REKLAMA

Schetyna: w Polsce działa prorosyjska propaganda

2015-02-20 14:04
publikacja
2015-02-20 14:04
Schetyna: w Polsce działa prorosyjska propaganda
Schetyna: w Polsce działa prorosyjska propaganda
fot. Łukasz Piecyk/REPORTER / / EastNews

Rosyjska propaganda jest wyzwaniem dla naszej polityki - przyznaje minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna.

Schetyna: w Polsce funkcjonuje prorosyjska propaganda (fot. Łukasz Piecyk/REPORTER / EastNews)

Od dziś w Polsce funkcjonuje polska wersja rosyjskiej agencji informacyjnej "Sputnik". Nadaje ona również audycje radiowe w języku polskim. Sputnik jest częścią rządowego rosyjskiego projektu multimedialnego.

Szef dyplomacji Grzegorz Schetyna nie ukrywa, że zarówno w Polsce, jak i w Europie tego typu media są coraz większym problemem. Zdaniem polityka, jesteśmy wpisani we fragment większej całości finansowanej wprost z budżetu rosyjskiego. Według Schetyny, można się przed tym bronić tworząc na przykład telewizyjny rosyjskojęzyczny kanał. Szef dyplomacji dodał, że takim projektem są zainteresowane także inne kraje Unii Europejskiej.

Grzegorz Schetyna zapewnił, że tematem są zainteresowane nasze władze a sprawa była omawiana na Radzie Bezpieczeństwa Narodowego. Minister podkreślił, że walka z rosyjską propagandą jest także zagadnieniem dla polskiej klasy politycznej, która powinna mieć jednoznaczny wspólny pogląd na relacje polsko-rosyjskie.

Zdaniem szefa dyplomacji, należy też przyglądać się partii "Zmiana", której współzałożycielem jest były działacz Samoobrony, nie ukrywający swoich rosyjskich sympatii Mateusz Piskorski. "Trzeba się temu bardzo bacznie przyglądać, kto finansuje takie przedsięwzięcia i na czyją rzecz będą takie projekty pracować" - podkreślił Schetyna.

Jutro w Warszawie ma odbyć się pierwsze posiedzenie partii "Zmiana".

Rosja szuka w Polsce zwolenników swej polityki

Rosja od kilku stuleci szuka w Polsce zwolenników swojej polityki - tak uważa prof. Tomasz Nałęcz. Historyk przypomina, że już w XVII wieku carska propaganda działała wśród Polaków, więc obecne zabiegi agitacyjne to nic nowego w polityce Kremla.

Prof. Tomasz Nałęcz uważa, że jest to próba budowania własnego obozu zwolenników. To jeszcze od carów funkcjonowało, że zanim uruchomiono inne środki, budowano obóz poparcia - dodaje historyk. Według niego, wraz z upływem stuleci zmieniły się tylko narzędzia propagandowe, natomiast cel nie.

Jak widać, są chętni do wypełniania szeregów tego obozu, powołują się między innymi na otwartość informacji czy też prawa obywatelskie - a co to znaczy? - warto przeczytać w książkach historycznych - podkreśla prof. Nałęcz.

Prokremlowski Sputnik jest ukierunkowany na zagranicznego odbiorcę.

Większe zagrożenie to przejęcie którejś z ważniejszych gazet

Dziennikarza i komentator wydarzeń na wschodzie Piotr Maciążek uważa, że nowo otwarty portal Sputnik i radio internetowe, którego można tam słuchać, nie są dla Polski dużym zagrożeniem. O wiele poważniejszym byłoby przejęcie przez Rosjan np. któregoś z ważniejszych tytułów prasowych w Polsce.

Jak uważa rozmówca IAR, niewykluczone, że kiedyś dojdzie do takiego przejęcia. Zdaniem dziennikarza Rosjanie są zainteresowani kupnem tytułu nie ze względu na publikowanie treści propagandowych dotyczących Ukrainy. Przede wszystkim będą celować w media biznesowe, aby forsować swoje interesy ekonomiczne, energetyczne - mówi Piotr Maciążek.

W obliczu unijnych sankcji nałożonych na Rosję, posiadanie tytułu prasowego w Polsce byłoby dla Rosjan korzystne. Zdaniem Piotra Maciążka mogliby oni oddziaływać na społeczność Polską i społeczność w innych krajach, przekonując do zniesienia sankcji. I kreować obraz, że sankcje są szkodliwe, że przynoszą straty polskiej gospodarce, że jest to romantyzm ze strony polskich przedsiębiorców i polskich władz, że Rosja to perspektywiczny rynek, który tracimy ze względu na swoją kłótliwość - przewiduje Piotr Maciążek.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/Edyta Poźniak/K.P./Rucinska

Źródło:IAR
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (58)

dodaj komentarz
~ZNAWCA
NAD TYM KRAJEM SCIERAJA SIE DWIE PROPAGANDY [JAK KTO WOLI] TZW. PROKREMLOWSKA I WLASNA [PROFARYZEUSZOWSKA ] W WYDANIU LOKALNYCH POLITYKOW JAK POWYZEJ ODWRACAJACYCH UWAGE OD PROBLEMOW WLASNEGO KRAJU PRZED WYBORAMI W MAJU I W LISTOPADZIE ! LICZA PRZEZ TO ZE DZIEKI ROSJI I PUTINOWI URATUJA SWOJ NAD TYM KRAJEM SCIERAJA SIE DWIE PROPAGANDY [JAK KTO WOLI] TZW. PROKREMLOWSKA I WLASNA [PROFARYZEUSZOWSKA ] W WYDANIU LOKALNYCH POLITYKOW JAK POWYZEJ ODWRACAJACYCH UWAGE OD PROBLEMOW WLASNEGO KRAJU PRZED WYBORAMI W MAJU I W LISTOPADZIE ! LICZA PRZEZ TO ZE DZIEKI ROSJI I PUTINOWI URATUJA SWOJ POSADY BO NAROD BEDZIE NA NICH GLOSOWAL JAKO NA OBRONCOW NARODU PRZED ROSJA ! POLITYCZNY CYNIZM CZY WYRACHOWANY BLAZENSKI KRETYNIZM !!!!! CZY TEN KRAJ MIAL PRAWDZIWEGO , ODWAZNEGO POLAKA PREMIERA KTORY ODWAZYL SIE NAZWAC BIALE -BIALYM A CZARNE - CZARNYM ????????????
~dr_Zaraza
Polacy sami by się obronili gdyby mieli mozliwisc posiadania broni , a tak zarzynajace daniny, utrzynywanie hordy uprzywilejowanych pijawek, bida z nedzą , ani broni ani armii ani pieniędzy z ofe za to propoaganda sukcesu, dysektywy z UE o żarówkach, odkurzaczach, krzywiźnie banana oraz wyrok zaplaty odszkodowania bandytom z alkaidy
~Balsam
Jak i czym my obywatele Polacy mamy sie bronić skoro jesteśmy bezbronni i osamotnieni . Ukradli nam pieniądz z ofe wydadzą je na zabawki dla wojska które będzie bronić siebie. Na przykładzie Ukrainy widac ze ich tzw wojska nie maja żadnych szans. Zamiast kradzieży z ofe powinno być prawo powszechnego dostępu do broni Jak i czym my obywatele Polacy mamy sie bronić skoro jesteśmy bezbronni i osamotnieni . Ukradli nam pieniądz z ofe wydadzą je na zabawki dla wojska które będzie bronić siebie. Na przykładzie Ukrainy widac ze ich tzw wojska nie maja żadnych szans. Zamiast kradzieży z ofe powinno być prawo powszechnego dostępu do broni tak jak w usa. Gdyby obywatele byli posiadaczami broni to w razie konfliktu spełniliby lepsza role niż nasze tzw regularne wojska.
~asdd
Ale bełkot Tego juz nawet nie idzie czytac co ten pajac wymyslił Nie wazne ze kasę Polacy tracą na handlu z Rosją Zarabiają gówniane złote w kraju Nic panstwo im nie gwarantuje tylko wyciąga złodziejską łapę po jeszcze Nie wazne ze Polska stała sie skarlałym tworem w którym w sejmie Konstytucja wisi zamiast papieru Ale bełkot Tego juz nawet nie idzie czytac co ten pajac wymyslił Nie wazne ze kasę Polacy tracą na handlu z Rosją Zarabiają gówniane złote w kraju Nic panstwo im nie gwarantuje tylko wyciąga złodziejską łapę po jeszcze Nie wazne ze Polska stała sie skarlałym tworem w którym w sejmie Konstytucja wisi zamiast papieru toaletowego To wszystko wina Putina a ja jestem major KGB Dziennikarzu zryj jabłka i liz buty komu trzeba Komuna cię dobrze wychowała :-D
~jasio
Zadam naiwne pytanie: dlaczego "Sputnik" jest zły, a "Biełsat" dobry?
~Stroskany
Apeluję do Pana ministra, aby udał się w przebraniu dziennikarza do Donbasu, porozmawiał
z ludzmi, sfilmował i zrelacjonował w TVP jak tamtejsi ludzie nienawidzą Kijowa. Mleko się rozlało - rejony etnicznie rosyjskie już nie wrócą do Kijowa i nie będziemy miec "swoich" ludzi
w parlamencie w Kijowie.
Problem
Apeluję do Pana ministra, aby udał się w przebraniu dziennikarza do Donbasu, porozmawiał
z ludzmi, sfilmował i zrelacjonował w TVP jak tamtejsi ludzie nienawidzą Kijowa. Mleko się rozlało - rejony etnicznie rosyjskie już nie wrócą do Kijowa i nie będziemy miec "swoich" ludzi
w parlamencie w Kijowie.
Problem tkwi w tym, że bezmyślnie w granicach Republiki ZSSR ,do której podłączono Krym a mogła byc podłączona i Kamczatka - utworzono Ukrainę i teraz nie wiadomo co zrobic.
~baca
Ciemnotę i czerwoną hołotę trzeba tępić , bo czerwone ludziki mogą wejść do Polski. !!!!
~erfg odpowiada ~baca
Bardziej boję się banderowców.
~erererer
a jak kochają ruskich najemników że im z miast pole bitwy urządzili
~dobaca odpowiada ~baca
Byli czerwoni i nie było tak żle.Teraz naród wymiera ,miliony na bezrobociu lub na saksach.
Otwiera się droga dla Islamu i rewolucji socjalistycznej i ponownego wzajemnego mordowania.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki