REKLAMA

Scheuring-Wielgus: Ustawa abonamentowa to defraudacja publicznych pieniędzy

2020-01-08 14:10
publikacja
2020-01-08 14:10

Przedstawiciele klubów Lewicy i PSL-Kukiz'15 złożyli w środę w Sejmie wnioski o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu noweli ustawy o opłatach abonamentowych. Przeciwko projektowi opowiedziała się również Konfederacja.

/ fot. Mateusz Włodarczyk / FORUM

Sejm przystąpił w środę do pierwszego czytania projektu noweli ustawy o opłatach abonamentowych. Zakłada on wprowadzenie rekompensaty w wysokości do 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia w związku z utraconymi wpływami.

Reprezentująca Lewicę Joanna Scheuring-Wielgus wniosła o odrzucenie proponowanych przepisów w całości. "Mówicie państwo, że te 2 mld zł ma być przeznaczone na misję publiczną (...), a czy misją publiczną jest bezczelne, pozbawione jakichkolwiek dowodów szczucie na Rzecznika Praw Obywatelskich, na jego syna, na Donalda Tuska, który cały czas wszystkiemu jest winien chociaż rządzicie już pięć lat. Czy misją publiczną jest pomijanie w przekazach medialnych tegorocznej noblistki Olgi Tokarczuk? Porównywanie Grety Thunberg do Stalina i Hitlera?" - pytała.

Dodała, że 2 mld zł z publicznych pieniędzy ma zostać przeznaczone na "kłamstwa, oszczerstwa i manipulacje". "Jako posłowie i posłanki Lewicy nie pozwolimy na defraudację pieniędzy, ponieważ ta ustawa jest defraudacją publicznych pieniędzy. A to, co robi pan, panie Kurski, jest obrzydliwe" - powiedziała Scheuring-Wielgus.

Jacek Protasiewicz (PSL – Kukiz’15) zwrócił uwagę, że "w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na badania nad nowymi lekami przeciwko rakowi - chorobie cywilizacyjnej, którą zagrożona jest 1/3 Polaków - rząd PiS przeznacza 100 mln zł, a więc 20 razy mniej niż za chwilę wyda na telewizję Kurskiego". "TVP lubi organizować zbiórki na pomoc dzieciom. Spojrzałem na jedną z ostatnich zbiórek z września. Na ratowanie życia małego Filipka - 1 mln zł. Gdyby te pieniądze wydać właśnie na taki cel - na ratowanie dzieci, które cierpią na bardzo rzadkie choroby - to można byłoby pomóc, uratować być może przed śmiercią lub kalectwem kilka tys. dzieci. Ale nie – to oczywiście pójdzie na gmaszysko i ten wielki przemysł pogardy przy ul. Woronicza" - zaznaczył.

W imieniu PSL – Kukiz’15 poseł złożył wniosek o odrzucenie projektu. "Zapowiadam złożenie projektu ustawy, która w sposób racjonalny rozwiąże problem finansowania telewizji publicznej" - dodał.

Przeciwko projektowi opowiedziała się również Konfederacja. Występujący w jej imieniu Krystian Kamiński przypomniał, że w 2018 r. na 6,6 mln abonentów 3,7 mln było zwolnionych z obowiązku płacenia abonamentu. "Dodatkowo z tych, którzy mają obowiązek abonament płacić, robi to zaledwie co trzeci. W związku z tym skończmy już z tą fikcją z abonamentem, który jest niesprawiedliwy, niewydolny i przestarzały. Popracujmy razem nad całościową zmianą systemu działania mediów publicznych" - powiedział. (PAP)

autorka: Daria Porycka

dap/ wj/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (3)

dodaj komentarz
radregaz
Nic ani złotówki na to nie wolno wydać. Nie ma tam żadnej misji. Wielki dramat.
znawca_inwestor
tam jest misja propagandowa
listopad1971
Dokładnie tak, to jest czysta patologia, aby z naszych podatków finansować tzw. telewizję publiczną!!! Zlikwidować wreszcie ten chory twór!!!

Powiązane: Abonament RTV

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki