Schetyna udaje się z wizytą do Irlandii; spotka się z szefem MSZ i Polonią

Szef MSZ Grzegorz Schetyna udaje się w niedzielę z wizytą do Irlandii. Z ministrem spraw zagranicznych i handlu Irlandii Charlesem Flanaganem ma rozmawiać m.in. o przyszłości Unii Europejskiej i sytuacji w jej najbliższym sąsiedztwie. Schetyna spotka się także z Polonią.

(fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER / EastNews)

Będzie to pierwsza od dziewięciu lat wizyta szefa polskiej dyplomacji w Irlandii.

Schetyna spotka się w poniedziałek z ministrem spraw zagranicznych i handlu Irlandii Charlesem Flanaganem. Szefowie dyplomacji Polski i Irlandii będą przewodniczyć konsultacjom dwustronnym.

"Głównymi tematami rozmów będą kwestie dotyczące przyszłości Unii Europejskiej i najbliższego sąsiedztwa, w tym oczywiście sytuacja na Ukrainie" - powiedział PAP szef biura prasowego MSZ Michał Safianik. Ministrowie - jak mówił - będą również omawiać perspektywy rozwoju współpracy dwustronnej między Polską a Irlandią.

Safianik podkreślił, że Irlandia to dla Polski ważny partner gospodarczy. Dodał, że obroty handlowe z Irlandią rosną: w 2014 r. zwiększyły się one o 166 mln euro w porównaniu do 2013 r. Irlandia jest też - według niego - przykładem państwa zapewniającego dobre warunki do prowadzenia firm. Według raportu Banku Światowego Doing Business dotyczącego łatwości prowadzenia interesów Irlandia zajmuje 13. miejsce na 189 krajów świata; Polska w rankingu BŚ zajmuje 32. pozycję.

W programie wizyty szefa polskiej dyplomacji znalazło się również spotkanie z Polonią. Polacy w Irlandii stanowią największą mniejszość narodową: w Irlandii mieszka ok. 150 tys. Polaków, a język polski jest najczęściej używanym językiem obcym.

"Obecność Polaków w Irlandii, ich pozytywny wpływ na zarówno kondycję ekonomiczną Irlandii, jak i życie kulturalne jest przez Irlandczyków doceniane" - mówił dyrektor biura prasowego MSZ. Jako przykład pozytywnego wpływu społeczności polskiej Safianik podał Festiwal Kultury Polskiej Polska Eire. W jego ramach w marcu tego roku w Irlandii zostało zrealizowanych blisko 150 przedsięwzięć kulturalnych. (PAP)

mce/mok/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 2 ~Robert

jak dla mnie to prezes Ochódzki przy tym panu to mało zabawna postać

! Odpowiedz
3 2 ~Balsam

To kiedy frank będzie po 2,11 zl a euro po 3,49 zl?

! Odpowiedz
3 2 ~xyz

Bedzie ich uczyc jak fotoradary stawiac.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil