Schetyna wieszczy kryzys. Co na to eksperci? [Sprawdzamy]

- Nadciąga kryzys gospodarczy, a Polska zupełnie nie jest na niego przygotowana - mówił podczas niedzielnej konwencji Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Sprawdzamy, jak ocena lidera PO ma się do prognoz profesjonalistów.

(fot. Mateusz Wlodarczyk / Forum)

"Kryzys gospodarczy" jest pojęciem nieostrym, objawiającym się na poziomie makroekonomicznym m.in.: spadkiem PKB czy wzrostem bezrobocia lub inflacji. Najpowszechniejszą miarą poziomu aktywności gospodarczej jest właśnie produkt krajowy brutto i to jego realny spadek bądź znaczące wyhamowanie wzrostu wskazuje na pojawienie się kryzysu gospodarczego w danym kraju.

Bloomberg zebrał prognozy dot. tempa wzrostu PKB Polski w obecnym i przyszłym roku przygotowane przez przedstawicieli 30 instytucji finansowych. Własne przedstawili analitycy MFW, OECD i NBP. Eksperci nie przewidują, by nad Wisłę miał w najbliższych dwóch latach nadejść kryzys gospodarczy. Tempo wzrostu gospodarczego będzie hamować, ale powinno pozostać na relatywnie wysokim poziomie.

Mediana prognoz na bieżący rok wyniosła 4,3 proc., a średnia 4,2 proc. Najwyższego tempo wzrostu gospodarczego Polski oczekuje Julius Baer (5 proc.), choć jest to prognoza z 19 września, więc prawdopodobnie będzie w najbliższym czasie uaktualniana w związku z najnowszymi danymi sygnalizującymi głębsze spowolnienie. Najniższe wskazanie to dzieło Nomura Securities - zdaniem Japończyków PKB Polski urośnie w tym roku realnie o 3,8 proc. Taką prognozę przedstawili również w kwietniowym raporcie analitycy MFW - w najbliższych dniach powinni opublikować najnowszą opinię. OECD jest bardziej optymistyczny (4,2 proc.), a obie instytucje przebija Narodowy Bank Polski (4,5 proc.).

Wszyscy analitycy spodziewają się spowolnienia tempa wzrostu w 2020 r. Mediana prognoz wynosi 3,5 proc., najwyższa: 4 proc., a najniższa: 2,5 proc. Większość ankietowanych wskazuje na spadek tempa wzrostu PKB nieprzekraczający 1 p.proc. Rekordzistą znów jest Julius Baer (aż -2,5 p. proc.), a najbardziej optymistyczny jest JPMorgan Chase (raptem -0,1 p.proc.).

Analitycy niechętnie sięgają wzrokiem dalej w przyszłość. Prognozy na 2021 r. przedstawiło 13 analityków oraz MFW i NBP. Mediana i średnia prognoz rynkowych wynoszą 3 proc., najwyższa wartość: 3,6 proc., a najniższa: 1,8 proc.

Prognozowane tempo wzrostu PKB Polski [proc., rdr]


2019

2020

2021

Mediana

4,3

3,5

3

Średnia

4,2

3,4

3

Najwyższa

5

4

3,6

Najniższa

3,8

2,5

1,8

Liczba odpowiedzi

30

30

13


MFW

3,8

3,1

2,8

OECD

4,2

3,5

bd.

NBP

4,5

4

3,5

Bardzo szczegółową projekcję wzrostu PKB przedstawił w lipcu NBP. W skrajnie negatywnym scenariuszu wzrost w 2021 r. pozostanie dodatni, równie prawdopodobne jest przyspieszenie do niemal 6 proc.

(NBP)

Oczywiście żaden analityk nie ma szklanej kuli, która pozwala mu zajrzeć w przyszłość i z całą pewnością ocenić, co czeka polską gospodarkę. Modele ekonometryczne niezwykle rzadko wskazują (w scenariuszu neutralnym) na gwałtowną zmianę - nie uwzględniają np. gwałtownych szoków zewnętrznych, objawienia się długo skrywanych problemów wewnętrznych czy też "czarnych łabędzi". Dlatego nikt nie może wykluczyć, że do Polski nadciąga kryzys gospodarczy. Jednak eksperci nie uważają takiego scenariusza za zbyt prawdopodobny. Być może kryzys czai się poza horyzontem czasowym powyższych prognoz - nad polską gospodarką faktycznie wiszą poważne zagrożenia, m.in. demograficzne, a otoczenie międzynarodowe pozostaje wysoce niepewne.

Maciej Kalwasiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 54 aerk

Rostowski (PO) 3 lata temu tez wróżył mega kryzys i bankructwo państwa polskiego. I co ? Może by tak zastanowić sie przed wydawaniem tego typu opinii. Cala partia Schetyny traci wiarygodność

! Odpowiedz
44 19 sel

Tylko na GPW akcje staniały kilkadziesiąt miliardów, teraz pis może robić tam i wszędzie wałki jakie tylko chce bo kontrolują wszystkie państwowe fundusze i banki , nikt tego nie sprawdzi i nie udowodni bo wszystkich i wszędzie mają swoich....

! Odpowiedz
34 74 2kbb

Lewactwo i Postkomuna jeszcze nie rozumie że 2015 roku nastąpiło coś poważniejszego w Narodzie Polskim... W wyborach prezydenckich i parlamentarnych nie wygrała tylko opozycja jaką wtedy był PIS ale w polskim społeczeństwa nastąpił punkt krytyczny od którego rozpoczęło się odwracanie konsekwencji II Wojny Światowej i rządów Okupanta Sowieckiego w Polsce po 1945 roku... Zauważcie jak dzisiaj rozpadają się małżeństwa i rodziny z rodowodem komunistycznym i jak dzisiaj rozpadają się powiązania dawnych służb PRL i środowisk które do dzisiaj uważały się za elity Polskiego Społeczeństwa... Lewactwo i Postkomuna nie zauważyła że w Polsce po 1989 roku powstała nowa grupa społeczna które prowadząc aktywne życie biznesowe i rozwijająca kontakty międzynarodowe stała się realną konkurencję czy przeciwwagą dotychczasowej zdegenerowanej ekipy post sowieckiej.... Co roku w Polsce umiera ok 400 000 ludzi co powoduje że ten proces przemiany polskiego społeczeństwa przyspiesza jeszcze bardziej.... PIS jednak nie jest jeszcze ostateczną formacją polityczną która pozostanie już na stałe w polskiej polityce reprezentując szeroko rozumiany obóz postępowo, narodowo patriotyczny... Kaczyński i przywóctwo PIS popełnia jeszcze zbyt dużo błędów... Niestety za 4 czy 8 lat dojdzie jeszcze na krótko do przejęcia władzy przez gangrenę która rządziła Polską po 1945 i po 1989 roku....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
28 6 sel

Ośmiornica , anie grupa społeczna.., ewentualnie sekta.

! Odpowiedz
10 24 kris74keh

Oni już nie wrócą do władzy, bo ludzie widzą zmiany w swojej kieszeni. Niebezpieczeństwo jest takie ,że do PiS garnie się teraz coraz więcej skompromitowanych działaczy PSL. Oni robią krecią robotę, powodują szkody ,które idą na konto dobrej zmiany.

! Odpowiedz
24 74 kola54

Konunktura nie trwa wiecznie , kryzysy przychodzą większe i mniejsze , ale dla Schetyny każdy kryzys jest ważniejszy niż rozwój Kraju , bo jest szansa na przejęcie władzy . Władzy dla władzy , bo On i PO nie mają pomysłu na Polskę . Dlatego namawiam nie głosować na nich, a jak nie chcesz głosować na PiS , to wybierz się na spacer, tak jak ja to zrobię . Nie słuchajcie i czytajcie wypowiedzi Balcerowicza po jego reformach są regiony w Kraju które do dziś sa w zapaści a ludzie żyją lub żyli w totalnej biedzie i nijakości .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
19 13 sel

Pomysły na to co robić z naszymi pieniędzmi miała komuna , a dzisiaj każdy sam woli je wydawać i inwestować zamiast płacić horrendalne podatki żeby łaskawie mała część wróciła w 500+ lub innych bzdetach..

! Odpowiedz
34 30 histeryk

Czy jeżeli eksperci uważają, że spowolnienie w europejskiej gospodarce przełoży się na spowolnienie w Polsce (czyli to nie będzie wina PiS) to czy ostatnie trzy lata przyzwoitego wzrostu to nie był też wynik dobrej sytuacji w Europie (czyli to nie zasługa PiS)? :-)

! Odpowiedz
21 73 and00

Eksperci?
Balcerowicz i pół tego forum od 4 lat co roku wieszcxa kryzys finansów, spadek PKB, gigantyczne bezrobocie.
Generalnie wiekszy kryzys niz w w ten w ktory nas wpędził w 2000...
Pogratulować fachowosci przewodniczacemu UW
Guru od 7 boleści

! Odpowiedz
6 73 bha

Ciekawe czy będąc przy sterze ...też by tak oficjalnie wieszczył i prorokował kryzys ???.

! Odpowiedz
6 22 bt5

Do khh. Mało widziałeś w Polsce , i za granicą zresztą też ( bezdomni Polacy to niemały temat na emigracji). A oprócz fabryki dżemów mam w pobliżu inny zakład spożywczy do którego są ciągłe nabory na wszystkie stanowiska , domyśl się dlaczego. Mam przez ulicę do my deweloperskie i coś mi one wyglądały na niezamieszkałe. Patrzę na otodom i wiszą do sprzedaż (rok budowy 2013). Przy czym cena jest w przeliczeniu 70.000 Euro, a siostr zza granicy mnie informuje że domy za 300.000 Euro są przeceniane wzwyż na 450.000 tys. Euro, i schodzą w kwartał. Tak że niestety trudno mi dać wiarę w fantastyczną sytuację ogólnogospodarczą w Polsce.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
24 33 khh

Ja malo widzialem? Haha, skoro tak mowisz... Zeby zjadlem za granica, jak trzeba bylo to sie wstawalo o 3:30 i 6 km szlo na piechote na autobus, zeby o 6:00 zaczac zmiane. Ale nie dalem sie nikomu wydymac. Po 5 latach kupilem za gotowke pierwsze mieszkanie w Polsce. Fakt, kryzys sie wtedy zaczal, ale to nie moja wina, ze akumulowalem gotowke, kiedy inni sie bawili i szastali na prawo i lewo i po 10 latach wrocili do Polski z niczym, albo wyladowali tam na ulicy, bo sie wstydza wrocic. Nie mow mi, bo widzialem, jak ludziom sodowa odbija, bo dostali za tydzien pracy tyle co w Polsce zarabiali w miesiac. Czyja to wina, ze ktos przepil swoje najlepsze lata? Albo 'zainwestowal' w egzotyczna dziewczyne, ktora go potem puscila w skarpetkach. Mnostwo takich ludzi spotkalem w zyciu, nic mnie nie zdziwi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 28 dlu05234

Nam którzy przeżyliśmy komune już żaden kryzys nie straszny

! Odpowiedz
9 20 pluto85md

Jaki ma sens przytaczanie nieaktualnych prognoz. I wrozenie spowolnienia przy tych prognozach. Moze warto sie pochylic nad prognozami bankow i instytucji ktore publikuja i aktualizuja swe prognozy, wowczas mozna zauwazyc ze dzieje sie cos niepokojacego, nieprzewidywanego. Chocby mBank w marcu prognozowal "wzrost w okolicach 5%" (podali wowczas przedzial 4,8 do 5,0) w calym roku i pierwsza weryfikacji byla dopiero po danych czerwcowych na 4,7. Po danych lipcowych zweryfikowali prognoze na 4,5% w calym roku, a po sierpniowych na 4,4%. Dzis po danych PMI, danych o zamowieniach w Niemczech i po wstepnych danych produkcyjnych w Czechach i na Wegrzech mowia o sredniorocznym wzroscie "nieco ponad 4%" (4,1%)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
11 48 428ustka

oni maja kryzys w gaciach

! Odpowiedz
15 69 artur17

Kryzys to już jest i to mega. W PO.

! Odpowiedz
58 32 search

Co nas obchodzi spowolnienie u nas jest 500+ i 13+,14+, i wiele wiele wiele innych plusow. Nasz rzad ochroni nas od recesji. Bo jesli wzrost gospodrace jest wykuwana przez rzad prawdziwych Polakow o wysokich standarch to zadne spowolnienie nasz nie ruszy przez kolejen 4 lata, bo zabierzemy kase z mafii vatowskich , paliwowych i oczywioscie z OFE. A opornym inflacja.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 81 silvio_gesell

Ciekawa obietnica wyborcza. Prawdopodobnie jedyna, którą udało by się zrealizować.

! Odpowiedz
5 8 vfastdriver

jak to mówią brytole: you made my day :D

! Odpowiedz
15 63 grzegorzkubik

Idzie spowolnienie gospodarcze. Ot i tyle. Polska będzie nadal się rozwijać ale dla KO jest kryzys. Spada poparcie na pomorzu a także na wschodzi. Już na Podkarpaciu PIS ma 50% przewagi nad KO. 50% różnicy zaś w Małopolsce 30% różnicy i podobnie w wielu innych województwach. PIS dystansuje swego głównego oponenta i to solidnie. Oczywiście trzeba iść głosować. Nawet tak gdzie jest 90% przewagi. Każdy głos się liczy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 78 prs

Fakt, kryzys idzie potezny.

Mysle ze to koncowka Schetyny jak nie calego PO..

Po publikacjach nagran Nojmana - potezny cios PISu - nawet mocodawcy Schetino zdaja sobie sprawe z faktu ze tuz przed wyborami resztki tzw opozycji, swoja droga bez absolutnie zadnych pomyslow na Polske oprocz "antypis" - zostala rozbita w proch i pył..

Jedyne wnioski ktore plyna to fakt ze "glowni zarzadzajacy" PO powinni wyleciec na zbity pysk za wyniki, za zupelne pokpienie sprawy..

Ogolnie wszyscy, cale antypolskie PO, powinni popasc w polityczny niebyt.

44 lata komuny, 30 lat odmóżdżania Polakow zrobily swoje.
Niema sie co dziwic ze ciagle sa ludzie ktorzy chca na nich glosowac, ktorzy chca by tamte czasy wrocily lecz ich czas, na szczescie dla Polski, chyli sie ku upadkowi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 20 letrob

najlepszy wykres jest od NBP...tam sa jednak madrzy ludzie,,,teraz sie nie dziwie ze tak duzo zarabiaja...

! Odpowiedz
21 89 piwic

Schetyna nie może wieszczyć żadnego kryzysu, bo on poza wałkami na niczym innym się nie zna. On jedynie zaklina kryzys, aby nadszedł, najlepiej jeszcze w tym tygodniu, przed wyborami.

! Odpowiedz
22 4 khh

Dobrze, ze Jaroslaw sie zna. Czlowiek, ktory cale zycie przezyl na koszt innych ludzi, teraz mowi im, co maja robic ze swoimi pieniedzmi. I wierzy w dobrobyt oparty na wysokich kosztach pracy. Rewelacja.

! Odpowiedz
19 84 1citizen

Przeciez to polityk ktory klepie, co mu slina na jezyk przyniesie. Nie ma pojecia o ekonomii, tak jak kidawa, ktorej glupie wypowiedzi o ekonomii można znalezc na YT

! Odpowiedz
57 21 zenonka

Panie Redaktorze, modele ekonometryczne to nie są wykresy, z nałożoną dynamiką PKB, czy saldem finansów publicznych. Jako początkujący Quant w jednej z większych, globalnych instytucji finansowych mógłbym wytłumaczyć na czym polega budowa modelu w oparciu o algorytm lasu losowego, czy 'deep learningu' oraz o testowaniu szeregu hipotez statystycznych w oparciu o dany model. Tylko po co skoro można czytać to forum i z każdym dniem cieszyć się z faktu, że jakieś 95% to ślepe owce łykające wszystko co podrzuca im rządowa TV, bankiery i inne forsale? I jeszcze na tym zarabiać.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 22 muhh5

Wytłumacz mi na czym polega algorytm Deep learningu (mam wiedzę z zakresu tworzenia konwolucyjnych sieci neuronowych, więc coś tam powinienem skumać).

! Odpowiedz
48 23 mkx

PKB będzie +10% r/d przy inflacji 80% r/r - to będzie dobrze?

! Odpowiedz
11 61 bt5

W knajpach kiedyś na taką okoliczność wieszano tabliczke: "Kredyt umarł , kryzys żyje , kto nie płacić ten nie pije". A kabaret Tey podawał: " Umarł Ramzes , narodził się kryzys". Generalnie urodziłem się za gierkowskiego prosperity (10% wzrostu PKB), ale od 1 klasy szkoły podstawowe to 90% czasu żyję w kryzysie: najpierw stan wojenny, potem I etap reformy, II etap reformy, plajta PRL, "terapia" szokowa Balcerowicza, supergroszowe zarobki lat 90-tych, schładzanie gospodarki przez Balcerowicza, potem trochę oddechu na emigracji, ale zaraz kryzys 2008, potem "zielona wyspa" Tuska czyli dno i 4 metry mułu. Teraz ponoć jest prosperity ale nie widzę tegp bo osobom w wieku 40+ nie odpowiadają na aplikacje o pracę, zasiłku dla bezrobotnych praktycznie w Polsce nie idzie dostać więc nawet się nie rejestrowałem w PUP bo niby po co.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
18 15 khh

Niezmiennie nadziwic sie nie moge...skad ty jestes? W moich stronach roboty jest tyle, ze nie wiadomo co wybrac. Jak pojdziesz na jedna rozmowe to potem jeszcze 3 razy dzwonia upewnic sie, ze sie nie rozmysliles. Znajomy odpowiadal za nowa inwestycje, rozbudowe linii produkcyjnej. Zeby w pelni dala efekt, potrzeba bylo zatrudnic 8 pracownikow, na rozmowe przyszlo 3, z czego do pracy nadawal sie tak naprawde jeden. Wzieli wszystkich trzech, bo 'nie ma co wybrzydzac'. A placa 2800 netto. A ja czytam historie o nieudanej emigracji i milczacej fabryce dzemow. Przykro mi, ale nie wierze w takie czarne dziury.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 30 dlu05234

To jak jest to dobrze bo najgorzej na coś czekać, teraz czekamy na ożywienie.

! Odpowiedz
29 34 fifik

Niestety ma rację już jest ale nie będzie taki spektakularny lecz powolny i długotrwały ostatni kryzys nauczyl wiele

! Odpowiedz
25 105 dlu05234

Głupoty gada aby gadać! chce pokazac implanty i tyle

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil