dokładnych liczbach nikt nie chce mówić.

Podkreśla się raczej nieco inny aspekt – budowy wokół tej marki nowej, internetowej społeczności.

– W szczegółowo odwzorowanym salonie sprzedaży i punkcie obsługi samochodów wkomponowane są serwisy on-line, w tym np. Driver’s Lounge, w którym mogą się spotykać nasi klienci oraz wymieniać ze sobą uwagi – dodaje Łabno-Falęcka. – W sumie możemy spokojnie powiedzieć, że nasze wirtualne istnienie na pewno przyniesie jak najbardziej realne korzyści.

W internetowej rzeczywistości pojawia się także sport. Na razie – Formuła 1reprezentowana przez mistrzowski team ING Renault F1. – Nasze wejście do Second Life wpisuje się w działania zespołu, który stale poszukuje nowych możliwości spotkania się z entuzjastami sportu samochodowego – mówi Eliza Kruszewska, rzecznik prasowy Renault Polska. – Umożliwiamy im w ten sposób wejście do świata Formuły 1 i przybliżamy tę dyscyplinę publiczności.

Z tym stwierdzeniem w stu procentach zgadza się jeden z kierowców wyścigowych zespołu Renault: – Second Life to świetne narzędzie, pozwalające fanom z całego świata nawiązywać kontakty i dyskutować o naszym sporcie, który jest ich pasją – zauważa Heikki Kovalainen. – Nierzadko w ten właśnie sposób spotykam się z fanami mojej dyscypliny.

Najbardziej entuzjastycznie, co poniekąd zrozumiałe, do sprawy zaistnienia w świecie Second Life podchodzą ludzie z firm informatycznych, w tym z IBM, którego wirtualne przedstawicielstwo w SL uruchomiono w 2006 r.,kiedy to odbyło się spotkanie z CEO koncernu Samuelem Palmisano, zorganizowane dla pracowników firmy z całego świata. Obecnie już przeszło 4 tys. pracowników IBM utrzymuje w Second Life własne awatary, a ponad 300 regularnie odwiedza wirtualny świat i rutynowo prowadzi w nim działania firmy.

– IBM w chwili obecnej wykorzystuje Second Life do prezentacji produktów i spotkań z ludźmi z całego globu – mówi Piotr Pietrzak z IBM Polska. – W tym wirtualnym świecie można przy tym, co bywa konieczne, zadbać o prywatność, zamykając na czas dyskusji wybrane pomieszczenia.

Szefowie IBM spodziewają się błyskawicznego rozwoju internetowych serwisów takich jak Second Life. Ich zdaniem, jedną z pięciu innowacji, które odmienią życie w ciągu pięciu lat, jest właśnie trójwymiarowy internet. – Gdy patrzy się na współczesny internet i istniejące w nim kanały dotarcia do konsumentów, to można zauważyć, że tak naprawdę każdy oferuje dokładnie to samo: płaskie reklamy, sklepy internetowe, zdjęcia – zauważa przedstawiciel polskiego oddziału IBM. – Takie platformy jak Second Life pozwalają zrobić krok naprzód.

Z ich pomocą w prosty sposób zbuduje się np. trójwymiarowy sklep internetowy, będący repliką realnego supermarketu. Dzięki temu można handlować łatwo, szybko i w bardzo atrakcyjny sposób.

Ludzie IBM snują zresztą o wiele śmielsze wizje. Sądzą, że w nowym wirtualnym świecie będzie się spacerować korytarzami supermarketów, księgarń i muzeów, spotykając się z doradcami, którzy szybko oraz dokładnie odpowiedzą na wszelkie pytania. Nie wszyscy są jednak takimi entuzjastami.

– Dla nas zaistnienie w Second Life to raczej sprawdzenie faktycznych możliwości tej „gry”, lecz na ocenę jest jeszcze za wcześnie, ponieważ jesteśmy tam dopiero kilka tygodni – mówi Bartłomiej Danek, rzecznik prasowy polskiego oddziału Microsoftu. – Poza tym nasze wejście do wirtualnej rzeczywistości to zasługa ludzi ze Stanów Zjednoczonych. W Polsce na razie nie liczymy na zbyt duże zainteresowanie tym przedsięwzięciem.

Podobny eksperyment, przede wszystkim w USA, przeprowadza także wiele innych spółek. Przykładem była choćby premiera filmu „X-Men – The Last Stand”, zorganizowana przez wytwórnię 20th Century Fox.

Ekspozycje poświęcone filmom przygotował też w SL Disney. Można tam oglądać sceny z „Hitchhiker’s Guide to the Galaxy” i „Piratów z Karaibów”, podziwiać postacie z tych filmów, rozmawiać na ich temat. Wirtualne reprezentacje mają również m.in. ABN Amro, Adidas, Reebok, Dell, Sun Microsystems – wszyscy pokazują swoje produkty, tyle że – wyjąwszy Della – nie pozwalają ich w SL kupować.

– To niezrozumiałe, że firmy prezentują swoje oferty, w większości nie dając jednak możliwości zakupu – zwraca uwagę Piotr Pietrzak. – Zwykle trzeba otworzyć przeglądarkę i dopiero wówczas dokonać transakcji. Moim zdaniem, w takich światach jak Second Life można spokojnie tworzyć w pełni funkcjonalne, wirtualne sklepy. Z pewnością przyjdzie na to czas.

Efektywnym wykorzystaniem potencjału, jaki stwarza internetowy trójwymiarowy świat, zainteresowały się także uniwersytety. Możliwości wykorzystania wirtualnych sal wykładowych testują m.in. Harvard, University College Dublin, Ohio University, Stanford University, New York University. W sumie na coraz szerszych wodach Second Life unosi się już przeszło setka edukacyjnych wysepek. A na nich, oprócz sal z mnóstwem krzeseł, funkcjonują m.in. obsługiwane przez wolontariuszy biblioteki i czytelnie. Może zatem edukacja przynajmniej tym razem wyprzedziła wielki biznes?

Jarosław Horodecki

Do pobrania

secondlife01a125x110jpg
Tematy
(Nie) wszystko o regularnym inwestowaniu

(Nie) wszystko o regularnym inwestowaniu

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~swiru
Zastanawiam się nad reklamą w polskim odpowiedniku SL - Wirtualny Świat. Slyszeliscie moze o tym? Ponoć są najwięksi w Polsce.
~Inwestor
Prognoza Wrocław IV kw. 2012r:

1) Cena PLN/m2 Nowych Mieszkań w stanie do zamieszkania z BALKONEM lub TARASEM i POSTOJOWYM MIEJSCEM GARAŻOWYM będzie wynosić 10.000÷11.000PLN/m2, średnio ok. 10.500PLN/m2, (bez GARAŻU 9.300÷10.400PLN/m2, średnio ok. 9.850PLN/m2),

w IIIkw. 2009r. ok. 9.500PLN/m2,

obecnie III kw.
Prognoza Wrocław IV kw. 2012r:

1) Cena PLN/m2 Nowych Mieszkań w stanie do zamieszkania z BALKONEM lub TARASEM i POSTOJOWYM MIEJSCEM GARAŻOWYM będzie wynosić 10.000÷11.000PLN/m2, średnio ok. 10.500PLN/m2, (bez GARAŻU 9.300÷10.400PLN/m2, średnio ok. 9.850PLN/m2),

w IIIkw. 2009r. ok. 9.500PLN/m2,

obecnie III kw. 2007r. cena wynosi:
- z GARAŻEM ok. 8.600PLN/m2 ( Balkonem lub Tarasem) stan do zamieszkania, wykończone,
- bez GARAŻU ok. 8.000-8.100PLN/m2.

Średnioroczny wzrost cen w latach III kw. 2007r.÷ IV kw. 2012r. będzie wynosić:
r = ((10.500/8.600)^1/5,25 - 1) x 100% = 3,87%,

Średnioroczny wzrost cen w latach III kw. 2009r.÷ IV kw. 2012r. będzie wynosić:
r = ((10.500/9.500)^1/3,25 - 1) x 100% = 3,13%,

2) spadek marży zysku deweloperów z 15-25% w roku 2007, do ok. 10-18% w 2009r. i 6-12% w 2011-2012r. w tym segmencie rynku , spowodowany presją kosztu wynagrodzeń pracowników budowlanych i wzrostem cen gruntów,

3) Udział kosztu uzbrojonego GRUNTU budowlanego w Kosztach Inwestycji wynosić będzie:
35÷55% = koszt gruntu / (koszt budowy + koszt gruntu). Niższe parametry udziału, dla GRUNTÓW podmiejskich tj. 35-45%, dla okolic Wrocławia ok. 10km od granicy miasta, cena 395÷695 PLN/m2, średnia 545 PLN/m2 dla budownictwa mieszkaniowego niskiego i współczynniku intensywności wykorzystania gruntu wiwg wynoszącym:
wiwg = 0,12÷0,22 (średnia rynkowa pow. zabudowy x przeliczeniowa liczba kondygnacji użytkowych / pow. Gruntu). Jeżeli ze względu na szerokość działki jest możliwe wybudowanie 2,3 domów,
ceny gruntów PLN/m2 będą to odzwierciedlały,

4) wzrost podaży mieszkań rynek pierwotny do ok. 7000÷7500 rocznie, przy wzrastającym popycie 4÷7% rocznie i jego stabilizacją na poziomie ok. 10÷11 nowych mieszkań na 1000 mieszkańców,

5) nie nastąpi spadek wzrostu PKB poniżej 5% rocznie, przy inflacji 2,5% +/- 1%,

6) zostaną wprowadzone warunki umożliwiające długoterminowy trwały pozytywny przyrost naturalny, bez: pół żartem, pół serio „elementów kreatywnej improwizacji i krótkotrwałego doktorowania legislacyjnego”,

7) Blokowiska osiągną ceny 5.950÷7.850zł/m2(stan po remoncie), aktualnie 4950÷8250zł/m2.
NOWE MIESZKANIE, czy kupno GRUNTU i budowa DOMU

PRZYKŁAD dla okolic WROCŁAWIA:

Aktualizacja 06.08.2007r.

NOWE MIESZKANIE z BALKONEM lub TARASEM i POSTOJOWYM MIEJSCEM GARAŻOWYM, cena 8000÷9200zł/m2 (średnia 8.600zł/m2 na III kw.2007), a przewidywania rynku mówią, że koszt nowych mieszkań wzrośnie do średnio 9.500zł/m2 w III kw. 2009r.!!!(8.900zł/m2 bez garażu, balkonu).

Nie porównuję APARTAMENTÓW w cenach III kw. 2007r. 9.650÷14950zł/m2, bo to jest tak znacznie różniący się segment rynku nieruchomości, że ich porównywanie z NOWYM DOMAMI JEDNORODZINNYMI byłoby niesłuszne.

Ktoś może się zastanawiać, dlaczego porównano NOWE MIESZKANIE, z NOWYM DOMEM?.

Odpowiedź:
Bo na NIEZABUDOWANEJ NIERUCHOMOŚCI GRUNTOWEJ nie można budować starych, tylko NOWE DOMY!!!. Z punktu widzenia porównywalności alternatyw inwestycyjnych jest to najsłuszniejsze. Nie znaczy to, że nie można dokonywać innych porównań.
Jest trudno wyobrażalne, aby osoba fizyczna była w stanie budować budynki mieszkalne wielorodzinne w zabudowie średniowysokiej lub wysokiej, choć nie znaczy to, że jest to niemożliwe. Osoby fizyczne mogą za to budować DOMY mieszkalne w zabudowie niskiej.


Przeprowadźmy bieżącą analizę opłacalności inwestycji.

Przykład:

Porównuję Wrocław:
Parametry są b. regionalne!!!

1. zakup MIESZKANIE NOWE WYKOŃCZONE 90m2 z balkonem lub tarasem i POSTOJOWYM MIEJSCEM GARAŻOWYM (koszt GARAŻU w cenie m2 mieszkania uwzględniono !!!) na III kw. 2007r.:
CM = Cena MIESZKANIA 90m2 = 90m2*8.600zł/m2= 774.000zł

Cena MIESZKANIA na III kw. 2009r., przyjęto 5,10% roczny wzrost cen:
CM(2009)=90*9.500zł/m2=CM*1,051^2 =774.00*1,105=855.000zł przyjęto dalej 855.000zł

2.Budowa Dom TRADYCYJNY 120m2 w cenach materiału i robocizny w 2007-2008r. i cenie działki ok. 245-445 zł/m2(średnia 345zł/m2), odległość od granicy miasta ok.5km wynosi:

120m2* ((BUDYNEK (2950÷3350)zł/m2+DZIAŁKA (1600÷2400)zł/m2)) = ok. 546.000÷690.000zł

Wartość środkowa DT = 618.000 zł

BAZA dla Wrocławia - odległość działki ok.6km od granicy miasta

Ceny GRUNTU IV kw. 2007r. w dobrych lokalizacjach 245÷445zł/m2 (średnia 345zł/m2).
Koszt DZIAŁKI w przeliczeniu na powierzchnię użytkową DOMU = 1600÷2400zł/m2,

tj. (Pow. Działki w m2 * cena działki zł/m2) : (Pow. użytkowa domu) = 1600÷2400zł/m2


3. Budowa Dom GOTOWY 120m2 cena 2400÷2700zł/m2 w 2007-2008r., alternatywa do budownictwa tradycyjnego w cenach 2007-2008r. i cenie działki ok. 245-445 zł/m2(średnia 345zł/m2) wynosi:

120m2* ((BUDYNEK (2400÷2700)zł/m2+ DZIAŁKA (1600÷2400)zł/m2)) = ok. 480.000÷612.000zł

Wartość środkowa DG = 546.000 zł

Co z tego wynika:

Inwestujemy w DOM/oboje rodzice pracują/ zamiast w MIESZKANIE

KOSZTY DODATKOWE DOM ( koszty DOM, pomniejszone o koszty operacyjne Mieszkanie):

1.Większy podatek od nieruchomości o 300 zł/rocznie

2.Większy koszt dojazdów /zakup drugiego NOWEGO samochodu + koszty dodatkowe za paliwo pierwszego i NOWEGO auta:

250*30*(0,70+0,30)zł/km + 250* 30*0,30zł/km= 10000zł/rocznie:

a = 250 dni (dni robocze)
b = 2*15km = 30 km liczba kilometrów dziennie/tam i z powrotem/
c = (0,70 +0,30)zł/km koszt (amortyzacja samochodu + paliwo na 1km)
d=0,30zł/km koszt samego paliwa dla pierwszego auta

KAŻDY dodatkowy KILOMETR powyżej 5km(baza) odległości do miasta kosztuje rocznie niemniej niż:

Kd(1km)=250*1km*2*(0,70+0,30)zł/km + 250* 1km*2*0,30zł/km=650zł/km!!! - rocznie

3. Analizy rynkowe wykazały, że dojazdy do miast do ok. 8÷10km, czyli ok. 2*10min dziennie dodatkowo, nie wywołują - alternatywnych kosztów naszego czasu. Nie przeliczamy jego wartości. Wręcz przeciwnie często są to momenty, w których możemy coś spokojnie przemyśleć, zapalić papierosa, posłuchać muzyki, tak naprawdę wyluzować się, przed stresem w pracy, bądź bujnym życiem rodzinnym.

4. Większy fundusz remontowy w stosunku do funduszu nowego mieszkania o ok. 1700zł/rocznie (utrzymanie domu w stanie niepogorszonym więcej kosztuje jak mieszkania)

5. Koszty ogrzewania: takie same lub niższe
Jeżeli:
- więźby dachowe wysokość 240mm-300mm są wypełnione wełną mineralną 200-240mm,
- płyta fundamentowo; stropy są odpowiednio zaizolowane, materiał izolacyjny sypki wpompowany pneumatycznie w stropy, to koszt roczny ogrzewania budynku o pow. 120m2 jest porównywalny z kosztem ogrzanie mieszkania 90m2, z tą różnicą, że w lecie w takim domku mamy przyjemny chłód.

6. Nie mamy kosztów administracyjnych, zarządzania tak jak dla mieszkania, ale musimy sami się o wszystko martwić. Wpływ jego w ten sposób uwzględniono

7. Nie ma kosztów POSTOJOWEGO MIEJSCY GARAŻOWEGO w wysokości: 60÷100zł/miesięcznie(720÷1200zł/rocznie, średnia 960zł/rocznie)

Łącznie koszty dodatkowe Kd = 300 + 10000+ 1700 - 960 = 11.040zł/rocznie,
przyjęto dalej 11.000zł/rocznie

WARTOŚĆ BIEŻĄCA kosztów dodatkowych Wb(Kd) szeregu płatności 11000zł/rocznie, dla przyjętego kosztu kapitału 8%(stopa dyskontowa 1,055 po uwzględnieniu 2,5% wzrostu rocznego parametru Kd) wynosi: Wb= 11000/0,055 = 18,(18)*11000zł = 200.000zł( dla odległości od miasta max.6km).

WARTOŚĆ BIEŻĄCA każdy dodatkowy KILOMETR
WbK(1km)= 18,(18)*650zł/km=11.818zł/km przyjęto dalej 12.000zł/km

I. Dom Tradycyjny 120m2 z kosztem działki, ok.6km od granicy miasta łącznie jest tańszy od MIESZKANIA 90m2 z POSTOJOWYM MIEJSCEM GARAŻOWYM i balkonem lub tarasem o:

CM - DT =855.000 - 618.000 = 237.000zł

Po korekcie wartością Wb=200.000zł, Dom TRADYCYJNY jest tańszy o 37.000zł !!! od MIESZKANIA90m2.

CM - DT - Wb = 37.000zł

I to są NASZE oszczędności = 37.000zł, Dom TRADYCYJNY z działką gruntu
+ NOWY samochód średniej klasy dożywotnio i paliwo na dwa samochody też dożywotnio!!!!

II. Dom GOTOWY 120m2 z kosztem działki łącznie, ok.6km od granicy miasta jest tańszy od MIESZKANIA 90m2 z GARAŻEM i balkonem lub tarasem o:

CM - DG =855.000 - 546.000 = 309.000zł

Po korekcie wartością Wb=200.000zł, Dom GOTOWY jest tańszy o 109.000zł !!! od MIESZKANIA90m2 z GARAŻEM.
CM - DG - Wb = 109.000zł

I to są NASZE oszczędności = 109.000zł , Dom GOTOWY z działką gruntu
+ NOWY samochód średniej klasy dożywotnio i paliwo na dwa samochody też dożywotnio!!!!

PRZYKŁAD: odległość od granicy miasta 6km= 6km(baza) + 0km(dodatkowo), DOM w Technologii Tradycyjnej

Wtedy, Wb(Kd)=200.000zł + 0km*12.000zł/km

Ponieważ: CM-DT-Wb(Kd)>0 Inwestycja jest nadal opłacalna

855.000 - 618.000 - 200.000=37.000zł to zakup działki w cenie 245÷445zł/m2(średnia 345zł/m2) i wybudowanie domu jest opłacalne, ale leży już praktycznie na granicy opłacalności. Proponuję nie przekraczać odległości 10km od granicy miasta, a te 37.000zł ok. 10%(średniej wartości kosztu budowy domu tradycyjnego 120m2 pow. użytkowej w 2008r. w wysokości 120m2*3150zł/m2=378.000zł), potraktować jako margines bezpieczeństwa lub kwotę potrzebną na pokrycie kosztów przygotowania procesu inwestycyjnego i osobistego nadzoru procesu inwestycyjnego. Lokalizacje ze szkołą podstawową i przychodnią rozważyć indywidualnie, rynek preferuje takie lokalizacje.

Jeżeli: CM-DT-Wb(Kd)<0 ze względu na odległość np. 11km=6km(baza) + 5km(dodatkowo),
855.000 &#8211; 618.000 - (200.000 + 5*12.000)=-23.000zł to o taką wartość należy POMNIEJSZYĆ cenę gruntu, a po uwzględnieniu przykładowego marginesu bezpieczeństwa wartość pomniejszająca wynosi ok. 23+37.000=60.000zł

Okres realizacji budowy DOMU GOTOWEGO 3÷6 Miesięcy

Wniosek. Nastąpi eksplozja pozwoleń na budowę domów mieszkalnych w zabudowie jednorodzinnej, bliźniaczej i szeregowej. Dojdzie do arbitrażu cenowego. KOSZTY DZIAŁEK bliskich dużym miastom będą rosły bardzo szybko do momentu uzyskania równowagi dynamicznej alternatyw. Jeżeli ceny nowych Mieszkań we Wrocławiu będą rosły 1,22% kwartalnie(1,051^0,25=(1,22-1)*100%=1,22%), to ceny podwrocławskich GRUNTÓW w I kw. 2008r. będą wynosić ok. 245÷445zł/m2( średnia 345zł/m2).

Inwestorzy nie powinni przekraczać odległości max. 9-10km od granicy miasta Wrocławia!!!(Dla zachodniej strony Wrocławia max.8km, wyjątek strona południowa max. 12km).
ODLEGŁOŚCI POWYŻEJ 8-10km, powodują nie tylko wzrost kosztów dojazdów rocznie Kd(1km)=650zł/km, wartość bieżąca: KbK(1km) = 12.000zł/km, ale wywołują również ALTERNATYWNE KOSZTY NASZEGO i NASZYCH BLISKICH(DZIECI) CZASU!!!. Jest to b. indywidualny parametr. Obciąża on w pełni dodatkowo wartość zakupywanego GRUNTU!!!. RYNEK wycenia je znacznie niżej, niż działki bliskie miastu, bo leżą poza strefą BEZPOŚREDNIEGO WPŁYWU MIASTA WROCŁAW. Jeżeli jest inaczej to znajdują się w strefie wpływu innego miasta, czynników lub tej części inwestorów, którzy nie potrzebują dojeżdżać codziennie do Wrocławia, ale to nas nie interesuje. My jesteśmy tą częścią INWESTORÓW(rynku), którzy muszą codziennie dojeżdżać do Wrocławia, a kalkulacje przeprowadzamy indywidualnie.

Celem uzyskania niższych kosztów zakupu materiałów inwestorzy indywidualni powinni zakupywać je w ramach Sąsiedztwa Inwestycyjnego np. razem z okolicznym-i Inwestorem-i i kupować materiały bezpośrednio u producenta.

DOM GOTOWY z kosztem DZIAŁKI za 495.000÷595.000zł/2007rok/ okres realizacji inwestycji do 6 miesięcy od daty rozpoczęcia budowy domu.

Dla tych co zamierzają się budować!!!

Jeśli nie ma Planów Zagospodarowania Przestrzennego to występujemy o Warunki Zabudowy, wtedy nawet te działki, które są budowlanymi wymagają takich samych procedur jak działki czysto rolne, nie ponosimy żadnego ryzyka, można wszystkiego dowiedzieć się w Gminie. Czas wydania Warunków Zabudowy to 2-5 miesięcy. Gminy zawsze odpowiadają pozytywnie, gdy działka jest uzbrojona lub sąsiad jest przynajmniej w trakcie budowy. Gmina nie ma podstaw prawnych do negatywnej odpowiedzi( z resztą, po co przecież to my wydajemy pieniądze: teraz i w przyszłości), chyba żeby chciała budować drogę. Niektóre gminy słyszałem podchodzą jeszcze luźniej tzn. do trzeciej działki włącznie, ale to trzeba sprawdzać. Jeśli chodzi o kredyt, to posiłkujemy się do momentu wydania Warunków Zabudowy pożyczką hipoteczną. Jest ona droższa od kredytu hipotecznego o pkt. 2-3%(WIBOR 3M + 3-4%), a następnie po uzyskaniu Warunków Zabudowy na naszej Działce robimy konwersję na tańszy kredyt hipoteczny. Dodatkowe koszt kapitału ok.300zł na 100.000zł (wartości zakupionej działki) do momentu konwersji. Są już na rynku Instytucje Finansowe udzielające kredytów hipotecznych na podstawie STUDIUM uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, nawet przy braku PLANÓW ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO!!!. Niestety są to na dzień dzisiejszy wyjątki, ale są.


Teraz tylko kupić GRUNT i budować się samemu!!!

ALTERNATYWA rok 2007-2008: domki wybudowane przez DEWELOPERÓW - Cena stan surowy zamknięty 5650÷6950zł/m2, po uwzględnieni robót wykończeniowych cena 6650÷7950zł/m2 (Niższe ceny za zł/m2 dla - Dom Gotowy 120m2 na działce 450-700m2, łącznie z jej kosztem(ok. 495÷645zł/m2))


Sentencja tego, co napisałem jest taka:

Jeśli STAĆ jest kogoś na kupno NOWEGO mieszkania o powierzchni 85m2 z POSTOJOWYM MIEJSCEM GARAŻOWYM we Wrocławiu, to na pewno STAĆ jest go na NOWY DOM TRADYCYJNY 120m2 na działce w cenie 245÷445zł/m2 (średnia 345zł/m2), odległość ok. 5km. od granicy miasta. Dodatkowo w prezencie: NOWY Samochód średniej klasy i paliwo na dwa samochody GRATIS i to dożywotnio!!!.

Jeśli STAĆ jest kogoś na kupno NOWEGO mieszkania o powierzchni 75m2 z POSTOJOWYM MIEJSCEM GARAŻOWYM we Wrocławiu, to na pewno STAĆ jest go na NOWY DOM GOTOWY 120m2 na działce w cenie 245÷445zł/m2 (średnia 345zł/m2), odległość ok. 5km. od granicy miasta. Dodatkowo w prezencie: NOWY Samochód średniej klasy i paliwo na dwa samochody GRATIS i to dożywotnio!!!.

Górna granica Kd opłacalności inwestycji dla podanego przykładu 6km od granicy miasta Wrocław wynosi dla:

DOMU TRADACYJNEGO Kd = ok.13.500zł/m2,
DOMU GOTOWEGO Kd = ok.16.500zł/m2

Jeżeli faktycznie mieszkania podrożeją o 6%, ja założyłem 5,1% to wtedy budowa DOMU jest jeszcze bardziej opłacalna.

Jest to analiza opłacalności alternatyw inwestycyjnych z punktu widzenia OSOBÓB FIZYCZNYCH np.: rodzina - państwo Kowalscy dojeżdżający codziennie do Wrocławia (odpowiednia zdolność kredytowa lub, -i zasoby majątkowe, muszą być spełnione).

Oczywiście jest ona skierowana do tej części rynku, na którą ten wariant stać!!!.
Pewne odchylenia cen gruntów w dół, a szczególnie w górę są możliwe tam, gdzie praktycznie nie występuje rynku ze względu na brak lub niewielką ilość ofert rynkowych w stosunku do potencjalnego popytu lub są wyjątkowo atrakcyjne ze względu na swoje atrybuty.

Część osób fizycznych skorzysta jeszcze dodatkowo z różnicy kosztów Kapitału tj:
DOPŁATA do odsetek kosztu kredytu hipotecznego przez 8lat

Podstawa prawna: ustawa z dnia 8.09.2006 r. o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania (Dz. U. nr 183, poz. 1354).


WIBOR 3M wynosi obecnie 4.80%.
Stopa referencyjna (po dodaniu 2 punktów procentowych) wyniesie 6,80%.
Dopłaty finansowane z budżetu państwa pokryją oprocentowanie w wysokości 3,40%.

Przy kredycie oprocentowanym wg stawki WIBOR 3M + marża 1 punkt procentowy (tj. obecnie 5,80%) KREDYTOBIRCA PŁACIĆ BĘDIE TYLKO ok. 2,40% ODSETEK!!!(na dzień dzisiejszy)
Cena rynkowa 1 mkw. mieszkania lub domu, kosztu budowy domu nie może przekroczyć wartości odtworzeniowej budynków, określanej co kwartał przez GUS. Przykładowo, aktualny wskaźnik dla Warszawy wynosi 4877 zł/m2, Krakowa - 2987zł/m2, a WROCŁAWIA - 2890 zł/m2.
Województwo Dolnośląskie, okolice WROCŁAWIA- 2433zł/m2,

Ustawa o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania nie sprawdzi się jako wsparcie w kupowaniu mieszkań, ale pomoże sfinansować niejedną budowę domu w Polsce.

Oszczędności dla Inwestor z Wrocławia, Przykład
DOM 120m2:

Po poprawce parametrem 1,3(nowelizacja ustawy) odpowiednio:

1.Maksymalna Wartość kredytu na zasadach preferencyjnych na pokrycia kosztów budowy DOMU o pow. użytkowej 120m2
(120/140)x70m2x1,3x2890zł/m2=225.420zł

2. Oszczędności odsetkowe:
3,40%(dopłata do odsetek)x225.420=ok. 7.664 zł w pierwszym roku,
przez osiem lat 8x7.664zł = 61.314zł,. Przyjąć można jako przybliżoną np. 39.000-58.500zł oszczędności w okresie 8 lat. Wynika to z tego, iż spłacając kredyt spłacamy również kapitał w zależności od wariantu spłaty raty i horyzontu czasowego kredytu wysokości odsetek różnią się. I o tyle oprócz moich obliczeń dodatkowo DOM jest tańszy od MIESZKANIA ze względu na sposób finansowania. Dotyczy to osób mogących skorzystać z tego.


Ustawa o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania nie sprawdzi się jako wsparcie w kupowaniu mieszkań, ale pomoże sfinansować niejedną budowę domu w Polsce.Źródło: opracowanie własne Inwestor

~Dim
Doskonale ! Wirtualna Armia Krajowa i wirtualne powstanie warszawskie. Po wyburzeniu wirtualnego miasta i rozstrzelaniu cywilów wyłącza się komputer, idzie wykąpać w basenie i poopalać w prawdziwym słońcu.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki