REKLAMA

Putin przestrzega przed dalszymi dostawami broni dla Ukrainy

2022-05-28 15:22, akt.2022-05-28 18:16
publikacja
2022-05-28 15:22
aktualizacja
2022-05-28 18:16
Putin przestrzega przed dalszymi dostawami broni dla Ukrainy
Putin przestrzega przed dalszymi dostawami broni dla Ukrainy
fot. Mikhail Metzel/Kremlin Pool / / ZUMA Press

Prezydent Emmanuel Macron, kanclerz Olaf Sholz i prezydent Władimir Putin rozmawiali w sobotę po południu o kryzysie żywnościowym spowodowanym blokowaniem portów Odessy, uwolnieniu 2,5 tys. ukraińskich jeńców z zakładów Azovstal i zakończeniu wojny w Ukrainie – podał Pałac Elizejski.

80-minutowa rozmowa telefoniczna została przeprowadzony na prośbę Macrona, przebywającego w rezydencji w Bregancon, i Scholza.

Przywódcy Francji i Niemiec nalegali na natychmiastowe zawieszenie broni i wycofanie wojsk rosyjskich oraz wezwali prezydenta Rosji do poważnych bezpośrednich negocjacji z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i do dyplomatycznego rozwiązania konfliktu.

Pałac Elizejski podał, że Macron i Scholz wezwali Putina do odblokowania portów w Odessie, aby umożliwić eksport zbóż z Ukrainy. Prezydent Francji i kanclerz Niemiec poprosili również Putina o uwolnienie 2,5 tys. ukraińskich bojowników, którzy walczyli w zakładach Azowstal w Mariupolu, skąd zostali wzięci do niewoli przez Rosjan – podał Pałac Elizejski.

BANKIER NA WEEKEND:

Polecamy także inne artykuły z weekendowego wydania:

„Rosja jest gotowa pomóc w znalezieniu opcji dla niezakłóconego eksportu zboża, w tym zboża ukraińskiego z portów nad Morzem Czarnym” – powiedział Putin, którego wypowiedź przytoczono w komunikacie Kremla, cytowanym przez agencję AFP.

Putin podkreślił "niebezpieczeństwo", wynikające z "dalszego zalewania Ukrainy zachodnią bronią, ostrzegając przed ryzykiem dalszej destabilizacji sytuacji i pogłębienia kryzysu humanitarnego".

Według Kremla prezydent Rosji podkreślił też, że zwiększenie dostaw rosyjskich nawozów i produktów rolnych mogłoby obniżyć napięcia na międzynarodowym rynku rolnym, „co oczywiście będzie wymagało zniesienia odpowiednich sankcji”, wymierzonych w Moskwę.

Eksport Ukrainy, dużego producenta zbóż, zwłaszcza kukurydzy i pszenicy, jest blokowany przez Rosję. Z kolei Rosja, kolejna zbożowa potęga, nie może sprzedawać swojej produkcji i nawozów ze względu na zachodnie sankcje, nałożone na jej sektor finansowy i logistyczny. Oba kraje produkują jedną trzecią światowej pszenicy.

Wojna naruszyła globalną równowagę żywnościową, budząc obawy przed poważnym kryzysem, który dotknie w szczególności kraje najbiedniejsze. Trzej przywódcy zgodzili się co do „centralnej roli”, jaką Organizacja Narodów Zjednoczonych musi odegrać w celu zagwarantowania eksportu – podała AFP.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

ksta/ mal/

Źródło:PAP
Tematy

Najlepsze konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań

Komentarze (69)

dodaj komentarz
transcendenz
Włodek i co zrobisz tym Amerykańcom? No co? Srasz przed nimi po gaciach.
jaszczura
"od_redakcji" to nick ruskiego trolla, więc uwaga
incitatus
Powinni poinformować Putina że te dostawy broni to na wypadek ataku Polski na zachodnią Ukrainę, tak jak mówią na Rusi. Trola najlepiej zwalczać trollingiem
wielblad13
Makaron straciłeś swoją jedyną szansę aby siedzieć cicho! tfu! rozmawiacie z agresorem bez strony ukraińskiej??????????????????
brebryn
Przestańcie z tą wojenną retoryką! Zakończcie tą wojnę! Nie wysyłajcie na śmierć ludzi! Szczują Was jednych na drugich, bo chcą Was martwych, a Wy idziecie w to bezmyślnie jak barany na rzeź.
moshe_klotz odpowiada dididif
kultura
z PIS
jarekm_re
Putinowi i Ruskim Trolom zelży żeby EU przestraszyła sie argumentu: "No bo Putin ma Atom" ..
tylko zróbmy małą podróż w czasie... dziś ustąpimy Putlerowi oddając UA, za kilka lat Putler powie... teraz kraje bałtyckie mają opuścić NATO ..."bo mam atom" ...jak do tego dojdzie Ukraina 2 będzie w PL i Bałtykach.
Putinowi i Ruskim Trolom zelży żeby EU przestraszyła sie argumentu: "No bo Putin ma Atom" ..
tylko zróbmy małą podróż w czasie... dziś ustąpimy Putlerowi oddając UA, za kilka lat Putler powie... teraz kraje bałtyckie mają opuścić NATO ..."bo mam atom" ...jak do tego dojdzie Ukraina 2 będzie w PL i Bałtykach.
Polityka ustępstw do niczego nie prowadzi bo za każdym ustępstwem ten drań bedzie oczekiwał więcej... to do niczego nie prowadzi i nie rozwiązuje problemu ale go pogłębia.
A tak wogóle broń jądrową maja USA , Japonia, UK, Francja ... putler nie jest wyjątkowy

Ps.Ale wysyp rusnkich troli na Forum.
Raffmo
ale wysyp ruskich trolli.

W interesie Polski jest maksymalne wspieranie Ukrainy.

roSSja to bandycki kraj. Jak ich teraz nie wykrwawimy to przyniosą nam wojnę taką samą za kilka lat. 300 lat historii obcowania z tą dziczą mówi wszystko.
ptokbentoniczny2
W naszym interesie jest neutralność, a nie spłacanie długów Ukrainy klaunie internetowy.

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki