Schetyna wieszczy kryzys. Co na to eksperci? [Sprawdzamy]

- Nadciąga kryzys gospodarczy, a Polska zupełnie nie jest na niego przygotowana - mówił podczas niedzielnej konwencji Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Sprawdzamy, jak ocena lidera PO ma się do prognoz profesjonalistów.

(fot. Mateusz Wlodarczyk / Forum)

"Kryzys gospodarczy" jest pojęciem nieostrym, objawiającym się na poziomie makroekonomicznym m.in.: spadkiem PKB czy wzrostem bezrobocia lub inflacji. Najpowszechniejszą miarą poziomu aktywności gospodarczej jest właśnie produkt krajowy brutto i to jego realny spadek bądź znaczące wyhamowanie wzrostu wskazuje na pojawienie się kryzysu gospodarczego w danym kraju.

Bloomberg zebrał prognozy dot. tempa wzrostu PKB Polski w obecnym i przyszłym roku przygotowane przez przedstawicieli 30 instytucji finansowych. Własne przedstawili analitycy MFW, OECD i NBP. Eksperci nie przewidują, by nad Wisłę miał w najbliższych dwóch latach nadejść kryzys gospodarczy. Tempo wzrostu gospodarczego będzie hamować, ale powinno pozostać na relatywnie wysokim poziomie.

Mediana prognoz na bieżący rok wyniosła 4,3 proc., a średnia 4,2 proc. Najwyższego tempo wzrostu gospodarczego Polski oczekuje Julius Baer (5 proc.), choć jest to prognoza z 19 września, więc prawdopodobnie będzie w najbliższym czasie uaktualniana w związku z najnowszymi danymi sygnalizującymi głębsze spowolnienie. Najniższe wskazanie to dzieło Nomura Securities - zdaniem Japończyków PKB Polski urośnie w tym roku realnie o 3,8 proc. Taką prognozę przedstawili również w kwietniowym raporcie analitycy MFW - w najbliższych dniach powinni opublikować najnowszą opinię. OECD jest bardziej optymistyczny (4,2 proc.), a obie instytucje przebija Narodowy Bank Polski (4,5 proc.).

Wszyscy analitycy spodziewają się spowolnienia tempa wzrostu w 2020 r. Mediana prognoz wynosi 3,5 proc., najwyższa: 4 proc., a najniższa: 2,5 proc. Większość ankietowanych wskazuje na spadek tempa wzrostu PKB nieprzekraczający 1 p.proc. Rekordzistą znów jest Julius Baer (aż -2,5 p. proc.), a najbardziej optymistyczny jest JPMorgan Chase (raptem -0,1 p.proc.).

Analitycy niechętnie sięgają wzrokiem dalej w przyszłość. Prognozy na 2021 r. przedstawiło 13 analityków oraz MFW i NBP. Mediana i średnia prognoz rynkowych wynoszą 3 proc., najwyższa wartość: 3,6 proc., a najniższa: 1,8 proc.

Prognozowane tempo wzrostu PKB Polski [proc., rdr]


2019

2020

2021

Mediana

4,3

3,5

3

Średnia

4,2

3,4

3

Najwyższa

5

4

3,6

Najniższa

3,8

2,5

1,8

Liczba odpowiedzi

30

30

13


MFW

3,8

3,1

2,8

OECD

4,2

3,5

bd.

NBP

4,5

4

3,5

Bardzo szczegółową projekcję wzrostu PKB przedstawił w lipcu NBP. W skrajnie negatywnym scenariuszu wzrost w 2021 r. pozostanie dodatni, równie prawdopodobne jest przyspieszenie do niemal 6 proc.

(NBP)

Oczywiście żaden analityk nie ma szklanej kuli, która pozwala mu zajrzeć w przyszłość i z całą pewnością ocenić, co czeka polską gospodarkę. Modele ekonometryczne niezwykle rzadko wskazują (w scenariuszu neutralnym) na gwałtowną zmianę - nie uwzględniają np. gwałtownych szoków zewnętrznych, objawienia się długo skrywanych problemów wewnętrznych czy też "czarnych łabędzi". Dlatego nikt nie może wykluczyć, że do Polski nadciąga kryzys gospodarczy. Jednak eksperci nie uważają takiego scenariusza za zbyt prawdopodobny. Być może kryzys czai się poza horyzontem czasowym powyższych prognoz - nad polską gospodarką faktycznie wiszą poważne zagrożenia, m.in. demograficzne, a otoczenie międzynarodowe pozostaje wysoce niepewne.

Maciej Kalwasiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
25 105 dlu05234

Głupoty gada aby gadać! chce pokazac implanty i tyle

! Odpowiedz
29 34 fifik

Niestety ma rację już jest ale nie będzie taki spektakularny lecz powolny i długotrwały ostatni kryzys nauczyl wiele

! Odpowiedz
2 30 dlu05234

To jak jest to dobrze bo najgorzej na coś czekać, teraz czekamy na ożywienie.

! Odpowiedz
11 61 bt5

W knajpach kiedyś na taką okoliczność wieszano tabliczke: "Kredyt umarł , kryzys żyje , kto nie płacić ten nie pije". A kabaret Tey podawał: " Umarł Ramzes , narodził się kryzys". Generalnie urodziłem się za gierkowskiego prosperity (10% wzrostu PKB), ale od 1 klasy szkoły podstawowe to 90% czasu żyję w kryzysie: najpierw stan wojenny, potem I etap reformy, II etap reformy, plajta PRL, "terapia" szokowa Balcerowicza, supergroszowe zarobki lat 90-tych, schładzanie gospodarki przez Balcerowicza, potem trochę oddechu na emigracji, ale zaraz kryzys 2008, potem "zielona wyspa" Tuska czyli dno i 4 metry mułu. Teraz ponoć jest prosperity ale nie widzę tegp bo osobom w wieku 40+ nie odpowiadają na aplikacje o pracę, zasiłku dla bezrobotnych praktycznie w Polsce nie idzie dostać więc nawet się nie rejestrowałem w PUP bo niby po co.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
18 15 khh

Niezmiennie nadziwic sie nie moge...skad ty jestes? W moich stronach roboty jest tyle, ze nie wiadomo co wybrac. Jak pojdziesz na jedna rozmowe to potem jeszcze 3 razy dzwonia upewnic sie, ze sie nie rozmysliles. Znajomy odpowiadal za nowa inwestycje, rozbudowe linii produkcyjnej. Zeby w pelni dala efekt, potrzeba bylo zatrudnic 8 pracownikow, na rozmowe przyszlo 3, z czego do pracy nadawal sie tak naprawde jeden. Wzieli wszystkich trzech, bo 'nie ma co wybrzydzac'. A placa 2800 netto. A ja czytam historie o nieudanej emigracji i milczacej fabryce dzemow. Przykro mi, ale nie wierze w takie czarne dziury.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
48 23 mkx

PKB będzie +10% r/d przy inflacji 80% r/r - to będzie dobrze?

! Odpowiedz
57 21 zenonka

Panie Redaktorze, modele ekonometryczne to nie są wykresy, z nałożoną dynamiką PKB, czy saldem finansów publicznych. Jako początkujący Quant w jednej z większych, globalnych instytucji finansowych mógłbym wytłumaczyć na czym polega budowa modelu w oparciu o algorytm lasu losowego, czy 'deep learningu' oraz o testowaniu szeregu hipotez statystycznych w oparciu o dany model. Tylko po co skoro można czytać to forum i z każdym dniem cieszyć się z faktu, że jakieś 95% to ślepe owce łykające wszystko co podrzuca im rządowa TV, bankiery i inne forsale? I jeszcze na tym zarabiać.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 22 muhh5

Wytłumacz mi na czym polega algorytm Deep learningu (mam wiedzę z zakresu tworzenia konwolucyjnych sieci neuronowych, więc coś tam powinienem skumać).

! Odpowiedz
19 84 1citizen

Przeciez to polityk ktory klepie, co mu slina na jezyk przyniesie. Nie ma pojecia o ekonomii, tak jak kidawa, ktorej glupie wypowiedzi o ekonomii można znalezc na YT

! Odpowiedz
21 89 piwic

Schetyna nie może wieszczyć żadnego kryzysu, bo on poza wałkami na niczym innym się nie zna. On jedynie zaklina kryzys, aby nadszedł, najlepiej jeszcze w tym tygodniu, przed wyborami.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil