Ścigany za zbrodnie wojenne prezydent Sudanu przyjedzie do Rosji

Ścigany przez Międzynarodowy Trybunał Karny za zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości i ludobójstwo prezydent Sudanu Omar al-Baszir uda się w sierpniu z wizytą do Rosji - podało w poniedziałek sudańskie MSZ.

Omar al-Baszir
Omar al-Baszir (fot. Mohamed Nureldin Abdallah / FORUM)

"Prezydent Baszir odwiedzi Rosję w drugiej połowie sierpnia" - poinformował sudański minister spraw zagranicznych Ibrahim Ghandur. Baszir został zaproszony przez prezydenta Rosji Władimira Putina, aby przedyskutować relacje dwustronne, regionalne i kwestie światowe oraz sprawy gospodarcze. To pierwszy przypadek, kiedy zagraniczna podróż prezydenta Baszira jest ogłaszana z kilkutygodniowym wyprzedzeniem.

"Rosja była kluczowym wsparciem dla Sudanu w Radzie Bezpieczeństwa ONZ oraz innych międzynarodowych instytucjach. Współpraca pomiędzy obu państwami dotyczy wielu poziomów" - powiedział Ghandur.

Jak podaje Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI), większa część uzbrojenia sudańskiej armii jest pochodzenia rosyjskiego lub radzieckiego; w latach 2003-07 Rosja dostarczyła 86 proc. broni kupionej przez Chartum. Organizacje obrońców praw człowieka, w tym Amnesty International, oskarżały Moskwę o łamanie embarga na dostawy broni do Sudanu nałożone w 2004 roku przez ONZ po rozpoczęciu się konfliktu w Darfurze.

Informacja o wizycie prezydenta Sudanu w Rosji została ogłoszona na kilka dni przed decyzją USA o ewentualnym zniesieniu dwudziestoletniego embarga handlowego nałożonego na Chartum. "Wygląda na to, że Sudan zamierza wysłać wiadomość do USA, że ma alternatywę, jeśli Waszyngton nie zniesie sankcji" - powiedział agencji AFP Khalid Tigani z gazety "Elaff".

Blisko 39-milionowy Sudan rozwija w ostatnich latach eksploatację ropy naftowej i złóż złota, ale według Banku Światowego 60-75 proc. ludności nadal żyje z rolnictwa. Ogromna większość Sudańczyków utrzymuje się za równowartość mniej niż jednego dolara dziennie.

W 2009 roku prezydent Baszir, sprawujący władzę od 1989 roku, został pierwszym w historii urzędującym prezydentem oskarżonym przez Międzynarodowy Trybunał Karny o zbrodnie przeciwko ludzkości, zbrodnie wojenne i ludobójstwo w sudańskiej prowincji Darfur. MTK wystawił za nim dwa nakazy aresztowania - w 2009 i 2010 roku. ONZ szacuje, że w czasie konfliktu w Darfurze od 2003 roku zginęło ponad 300 tys. ludzi. Baszir odrzuca stawiane mu zarzuty.

Rosja w 2000 roku podpisała Rzymski Statut Międzynarodowego Trybunału Karnego, czyli traktatu założycielskiego MTK, ale nigdy go nie ratyfikowała. W listopadzie 2016 roku formalnie wycofała podpis pod dokumentem ustanawiającym MTK.

ndz/ mobr/ kar/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil